Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zamieszanie z węglem. Będzie problem z kupnem?

Grzegorz LIPIEC
Stanisław Gurdak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnobrzegu: - W przypadku Tarnobrzegu i dostarczania ciepła do budynków wielorodzinnych, a także obiektów użyteczności publicznej, nie ma żadnego zagrożenia.
Stanisław Gurdak, prezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnobrzegu: - W przypadku Tarnobrzegu i dostarczania ciepła do budynków wielorodzinnych, a także obiektów użyteczności publicznej, nie ma żadnego zagrożenia. Grzegorz Lipiec
W środku sezonu grzewczego na sprzedawców węgla spadną nowe obowiązki. Czy nie odczujemy ich na własnej skórze?

Po 1 stycznia, jeśli sprzedający węgiel, będą chcieli skorzystać ze zwolnienia z akcyzy, to każde zbycie surowca będą musieli opatrzyć dokumentem dostawy. Specjaliści alarmują, bo dodatkowe papiery mogą spowodować kłopoty z dostawą energii cieplnej.
Sprawdzamy czy zmiany w formalnościach dotyczących sprzedaży węgla dotkną odbiorców energii cieplnej z budynków wielorodzinnych północnego Podkarpacia.

PRODUKCJA FAKTUR

Od 1 stycznia 2012 roku zaczyna obowiązywać akcyza od dostawy węgla i koksu. Wprawdzie wiele transakcji zostało z niej zwolnionych, między innymi sprzedaż na rzecz energetyki, oświaty, metalurgii, gospodarstw domowych czy rolników, jednak obowiązek wystawiania dokumentu mają wszyscy. A to może być kłopot, zwłaszcza dla małych dostawców, którzy sprzedają niewielkie ilości surowca.

Problem będą mieć także sami kupujący - zwłaszcza, jeśli będą chcieli węgiel odebrać własnym transportem. Zdaniem ekspertów niewykluczone jest, ze odbiorcy będą musieli mieć dokument dostawy na każdym etapie transakcji. Mogą się, więc pojawić błędy polegające na nieprawidłowym potwierdzaniu odbioru na dokumencie dostawy, braku ewidencjonowania tych dokumentów, zagubieniu czy zniszczeniu podczas transportu.

BEZ OBAW

O komentarz w sprawie zamieszania na rynku sprzedaży węgla poprosiliśmy Stanisław Gurdaka, prezesa Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Tarnobrzegu. Mieszkańcy Tarnobrzega (z pominięciem części właścicieli domów jednorodzinnych - przyp. gli) mają ciepło w swoich mieszkaniach dzięki kotłowni węglowej. Kiedy robi się coraz zimniej w sukurs "idzie" kotłownia gazowa, która znajduje się w samym centrum naszego miasta.

- Ciepło do mieszkań w Tarnobrzegu jest dostarczane głównie dzięki kotłowni węglowej, ale jesteśmy w o tyle dobrej sytuacji, że nasza firma jest częścią dużego konsorcjum, które zadbało o wszelkie formalności i kwestie logistyczne, tak aby w środku zimy nie zabrakło węgla - uspokaja Stanisław Gurdak.

Podobnie jest w Stalowej Woli, gdzie miejscowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej będzie miało z czego produkować energię cieplną. Problemy z zakupem węgla, w najgorszym przypadku, mogą mieć w naszym regionie tylko indywidualni odbiorcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie