Zielona energia i lokalne korzyści – farma fotowoltaiczna Better Energy otwarta pod Nidzicą

Materiał informacyjny Better Energy

14 czerwca br. pod Nidzicą odbyło się uroczyste otwarcie farmy fotowoltaicznej o mocy 74 MW, której wykonawcą oraz właścicielem jest Better Energy. Firma jest liderem w wytwarzaniu zielonej energii oraz jednym z najszybciej rozwijających się producentów energii odnawialnej w Europie Północnej. W wydarzeniu udział wzięli m.in. ambasador Królestwa Danii w Polsce, przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, władz gminnych Nidzicy oraz liczni goście.

od 16 lat

– Wszystkie nasze projekty realizowane są z poszanowaniem bioróżnorodności i zdania okolicznych mieszkańców. Zieloną energię z naszych farm fotowoltaicznych sprzedajemy do wielu firm, w tym tych najbardziej znanych, z branży spożywczej czy zaawansowanych technologii. Chcemy, aby zielona energia ze Słońca była dostępna dla każdego – nie tylko dla dużych firm, ale także dla lokalnych społeczności. Dążymy do tego, aby odbiorców energii odnawialnej w Polsce było jak najwięcej – powiedział Łukasz Witkowski, dyrektor Better Energy w Polsce.

Imponująca skala inwestycji oraz udział lokalnych partnerów

Farma fotowoltaiczna Better Energy w pobliżu wsi Wietrzychowo k. Nidzicy zapewni czystą energię elektryczną wystarczającą do zasilenia ok. 37 tys. polskich gospodarstw domowych rocznie. To trzecia i obecnie największa farma słoneczna Better Energy w naszym kraju, która została przyłączona do sieci po inwestycjach w miejscowościach Polanów i Postomino. Zbudowana została z wykorzystaniem najnowszych komponentów, z udziałem polskich oraz zagranicznych partnerów, wśród których wyróżnienie należy się spółce RTB Developer z Gdańska.

Inwestycje w energetykę słoneczną przyczynią się do zwiększenia udziału energii odnawialnej w polskim systemie energetycznym, co w konsekwencji przyniesie większą niezależność i stabilność energetyczną. Dzięki fotowoltaice Polska może wykorzystać własne, nieograniczone zasoby energii słonecznej, co wpłynie na redukcję importu energii i wzmocni lokalną gospodarkę. Odnawialne źródła energii mogą także znacząco przyczynić się do ograniczenia szkodliwych emisji CO2 poprzez zastąpienie tradycyjnych źródeł energii ekologicznymi alternatywami.

Szybszy rozwój Nidzicy oraz okolic

W perspektywie lokalnej inwestycja to istotne źródło przychodów dla gminy, a podatki lokalne płacone przez Better Energy przyczynią się do rozwoju Nidzicy i okolic. Inwestycje w fotowoltaikę tworzą nowe miejsca pracy w branży energetycznej, zarówno w fazie budowy, jak i w fazie eksploatacji. Powstają stanowiska dla inżynierów, pracowników utrzymania, a także dla lokalnych dostawców i usługodawców.

Jak powiedział podczas ceremonii otwarcia Ambasador Królestwa Danii, Ole Toft: – Better Energy jest ambasadorem zacieśniającej się współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Danią, a dynamiczny rozwój spółek z nią współpracujących jest tego najlepszym dowodem.

Zielona energia i lokalne korzyści – farma fotowoltaiczna Better Energy otwarta pod Nidzicą

– Ten końcowy sukces ma wielu ojców. Przede wszystkim bardzo duże znaczenie miała współpraca pomiędzy Better Energy a samorządem oraz lokalną społecznością, dużą uwagę zawsze przykładamy do dobrosąsiedzkich stosunków, do szukania takich rozwiązań, aby zadowoleni byli wszyscy: mieszkańcy, samorząd oraz nasza firma – zaznaczył podczas swojego przemówienia Łukasz Witkowski.

Słowa dyrektora Better Energy potwierdził Burmistrz Nidzicy, Jacek Kosmala:
– Jesteśmy gminą proekologiczną i bardzo się cieszymy, że taka inwestycja u nas powstała. Jej uruchomienie wynika ze sprawnie przeprowadzonego procesu uzgodnień i konsultacji społecznych. Farma fotowoltaiczna Better Energy w żaden sposób nie zakłóca życia społecznego Nidzicy. Mamy nadzieję, że firma Better Energy czynnie włączy się w życie lokalnej społeczności, nie tylko finansowo, poprzez podatki lokalne, ale i społecznie.

Farma fotowoltaiczną Better Energy o mocy 74 MW zajmuje działkę o powierzchni 70 ha, położoną w bliskiej odległości od Nidzicy, w pobliżu wsi Wietrzychowo. W Polsce Better Energy posiada 390 MW mocy w fazie eksploatacji oraz budowy, a jej portfel inwestycji w fazie rozwoju wynosi ponad 1000 MW.

O Better Energy
Powstała w 2012 r. w Danii spółka rozwija, finansuje, buduje i obsługuje duże farmy fotowoltaiczne oraz sprzedaje energię odnawialną, którą wytwarza. Obecnie Better Energy prowadzi działalność w Polsce, Danii, Szwecji i Finlandii. W kolejnych latach, na wszystkich rynkach, na których jest obecna spółka ma w planach budowę farm fotowoltaicznych o mocy ponad 10 000 MW, co wystarczy do zasilenia w energię elektryczną około 5 milionów gospodarstw domowych rocznie. Energia słoneczna jest najbardziej ekologicznym i najtańszym źródłem energii elektrycznej, pozytywnie wpływa na redukcję emisji CO2, wzmacnia konkurencyjność przedsiębiorstw i przyczynia się do rozwoju lokalnych społeczności.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Zielona energia i lokalne korzyści – farma fotowoltaiczna Better Energy otwarta pod Nidzicą - Dziennik Bałtycki

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie