Drodzy Czytelnicy. Czekamy na pytania dotyczące spraw szczególnie ważne dla Państwa. Współpracują z nami psychiatrzy, którzy chętnie na nie odpowiedzą. Pytania należy przysyłać na adres e-mail: patrycja.waclawska@polskapress.pl Moja mama, odkąd weszła w okres menopauzy, zaczęła dość gwałtownie przybierać na wadze. Otyłość określona przez lekarza jako olbrzymia zagraża jej zdrowiu. Nie akceptuje siebie. Jak mogę jej pomóc?

Doktor Sławomir Wolniak, psychiatra: Wiele osób uważa, że otyłość jest wyłącznie skutkiem zaniedbania i niezdrowej diety. Tymczasem powodów jest znacznie więcej. Poza żywieniowymi także przyczyny genetyczne i psychiczne, jak np. napięcie związane z okresem menopauzy czy kompulsywne objadanie się.

Leczenie pacjentów dotkniętych przez zespół gwałtownego objadania się jest trudne. W przypadku otyłości olbrzymiej można spróbować operacji zmniejszenia żołądka.

Badania kwalifikujące do operacji przeprowadza specjalista bariatra. Z kolei lekarz psychiatra oceni, czy pacjent do tego zabiegu kwalifikuje się w sensie psychologicznym. Depresja nie powinna stanowić przeszkody do podjęcia takich kroków. Wiele wskazuje, że to właśnie otyłość i związane z nią problemy stanowią główną przyczynę zaburzeń nastroju Pani mamy.

Zobacz też: Dlaczego warto dbać o skórę w okresie menopauzy?