Miasto, leśnicy i przyrodnicy zawarli porozumienie w sprawie Lasu Zwierzynieckiego w Tarnobrzegu: Nie będzie zaplanowanych cięć rębnych

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Udostępnij:
Władze Tarnobrzega poinformowały o podpisaniu trójstronnego porozumienia z Nadleśnictwem Nowa Dęba i przyrodnikami, które wieńczy zapoczątkowane przez leśników kilkumiesięczne rozmowy w sprawie Lasu Zwierzynieckiego. Dotyczy ono realizacji przedsięwzięć i prac gospodarczych na terenie lasu.

Porozumienie zawarto 5 lutego pomiędzy Urzędem Miasta Tarnobrzega, reprezentowanym przez prezydenta Dariusza Bożka, Nadleśnictwem Nowa Dęba, reprezentowanym przez Nadleśniczego Justynę Długosiewicz oraz Podkarpackim Towarzystwem Przyrodników „Wolne Rzeki”, reprezentowanym przez prezesa Piotra Bednarka oraz wiceprezesa Janusza Wepsięcia.

Dokument dotyczy realizacji przedsięwzięć i prac gospodarczych w latach 2021-2022 na terenie kompleksu leśnego „Zwierzyniec” w granicach administracyjnych miasta Tarnobrzega, będącego własnością Skarbu Państwa w zarządzie Nadleśnictwa Nowa Dęba.

W ramach porozumienia ustalono prowadzić spójną politykę medialną dotyczącą realizacji przedsięwzięć i zadań gospodarczych w Zwierzyńcu. Strony zobowiązały się m.in. do rzetelnego informowania opinii publicznej o planowanych i prowadzonych pracach, w tym związanych z wycinką drzewostanu wynikającą z potrzeb np. hodowlanych, zachowania trwałości lasu czy budowy obwodnicy miasta Tarnobrzega - przekazał rzecznik Urzędu Miasta Wojciech Lis.

Strony podejmować mają wspólne działania edukacyjne i promocyjne na rzecz racjonalnej gospodarki leśnej i ochrony przyrody, a także wspólne inicjatywy zmierzające do większego udostępnienia kompleksu leśnego dla potrzeb społeczeństwa.

Nadleśnictwo będzie realizować prace gospodarcze związane z pielęgnacją drzewostanów poprzez m.in. usuwanie drzew chorych, obumierających, niebezpiecznych, opanowanych przez szkodniki czy jemiołę oraz kształtując odpowiednią strukturę gatunkową i różnorodność biologiczną lasu. Prace będą wykonywane poza okresem lęgowym ptaków za wyjątkiem sytuacji zagrażających trwałości lasu (np. szkody abiotyczne, gradacja szkodników, zagrożenie pożarowe itp.)

Nadleśnictwo odstąpiło od wykonania planowanych na terenie Zwierzyńca cięć rębnych, jakie pozostały do realizacji na lata 2021-2022, ponadto zobowiązało się przekazać na potrzeby opracowywania Planu Ochrony Przyrody dla Nadleśnictwa Nowa Dęba wyniki inwentaryzacji przyrodniczej w Lesie Zwierzynieckim, wykonanej przez Podkarpackie Towarzystwo Przyrodników Wolne Rzeki w roku 2019.

W związku z planowanym sporządzaniem projektu Planu Urządzenia Lasu dla Nadleśnictwa Nowa Dęba na lata 2023-2032 strony porozumienia zadeklarowały gotowość prowadzenia dalszych rozmów i konsultacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Echo Dnia Podkarpackie
Dodaj ogłoszenie