Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawiążą antypisowską koalicję w podkarpackim sejmiku wojewódzkim?

Grzegorz Lipiec
Po ogłoszeniu oficjalnych wyników wyborów do sejmiku wojewódzkiego okazało się, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 15 mandatów, na 33. Z marzeniami o mandacie radnej musiała się pożegnać Iwona Kołek, a jej miejsce zajmie Janina Sagatowska z PiS-u.

Sejmik województwa podkarpackiego - wyniki wyborów samorządowych:

PO - 7 mandatów, PiS - 15 mandatów, PSL - 7 mandatów, SLD - 4 mandaty.

Wybory samorządowe 2010. WYNIKI, KANDYDACI, SONDAŻE

Jeszcze w poniedziałek około godziny 19, po zebraniu wyników z 92 proc. obwodowych komisji wyborczych wszystko wskazywało na to, że Prawo i Sprawiedliwość zdobędzie tylko 12 mandatów w podkarpackim sejmiku wojewódzkim. W nocy z poniedziałku na wtorek po podliczeniu kolejnych głosów okazało się, że tych mandatów będzie 15. Tym samym dwóch przedstawicieli w sejmiku straciło PO, a jednego PSL.

WIELKA KOALICJA PRZECIW PiS-owi

W Sejmiku zasiądzie 15 radnych z Prawa i Sprawiedliwości, 7 z Platformy Obywatelskiej, 7 z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz 4 z Sojuszu Lewicy Demokratycznego. Mimo zwycięstwa, PiS nie będzie mogło sprawować władzy w województwie, które dotychczas było bastionem partii Jarosława Kaczyń-skiego w Polsce. Najbardziej prawdopodobna staje się w tym momencie wielka koalicja: Platforma Obywatelska - Polskie Stronnictwo Ludowe - Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Z ust prominentnych działaczy tych trzech partii padają zapewnienia o rozpoczęciu współpracy. - Możemy budować koalicję z wszystkimi oprócz Prawa i Sprawiedliwości - mówi Tomasz Kamiński, podkarpacki poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

- Dla mnie oczywiste jest to, że powstanie koalicja PO-PSL-SLD. PiS musi odpocząć od władzy - dodaje Mirosław Karapyta z PSL, wojewoda podkarpacki.

Z naszych informacji wynika, że już w środę spotkają się ze sobą liderzy PO, PSL oraz SLD i zawiążą antypisowską koalicję w Sejmiku.

OGROMNA RÓŻNICA

Północne Podkarpacie w Sejmiku reprezentować będą: Ewa Draus, Bogdan Romaniuk, Janina Sagatowska (Prawo i Sprawiedliwość), Zygmunt Cholewiński (Platforma Obywatelska), Władysław Stępień (Polskie Stronnictwo Ludowe) oraz Bronisław Tofil (Sojusz Lewicy Demokratycznej).
W poniedziałek pisaliśmy, że mandat radnej sejmiku może przypaść Iwonie Kołek z tarnobrzeskiej Platformy Obywatelskiej. Jak się okazało lista PO (27 146 głosów) zebrała zbyt małą ilość głosów w porównaniu z listą PiS-u (46 275 głosów). O wszystkim zadecydowały dodatkowe głosy, które zostały uwzględnione w nocy z poniedziałku na wtorek.

Do Sejmiku za Iwonę Kołek dostała się Janina Sagatowska z Prawa i Sprawiedliwości. Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu, mieszkanka Stalowej Woli miała trzeci wynik na liście PiS-u. Mandat radnego zdobył za to Władysław Stępień, długoletni poseł lewicy z ziemi tarnobrzeskiej, a teraz związany z PSL-em.

Radni podkarpackiego sejmiku wojewódzkiego (wyniki oficjalne):

Prawo i Sprawiedliwość: Wojciech Buczak, Stanisław Bartnik, Tadeusz Pióro, Czesław Łączak, Fryderyk Kapinos, Bogdan Romaniuk, Ewa Draus, Kazimierz Ziobro, Andrzej Matusiewicz, Bogdan Rzońca, Władysław Turek, Mieczysław Miazga, Janina Sagatowska, Stanisław Bajda, Janusz Ciółkowski.

Platforma Obywatelska: Teresa Kubas-Hul, Jan Burek, Zdzisław Nowakowski, Zygmunt Cholewiński, Maciej Lewicki, Sławomir Miklicz, Jerzy Borcz.

Polskie Stronnictwo Ludowe: Stanisław Bartman, Jan Tarapata, Mariusz Kawa, Lucjan Kuźniar, Dariusz Sobieraj, Władysław Stępień, Mirosław Karapyta.

Sojusz Lewicy Demokratycznej: Edward Brzostowski, Janusz Konieczny, Anna Kowalska, Bronisław Tofil.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie