Zielone płuca Tarnobrzega pod ochronę? We wtorek debata komisji nad projektem uchwały

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
W konferencji uczestniczyli: kierownik biura rady miasta Sylwia Witczak, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, wiceprezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki Janusz Wepsięć oraz zastępca naczelnika wydziału gospodarki komunalnej i środowiska Jolanta Hyla.
W konferencji uczestniczyli: kierownik biura rady miasta Sylwia Witczak, prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, wiceprezes Podkarpackiego Towarzystwa Przyrodników Wolne Rzeki Janusz Wepsięć oraz zastępca naczelnika wydziału gospodarki komunalnej i środowiska Jolanta Hyla. Wioletta Wojtkowiak
Nad projektem uchwały w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo - krajobrazowego "Lasy Zwierzyniec i Jasień" w Tarnobrzegu będzie debatować we wtorek komisja rady miasta. W spotkaniu oprócz radnych wezmą udział przedstawiciele Nadleśnictwa Nowa Dęba i pełnomocnik komitetu, który wyszedł z obywatelską inicjatywą ochrony zielonych płuc miasta.

W tarnobrzeskim magistracie zwołano w poniedziałek konferencję prasową dotyczącą procedury, jaką musi przejść projekt uchwały, który złożył do urzędu miasta radny minionej kadencji Witold Zych, pełnomocnik komitetu obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej.

Jak poinformował prezydent miasta Dariusz Bożek pod projektem zebrano blisko 1400 podpisów poparcia (wobec 300 wymaganych). Przekazał, że zanim projekt uchwały trafi na sesję zostanie przedyskutowany przez wszystkie zainteresowane strony na posiedzeniu komisji rady miasta. Zapowiedziana na 14 września debata będzie okazją do omówienia skutków przyjęcia tego projektu przez miasto, między innymi finansowych.

Projekt uchwały w sprawie utworzenia zespołu przyrodniczo-krajobrazowego zaakceptowała Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Pozytywne stanowisko wydała Liga Ochrony Przyrody oraz Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki. Projekt negatywnie zaopiniowało za to Nadleśnictwo Nowa Dęba, które zarządza terenem o powierzchni 300 hektarów.

Przedstawiciele Wolnych Rzek, którzy zaangażowali się w akcję zbierania podpisów tarnobrzeżan, alarmują, że na skutek gospodarki leśnej Zwierzyniec niknie w oczach.

Reprezentujący stowarzyszenie wiceprezes Janusz Wepsięć mówił, że zaproponowana forma ochrony przyrody obszaru będącego pozostałością Puszczy Sandomierskiej to dobry kierunek, jaki może obrać samorząd.

Projekt w sprawie utworzenia Zespołu Przyrodniczo-Krajobrazowego „Lasy Zwierzyniec i Jasień” zakłada między innymi odstąpienie od użytkowania rębnego w drzewostanach w wieku powyżej 70 lat, odstąpienie od rębni gniazdowych i zachowanie drzew o charakterze pomnikowych, drzew dziuplastych aż do ich naturalnego rozpadu.

W swoim stanowisku przyrodnicy głoszą, że Las Zwierzyniec to miejsce życia wielu organizmów, niekiedy rzadkich i chronionych. Uważamy, że na Las Zwierzyniecki należy spojrzeć w szerszym kontekście, zarówno przyrodniczym jak i społecznym, kulturowym, historycznym i edukacyjnym.

Ten las niczym park miejski służy bardzo dużej części mieszkańców, co widać doskonale każdego weekendu na leśnych ścieżkach. Las Jasień, o wiele mniejszy i nie tak popularny jak Zwierzyniec, również jest bardzo ważny dla lokalnej przyrody z uwagi na starodrzew, występujące tam gatunki roślin i zwierząt, w tym gatunek dla którego wyznaczono strefę ochrony ścisłej i okresowej.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie