Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zmiana kapelmistrza orkiestry dętej w Stalowej Woli. Mieczysław Paruch przekazał buławę Radosławowi Paluchowi. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Moment przekazania przez Mieczysława Parucha buławy Radosławowi Paluchowi
Moment przekazania przez Mieczysława Parucha buławy Radosławowi Paluchowi Zdzisław Surowaniec
Koncert Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli z uroczystym przekazaniem buławy przez Mieczysława Parucha nowemu kapelmistrzowi Radosławowi Paluchowi zorganizowany został w niedzielę 16 października.

Zmiana kapelmistrza orkiestry dętej w Stalowej Woli. Mieczysław Paruch przekazał buławę Radosławowi Paluchowi

Koncert zorganizowany w Spółdzielczym Domu Kultury zwieńczył twórczość kapelmistrza Mieczysława Parucha w Orkiestrze Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Był to najważniejszy koncert od 1975 roku, odkąd Mieczysław Paruch zaczął pracować przy tworzeniu orkiestry. Koncert podsumował 47 lat pracy artystycznej kapelmistrza. Jego kulminacyjnym momentem było przekazanie buławy następcy – Radosławowi Paluchowi, który teraz poprowadzi orkiestrę.

Koncert miał wiele wzruszających momentów. Ubrany w cywilne ubranie maestro Mieczysław Paruch dyrygował orkiestrą, która dała popis marszów i utworów rozrywkowych, w tym granych w stylu latynoskim z okrzykami orkiestry. Kapelmistrz otrzymał od władz miasta z rąk prezydenta Lucjusza Nadbereżnego statuetkę Złote Serce. Prezydent powiedział, że przekazanie buławy młodszemu następcy jest pięknym gestem ze strony wieloletniego kapelmistrza.

Wspomina Jerzy Augustyński

Podziękowania były także od starosty Janusza Zarzecznego, dyrektora Miejskiego Domu Kultury Marka Gruchoty i jego zastępcy Jerzego Augustyńskiego. Jerzy Augustyński wspomina: - Kiedy w 1979 roku Mieczysław obejmował dyrekcję Zakładowej Orkiestry Dętej Huty Stalowa Wola, rozpoczynałem wówczas pracę w domu kultury. Byłem najmłodszym pracownikiem działu artystycznego i  pamiętam jak Mieczysław wprowadzał mnie w specyfikę pracy domu kultury, zapoznawał ze współpracownikami i przede wszystkim ciepło i serdecznie mnie przyjął. 43 lata wspólnej pracy z tak znakomitym muzykiem i zawsze skromnym wspaniałym kolegą to dla mnie wielki zaszczyt. Jestem mu bardzo  wdzięczny za te tysiące występów z orkiestrami, współpracę w klasach artystycznych Miejskiego Domu Kultury i Szkoły Podstawowej numer 1, wiele wspólnych podróży, które odbyliśmy, a przede wszystkim setki wychowanków, których obdarował pasją do muzyki. W tym  gronie jest także mój syn Miłosz, grający jako chórzysta chóru  „Cantus” w latach 90-tych w orkiestrze młodzieżowej. Mam też nadzieję na nasze dalsze kontakty i możliwość korzystania w MDK z Jego ogromnej wiedzy i doświadczenia już jako  Honorowego Kapelmistrza Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury.
Podziękowania składali także dyrektor Spółdzielczego Domu Kultury Józef Sroka, od przedstawicielka szkoły muzycznej i mażoretki z Niska oraz Stalowej Woli.

Kapelmistrz Radosław Paluch

Na finał orkiestra dęta już pod kierownictwem Radosława Palucha, który do tej pory grał na trąbce w orkiestrze, wykonała kilka utworów. Radosław ma wykształcenie muzyczne, jest trębaczem. Zna orkiestrę, bo był z nią związany od wielu lat. Mieczysław ma więc godnego następcę.

Mieczysław Paruch z wykształcenia jest trębaczem. Pochodzi z Krzeszowa w powiecie niżańskim. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Łodzi, z dyplomem trębacza, trafił do Stalowej Woli w 1975 roku. - Nie miałem wtedy doświadczenia z orkiestrami dętymi, nie znałem podstaw gry na klarnecie, na saksofonie. Orientowałem się tylko co nieco. Wtedy ostro zabrałem się przez wakacje do nauki gry na klarnecie i saksofonie, na tubie basowej i na puzonie – przyznaje. Odbył jeszcze dodatkową edukację, przez dwa lata uczył się solowego śpiewu. - Przydało się - zapewnia.

We wrześniu 1975 roku rozpoczął nauczanie gry na instrumentach dętych w szkole zawodowej przy Hucie Stalowa Wola. W następnym roku w maju orkiestra już grała. - Byli to kompletni nowicjusze, nie mieli pojęcia o nutach. Szybko nauczyli się czterech marszy i polskiego hymnu - pamięta.

Orkiestra Huty Stalowa Wola

Od 1979 roku Mieczysław dyryguje reprezentacyjną orkiestrą dętą Huty Stalowa Wola, która w 1992 roku stała się orkiestrą Miejskiego Domu Kultury. Zespół uświetnia wszystkie uroczystości w mieście. Orkiestra wyjeżdża także koncertować za granicę do Evergem w Belgii, do Lwowa na Ukrainie i do Luton w Wielkiej Brytanii.

W 1976 roku powstał chór Chłopięcy Cantus, założony przez Stanisława Steczkowskiego. - W roku 1985, po kilku latach jego działalności powiedziałem Staszkowi: zróbmy młodzieżową orkiestrę dętą z chłopaków, którzy chodzą na chór, żeby ich nie odsuwać od muzyki na czas mutacji. Staszek to podchwycił i powstała orkiestra. Od tamtej pory robimy młodzieżowe i dziecięce orkiestry dęte z lepszym lub gorszym skutkiem, bo to różnie bywa, bo raz roczniki są lepsze, raz słabsze - opowiada pan Mieczysław.

Od 1998 roku Mieczysław prowadzi równocześnie orkiestrę dętą w klasach artystycznych Szkoły Podstawowej numer 1. Bo mają najbliżej do domu kultury, gdzie są instrumenty i sala do nauki i prób. W edukacji muzycznej dzieciaków pomaga córka Elżbieta, która w „jedynce” uczy śpiewu i języka polskiego.

- Na blaszanych instrumentach trąbce, puzonie, dzieciaki radzą sobie nieźle, bo to są pokrewne instrumenty. Gorzej jest z saksofonem. Flet to w ogóle wymaga specjalnego kształcenia, bo ma specyficzne przedmuchy. Nie chcę się za to brać, wolę nie uczyć wcale niż byle jak - mówi kapelmistrz.

Historia Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury sięga 1938 r. jej pierwszym kapelmistrzem był Julian Schueller.Od roku1945 roku orkiestrę prowadził dyrygent Henryk Ryński . Orkiestra w 1946 roku uczestniczyła z powodzeniem w Przeglądzie Zespołów hutniczych w Katowicach. Po występie w Katowicach włączył się do pracy z orkiestrą jako dyrygent Marian Bienias, przekształcając ją w zespół towarzyszący chórowi mieszanemu. W drugiej połowie lat 40. orkiestra Dęta liczyła już ponad 30 osób. Po śmierci kapelmistrza Ryńskiego prowadził ją Franciszek Dul, a następnie od czerwca 1949 roku do grudnia 1978 roku Józef Guzek. Orkiestra prawie w każdą niedzielę wyjeżdżała do wsi i miasteczek ówczesnego województwa rzeszowskiego, uprzyjemniając mieszkańcom świąteczne popołudnia i wieczory. Była znanym i lubianym zespołem.

Bardzo ważną kartą w działalności Mieczysława Parucha był Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, w którym był  trębaczem w  kapeli, a od roku 1998 jest kierownikiem muzycznym tego zasłużonego dla Stalowej Woli zespołu. Kapela wyjeżdżała z tancerzami do licznych krajów. Najdłuższy był wyjazd do Portugalii do miejscowości Viana do Castelo nad Oceanem Atlantyckim.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie