Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Znikła „brama absurdu” oddzielająca dwie spółki w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dźwig wyrwał bramę oddzielającą Miejski Zakład Komunalny i Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej.
Dźwig wyrwał bramę oddzielającą Miejski Zakład Komunalny i Zakład Miejskiej Komunikacji Samochodowej. Zdzisław Surowaniec
Podjechał dźwig do płotu oddzielającego Miejski Zakład Komunalny od Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej, hakami na linach zaczepił o bramę i ściągnął oba skrzydła. W ten symboliczny sposób doszło do połączenia obu spółek.

ZOBACZ TEŻ:
Absurdalnie wąski chodnik na przystanku w Łodzi. Mieszkańcy oburzeni

(TVN24/x-news)

- Fizyczne oddzielenie tych podmiotów przez lata było absurdem. Brama, która je rozdzielała, była bramą absurdu - stwierdził prezydent Lucjusz Nadbereżny. Jak wspomniał, kiedy po raz pierwszy wspominał w Urzędzie Miejskim o konsolidacji czyli połączenia ciągle deficytowej Miejskiej Komunikacji i dobrze radzącego sobie Zakładu Komunalnego, słyszał tylko „to się nie da”.

- Doszło do aksamitnego przekształcenia i fizycznego połączenia obu spółek, bez protestów, bez akcji strajkowej. Dziękuję wszystkim w obu spółkach za tę odwagę - mówił z satysfakcją prezydent na wtorkowym spotkaniu z dziennikarzami. Jak dodał odbyło się to w sposób modelowy i już zwracają się do niego inne samorządy zainteresowane takim przekształceniem spółek u siebie.

Po wchłonięciu Miejskiej Komunikacji w strukturę Zakładu Komunalnego, przejęciu 90 pracowników, gruntu i 28 autobusów, spółka stała się jednym z większych pracodawców w gminie i liczy 380 pracowników. Nikt nie stracił pracy.

Głównym celem połączenia obu spółek jest zlikwidowanie ciągłego deficytu w miejskiej komunikacji i konieczności dopłacania do przewozów. Jak ocenia prezydent, konsolidacja pozwoli na wprowadzenie kilku rozwiązań, które sprawią, że po Stalowej Woli będzie można szybko i tanio się poruszać. - To trudny i odważny proces, ale w pełni przemyślany, ukierunkowany na najwyższą jakość i najlepszą cenę świadczonych usług dla mieszkańców Stalowej Woli. Gwarantuję, że konsolidacja przyczyni się do poszerzenia usług, przy optymalizacji kosztów administracyjnych. Ta decyzja odważnie wybiega w przyszłość o nowe możliwości jakie stworzymy mieszkańcom Stalowej Woli, nie tylko jutro, ale również za 5, 10 oraz 15 lat – zapewnia prezydent.

Usuniecie bramy rozdzielającej Miejski Zakład Komunalny od Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej przypominało likwidację przejść granicznych po wejściu Polski do strefy Schengen. To, co wielu sobie nie wyobrażało, stało się faktem. Obie spółki zostały połączone.

Miejski Zakład Komunalny kupił od miasta 28 autobusów, siedzibę, grunt Zakładu Miejskiej Komunikacji Samochodowej oraz przejął 90 pracowników. Idzie nowe. Oprócz typowych napędzanych dieslem pojazdów MZK przymierza się do zakupu elektrycznych lub napędzanych gazem CNG autobusów. Nowe autobusy będą bardzo wygodne, wyposażone w klimatyzację. Przy takich upałach, jakie utrzymywały się minionego lata, rzecz nie do przecenienia.

Na przystankach pojawią się elektroniczne wyświetlacze dokładnie informujące, kiedy podjedzie autobus. Uzupełnieniem komunikacji autobusowej mogą stać się rowery miejskie. Bez połączenia obu spółek o takich rzeczach możliwościach mieszkańcy Stalowej Woli mogliby tylko pomarzyć. Miejskiego przewoźnika nie byłoby stać na takie inwestycje, nawet jeśli miały być dofinansowane ze środków europejskich. Miejski Zakład Komunalny z takimi wyzwaniami sobie poradzi. Nawet jeśli jest to melodia przyszłości, to raczej niezbyt odległej. Na początek, już w 2016 roku MZK zamierza uzupełnić tabor o trzy autobusy i dwa mniejsze busy.

Obecnie wiele rejonów Stalowej Woli jest źle skomunikowanych. Od domu do pracy, nawet jadąc autobusem, musimy przejść jeszcze wiele metrów. To dlatego wielu z nas decyduje się na samochód. Mimo, że wychodzi drożej. – Dlatego ważnie jest przeprojektowanie systemu komunikacji, aby autobus stał się dla wielu mieszkańców miasta głównym środkiem transportu. Przy nowych zakładach pracy powinny powstawać nie tylko parkingi, ale i przystanki autobusowe, oraz stanowiska roweru miejskiego – zauważa Mariusz Piasecki, dyrektor do spraw rozwoju w Miejskim Zakładzie Komunalnym. Od września wejdzie w życie nowy rozkład jazdy oparty na opracowywanym przez miasto zrównoważonym planie transportu zbiorowego. Wnioski i program w nim zawarty będzie podstawą do dokonania odpowiednich zmian w sposobie działania komunikacji miejskiej. Istotną sprawą będzie ustalenie i zmiana częstotliwość kursów wraz z dopasowaniem do określonych linii i godzin szczytu odpowiedniego taboru oraz punktualność jazdy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie