Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zakupy w internecie. Co zrobić, kiedy zostaliśmy oszukani?

Grzegorz LIPIEC [email protected]
sxc.hu
Wysłaliśmy pieniądze na konto elektronicznego sklepu, ale nigdy nie otrzymaliśmy zamówionego produktu. Jak zareklamować uszkodzony sprzęt RTV lub AGD? Co zrobić, kiedy zostaliśmy oszukani przez sklep internetowy? Jak się okazuje, wielu z nas nie wie, co wtedy trzeba zrobić.

14 dni

14 dni

Sprzedawca ze sklepu internetowego ma 14 dni na ustosunkowanie się wobec naszego zgłoszenia reklamacyjnego. Bez podania przyczyny możemy odstąpić od zawartej umowy i odesłać wadliwy towar do 10 dni od daty jego otrzymania.

Według prawa osoby między 13 a 18 rokiem życia mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych - jak to rozumieć w praktyce? Jakimi konsumentami są dzieci w sieci?

GWARANCJA

Konsumenci skarżą się także na nieinformowanie o miejscu i sposobie składania reklamacji. Tymczasem w przypadku towaru niezgodnego z umową - bez względu na to, gdzie go nabyliśmy - mamy prawo, w ciągu dwóch lat od jego wydania i dwóch miesięcy od wykrycia wady, reklamować go u sprzedawcy. W ciągu 14 dni sprzedawca powinien ustosunkować się do zgłoszenia reklamacyjnego. Jeśli tego nie zrobi, to oznacza, że zgadza się z nami. W pierwszej kolejności towar powinien być wówczas naprawiony lub wymieniony, w ostateczności mogą zostać zwrócone nam pieniądze. W dochodzeniu praw pomogą z pewnością dowody zakupu - paragony.
Konsument ma możliwość skorzystania również z gwarancji i to do niego należy wybór między obiema możliwościami. Pamiętajmy! Gwarancja to dobrowolne zobowiązanie przedsiębiorcy (najczęściej producenta lub dystrybutora), którego szczegóły określone są w karcie gwarancyjnej.

MOŻESZ ZREZYGNOWAĆ

Sklepy internetowe powstają, jak "grzyby po deszczu", a Polacy coraz częściej kupują w e-sklepach. Niestety Internet staje się miejscem oszustw. Zamiast oryginalnych perfum, jak reklamuje sklep, otrzymujemy tańszą podróbkę. Co wtedy?
- Bez podania przyczyny możemy odstąpić od zawartej umowy i odesłać wadliwy towar do 10 dni od daty jego otrzymania - wyjaśnia Robert Kwiatkowski, miejski rzecznik praw konsumentów w Tarnobrzegu. - Pamiętajmy, że towar ma być nieużywany. Trzeba go również zapakować w oryginalne opakowanie.
Wiele firm nie informuje klientów o możliwości rezygnacji z dokonanego zakupu, dezinformując tym samym konsumenta. Po upływie 10 dni możemy korzystać z prawa do reklamacji, ale tutaj już trzeba podawać przyczynę braku zadowolenia z zakupionego produktu.

KRÓLUJE MŁODZIEŻ

18,4 proc. młodych w wieku od 13 do 18 roku życia posiada już własne konto na Allegro. W ciągu pół roku liczba specjalnych kont Junior na największym serwisie e-commerce w Polsce wzrosła, więc o 75 tysięcy. Z ofertą dedykowaną dla niepełnoletnich konsumentów wychodzą również rodzime banki - obecnie kilka z nich umożliwia młodym prowadzenie własnego rachunku bankowego oraz korzystanie z karty debetowej.

Tymczasem polskie prawo ogranicza u osób poniżej 18 roku życia zdolność do wykonywania czynności prawnych. Nie jest jednak w stanie ograniczyć naturalnego postępu technologicznego, który powoduje, że często młodzi bardziej niż ich rodzice są zaznajomieni z procedurami zakupów w sieci czy bankowością elektroniczną.

Polskie prawo jasno precyzuje możliwość zawierania umów kupna-sprzedaży przez dzieci poniżej 13 roku życia - nawet, jeśli dziecko zapłaci za towar, a sprzedawca wyda przedmiot, to formalnie takie zobowiązanie jest nieważne. A to oznacza, że rodzice mogą interweniować u sprzedającego z żądaniem zwrotu pieniędzy, a dziecko nie nabywa praw konsumenta przysługujących osobom pełnoletnim.

Co jednak z młodzieżą pomiędzy 13 a 18 rokiem życia? Tu sytuacja nie jest do końca jasna, szczególnie w kwestii wysokości kwoty, do jakiej mogą legalnie zawierać transakcje handlowe. - Nieletni mają ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Osoby takie mogą zawierać umowy w drobnych sprawach życia codziennego, przy małych kwotach, gdyż na to pozwala im kodeks cywilny. Na zakup motocykla czy drogiego sprzętu komputerowego muszą mieć jednak pozwolenie prawnego opiekuna - wyjaśnia Marcin Cisek, wykładowca Akademii Allegro i specjalista od bezpieczeństwa w sieci.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie