Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zawsze sprawdzaj, co jesz

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Codziennie kupujemy jedzenie. Wybierajmy świadomie produkty dobrej jakości i w dobrej cenie.

Czy żywność można reklamować?

Czy żywność można reklamować?

Po stwierdzeniu złej jakości produktów spożywczych mamy prawo reklamacji u sprzedawcy, ale musimy zgłaszać swoje zastrzeżenia w określonym czasie:
* trzy dni od otwarcia opakowania produktu opatrzonego terminem przydatności do spożycia lub datą minimalnej trwałości,
* trzy dni od dnia sprzedaży w przypadku towaru sprzedawanego luzem.
W przypadku kłopotów z uznaniem reklamacji konsument może zwrócić się o pomoc do Inspekcji Handlowej, miejskiego lub powiatowego rzecznika konsumentów albo organizacji konsumenckich.

Da się kupować niezłą jakościowo żywność w atrakcyjnych cenach pod warunkiem, że wie się jak to robić. Jednak nie każdy z nas ma takie nawyki. Podpowiadamy na co zwracać uwagę.

Przede wszystkim nie wolno sugerować się atrakcyjną ceną, ponieważ często wiąże się ona z obniżeniem jakości. Warto pamiętać, że zejście poniżej pewnego poziomu cen musi się odbyć kosztem jakości choćby przez zastosowanie gorszych, a więc tańszych surowców. Dlatego kupując coś z najniższej półki sklepowej sprawdzajmy skład takiego produktu i na "zdrowy rozum" oceńmy czy jest on zdrowy.

CO NA ETYKIECIE?
Dokładne czytanie informacji zamieszczonych na etykiecie produktu, zwłaszcza tych drobnym drukiem, to święte przykazanie każdego kto chce jeść zdrowo. Nie powinniśmy sugerować się szatą graficzną opakowania ani nazwą, które często mogą wprowadzić w błąd. Na żywności zawsze powinny być podane nazwa rodzajowa produktu (kiełbasa suszona, mleko pełne), termin przydatności do spożycia (należy spożyć do…) lub data minimalnej trwałości (najlepiej spożyć przed…), wykaz składników, warunki przechowywania, zawartość netto, oznaczenie producenta lub importera.

Warto wyrobić w sobie nawyk porównywania składu podobnych produktów, mających podobne ceny. Dla przykładu w parówkach może być od 20 do 70 procent mięsa, a producent ma obowiązek podawać procentową zawartość tego składnika. Na pewno zdrowsza będzie wędlina zawierająca więcej mięsa.
WAŻNE DOPISKI,/b>
Wybierając produkty typu light z niską zawartością tłuszczu lub bez cukru, powinno się jednocześnie sprawdzić wartość odżywczą, która w przypadku jedzenia dietetycznego musi być podana na opakowaniu. Jest to istotne szczególnie, bo może się okazać, że jogurt smakowy o obniżonej zawartości tłuszczu zawiera duże ilości węglowodanów i jego wartość dietetyczna jest marna.
Koniecznie trzeba sprawdzać terminy przydatności do spożycia i daty minimalnej trwałości oraz warunki przechowywania jedzenia w sklepie. Jeśli na przykład jogurty czy wędliny nie stoją w chłodni lepiej taki sklep omijać. Sprzedawcy oferujących wędliny na wagę muszą podać nam na wywieszkach skład wędlin.
Także w sklepach czy na stoiskach rybnych powinna być informacja o ilościowej zawartości glazury - czyli lodu - na mrożonej rybie czy zawartości ryby w sałatce lub konserwie. Jeśli sprzedawca nie jest w stanie nam podać takich informacji - poszukajmy produktu, o którym dowiemy się więcej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Zawsze sprawdzaj, co jesz - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie