Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zbiornik na Podwolinie w Nisku otwarty, ale jeszcze nie dla kąpiących się

Sławomir CZWAL [email protected]
Wstęgę podczas otwarcia przecinał między innymi Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa Podkarpackiego, niżański burmistrz Julian Ozimek oraz Waldemar Ślusarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku.
Wstęgę podczas otwarcia przecinał między innymi Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa Podkarpackiego, niżański burmistrz Julian Ozimek oraz Waldemar Ślusarczyk, przewodniczący Rady Miejskiej w Nisku. Fot. Sławomir Czwal
Legalnie z pierwszych kąpieli w zbiorniku retencyjno-rekreacyjnym w Nisku, na osiedlu Podwolina będzie można skorzystać w przyszłym roku. Tyle trwa procedura uzyskania stosownego zezwolenia.

Zbiornik oficjalnie otworzyli wczoraj Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa Podkarpackiego wspólnie z Julianem Ozimkiem, burmistrzem Niska

Nisko w RPO

- Cieszę się, że projekty gminy Nisko są dobrze napisane i otrzymują dofinansowanie w remach Regionalnego Programu Operacyjnego - mówi Zygmunt Cholewiński, marszałek województwa Podkarpackiego. - Otwierany obiekt, czyli zbiornik retencyjny spełnił już swoją rolę podczas tegorocznych dużych opadów. Jest to podstawowa funkcja ochrony przed powodzią i podtopieniami, ale z drugiej strony pływają tu żaglówki i może także pełnić rolę rekreacyjną. Zbiornik stwarza możliwości rekreacyjne nie tylko mieszkańcom Niska, ale również Stalowej Woli a nawet Rzeszowa. Jest to także szansa na pobudzenie turystyki, ale to zależy już tylko od aktywności ludzi.

Prace przy zbiorniku zakończyły się już kilka tygodni temu i mieszkańcy Niska chętnie odwiedzają ten zbiornik. Jest plaża, ustawiono kosze na śmiecie oraz dwa Toi Toje.

Jeszcze bez kąpieliska

- Mamy już 5 hektarów lustra wody plus hektarową wyspę - mówi Julian Ozimek, burmistrz Gminy i Miasta Nisko. - Inwestycja kosztowała blisko 4 miliony złotych z tego otrzymaliśmy dofinansowanie w kwocie około 3,5 miliona złotych miliona złotych. Drugi etap zakłada zwiększenie zbiornika o 10 hektarów i takie zapisy mamy w projekcie. Jeśli tylko będą nabory na takie projekty to będziemy wnioskować o unijne dofinansowanie.

Ziemi wybrana z wybudowanego zbiornika została wykorzystana do uformowania czaszy na rekultywowanym wysypisku śmieci oraz do podniesienie terenu na 48 działkach, z których część została już sprzedana. Gmina przeprowadziła także analizę wody ze zbiornika i okazało się, że jest czysta. To doskonała wiadomość dla mieszkańców, ale cóż z tego skoro kąpać się w zbiorniku nie można.

- Według nowych przepisów uzyskanie pozwolenia na kąpielisko trwa około roku - dodał burmistrz Ozimek. - Musimy przejeść ten proces. Przygotowywana jest także koncepcja zabudowy zbiornika. Są już postawione dwie przenośne toalety, ale to nie rozwiązuje problemu sanitarnego. Muszą tu być jeszcze prysznice. W tym roku kąpać się nie można, ale w przyszłym roku kąpielisko już będzie.

Marszałek Cholewiński znalazł czas, aby wspólnie burmistrzem Ozimkiem przejść się kawałek po plaży jednak na pływanie łódką nie dał się skusić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie