Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Zapal świeczkę Jędrusiowi". Tydzień Pamięci Władysława Jasińskiego w Tarnobrzegu

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Fot. Wioletta Wojtowiak
W sobotę 9 stycznia przypada 78. rocznica śmierci Władysława Jasińskiego pseudonim Jędruś. Z tej okazji w Tarnobrzegu zaplanowano tydzień pamięci poświęcony legendarnemu dowódcy partyzantów.

Pomimo pandemii i obowiązujących obostrzeń w Tarnobrzegu upamiętniona zostanie 78. rocznica śmierci dowódcy oddziału partyzanckiego „Jędrusie” i komendanta organizacji podziemnej „Odwet” Władysława Jasińskiego ps. Jędruś.

Poinformował o tym rzecznik tarnobrzeskiego magistratu Wojciech Lis. Aby jednak nie prowokować zgromadzeń, wyjątkowo tym roku akcja „Zapal świeczkę Jędrusiowi” nie będzie jednorazową uroczystością, a potrwa cały tydzień, począwszy od 9 stycznia, dnia śmierci dowódcy „Jędrusiów”, aż do 16 stycznia.

Niech symboliczny ogień pod pomnikiem nie gaśnie

W imieniu prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka zachęcam mieszkańców miasta do zapalania w tych dniach zniczy przed pomnikiem Władysława Jasińskiego na Placu Tysiąclecia na osiedlu Przywiśle tak, by przez cały tydzień trwania akcji ten symboliczny ogień pamięci nie gasł

- zaapelował Wojciech Lis.

Organizatorami wydarzenia są Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega oraz tarnobrzescy „Strzelcy”.

Pomnik "Jędrusiów" w Tarnobrzegu po renowacji odzyskał blask

Władysław Jasiński pseudonim „Jędruś” był dowódcą jednego z najważniejszych oddziałów partyzanckich na Kielecczyźnie i Podkarpaciu. Urodził się 18 sierpnia 1909 roku w Sadkowej Górze niedaleko Mielca. Studiował historię na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie oraz prawo na Uniwersytecie Warszawskim, które ukończył w 1938 roku.

Po studiach podjął pracę nauczyciela w tarnobrzeskim gimnazjum. We wrześniu 1939 roku brał udział w obronie Tarnobrzega. Po wrześniowej klęsce bardzo szybko przeszedł do działalności konspiracyjnej. Organizował grupę Odwet.

Zginął w walce z Niemcami 9 stycznia 1943 roku. Wraz z nim polegli dwaj członkowie jego grupy, Marian Gorycki ps. Polikier i Antoni Toś ps. Antek. Władysław Jasiński został zdradzony przez mieszkańca wsi Tursko Wielkie.

Legendarny dowódca został pochowany 11 stycznia 1943 roku w zbiorowej mogile „Jędrusiów” w Sulisławicach. Dowództwo nad grupą przejął Józef Wiącek ps. Sowa, który wcześniej był zastępcą Jasińskiego. W październiku 1943 r. oddział włączono do Armii Krajowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie