Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zaklikowscy harcerze mieli w Warszawie biwak „powstańczy”

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W niesamowitych nastrojach, śpiewając piosenki spędziliśmy w pociągu ostatnie godziny naszego wyjazdu - wspominają
W niesamowitych nastrojach, śpiewając piosenki spędziliśmy w pociągu ostatnie godziny naszego wyjazdu - wspominają Drużyna harcerska
W ostatni weekend listopada harcerze starsi z 55 Drużyny Harcerzy Starczych “Szum-Bum” oraz 65 Drużyny Harcerzy Starczych “Sokół” z Zaklikowa wyruszyli pociągiem do Warszawy na biwak. Poznali wydarzenia z Powstania Warszawskiego z ogólnopolskiego projektu “Drużyna Nieodległej”.

Pierwszego dnia zaraz po przyjeździe na miejscu noclegu w klasztorze Ojców Franciszkanów wyruszyliy na nocne zwiedzanie Warszawy - przez Barbakan ku Zamkowi Królewskiemu, w stronę Pałacu Prezydenckiego i Placu Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza. Ruszyli w stronę Placu Krasińskich i Pomnika Bohaterów Powstania Warszawskiego, gdzie rozpoczął się wyjątkowy zryw powstańców.

Drugiego dnia wyruszyli na wędrówkę po Stolicy Wolności. Po drodze, dzięki aplikacji z kodami QR poznawali miejsca, związane z bohaterami Powstania Warszawskiego. Odwiedzili grób błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki przy kościele świętego Stanisława Kostki oraz muzeum Jemu poświęcone. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oddali hołd poprzednikom – harcerzom z Szarych Szeregów – Rudemu, Alkowi i Zośce. Złożyli na ich grobach znicze i zgodnie z harcerską tradycją założyli na jeden z krzyży pomarańczowo- zieloną chustę. Troje harcerzy złożyło Przyrzeczenie Harcerskie nad mogiłami bohaterów Akcji pod Arsenałem. Modlili się nad licznymi grobami bohaterskich żołnierzy, walczących o wolność Polski w ostatnich wiekach. Odwiedzili też główny cmentarz na Powązkach – ponad milionową nekropolię z grobami wielkich Polaków. Po obiedzie w Złotych Tarasach podziwiali nocną panoramę Warszawy z ostatniego 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki. Odwiedzili Główną Kwaterę ZHP oraz Sejm i Senat. Na koniec zatrzymali się przy pomniku Małego Powstańca na Podwalu. Rodak franciszkanin ojciec Marcin Koczwara zaprosił ich na pyszną pizzę.

Trzeci dzień zaczęli bardzo wcześnie - już o 7 rano wszyscy w pełnym umundurowaniu wzięli udział we Mszy świętej, w którą czynnie się zaangażowali. Ostatni i bardzo aktywny dzień rozpoczęli od zwiedzenia Muzeum Powstania Warszawskiego. Pojechali metrem pod Stadion Narodowy, a potem na miejsce słynnej “Akcji pod Arsenałem”. To tam w harcerskiej akcji “Meksyk II” odbity został “Rudy” oraz 20 Polaków, wiezionych przez gestapo z przesłuchania przy ulicy Szucha do więzienia na Pawiaku.

W drodze na Pawiak, gdzie więziono łącznie ponad 100 tysięcy polskich bohaterów, zatrzymali się przy miejscu, w którym znajdowała się jedna z bram Getta. Przy Pomniku Bohaterów Getta obok Muzeum Historii Żydów Polskich “Polin” oddali hołd Żydom polskim, zamordowanym przez Niemców. W drodze do klasztoru franciszkanów zwiedzili Muzeum Ordynariatu w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, które pokazuje rolę kapelanów wojskowych w dziejach walk o wolność. Na ulicy Kilińskiego obok pomnika Małego Powstańca poznali tragiczną historię niemieckiego czołgu - pułapki, którego wybuch zabił ponad 300 Polaków, walczących w Powstaniu Warszawskim. Po powrocie do klasztoru mieli tylko 15 minut do wyjazdu na dworzec. Szczęśliwie wrócili do domu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie