Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żniwa niosą zagrożenie. Rolnicy często ryzykują zdrowie i życie swoje i dzieci

Marcin RADZIMOWSKI
W sześciu miesiącach tego roku na Podkarpaciu odnotowano aż 883 wypadki przy pracy w gospodarstwie rolnym, w tym dwa śmiertelne.

- Rozpoczął się sezon żniw, dlatego zwłaszcza teraz trzeba pamiętać o bezpieczeństwie - apeluje Barbara Dul z Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Tarnobrzegu.

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że rolnicy częściej niż osoby wykonujące inne zawody, narażeni są na niebezpieczeństwo wypadku przy pracy. Skutki wypadków to nie tylko utrata zdrowia, lecz często także życia.

LEKCEWAŻĄ I RYZYKUJĄ

Blisko 900 wypadków przy pracy w gospodarstwach rolnych zarejestrowano w pierwszym półroczu na terenie Oddziału Regionalnego KRUS w Rzeszowie. To statystycznie prawie pięć wypadków dziennie, przy czym "sezon wypadkowy" zaczyna się dopiero wiosną. Do tego doliczyć należy wypadki, które nie zostały zgłoszone do inspektoratu.

- Zagrożenia zdrowia i życia rolników oraz członków ich rodzin mają różnorodne przyczyny. Są nimi trudne warunki pracy, różnorodność wykonywanych czynności w ciągu jednego dnia, wielość obsługiwanych maszyn i urządzeń, okresowe spiętrzenie prac oraz pośpiech - wylicza Barbara Dul z Wydziału Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego KRUS w Tarnobrzegu. - Czasem szczególnie natężonej pracy i zagrożenia wypadkiem w gospodarstwie rolnym jest czas zbioru zbóż, zbioru słomy, transportowanie zboża.

Wielu rolników nie zważając na ryzyko, lekceważy nawet elementarne zasady bezpieczeństwa. Przeładowane wozy i przyczepy a na nich siedzące osoby, przewóz ludzi (nawet dzieci) siedzących na maszynach rolniczych, wykonywanie napraw uszkodzonych elementów maszyn przy włączonych mechanizmach. Takie zachowania można mnożyć.
DZIECI Z DALEKA

- Niedozwolone jest korzystanie z pomocy dzieci podczas pracy kombajnem. Statystyki wskazują na upadki dzieci z podestu kombajnu pod koła lub na przyrząd żniwny. Angażowanie dzieci do prac przy żniwach zawsze stwarza realne zagrożenie utraty zdrowia i życia dziecka - przestrzega Barbara Dul z tarnobrzeskiego KRUS-u.

Kombajniści również bardzo często ryzykują zdrowie i życie przede wszystkim swoje, dokonując niewłaściwie napraw. Tymczasem zakładanie i demontowanie listwy tnącej lub wymiany uszkodzonych elementów należy wykonywać jedynie w czasie postoju maszyny, po wyłączeniu napędu, całkowitym zatrzymaniu wszystkich elementów, i zabezpieczeniu przed samoczynnym opadaniem przyrządu żniwnego.

- To może oczywiste, ale niestety wiele osób o tym zapomina, że nie wolno podejmować pracy na maszynach i urządzeniach w stanie nietrzeźwym i w stanie złego samopoczucia - dodaje Barbara Dul. - Zresztą tego typu maszyny mogą obsługiwać jedynie osoby posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.

UWAGA NA SŁOŃCE!

Inspektorzy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego podkreślają, że jednym z poważniejszych zagrożeń dla rolników są udary słoneczne. Szczególnie w przypadku panujących upałów, a z takimi mamy do czynienia tego lata. Pierwszymi objawami udaru są szybko narastająca słabość, przyśpieszenie tętna, podwyższenie ciśnienia tętniczego, suchość skóry, nudności i wymioty, bóle i zawroty głowy, gorączka, dreszcze, łącznie z utratą przytomności.

- Osobę z podejrzeniem udaru wyprowadzamy w zacienione miejsce, układamy w pozycji półsiedzącej. Należy zastosować chłodne okłady na kark i głowę. W przypadku utraty przytomności natychmiast wezwać lekarza - instruuje Barbara Dul z KRUS.

Lepiej jednak zapobiegać, niż leczyć, dlatego każda osoba narażona na działanie słońca powinna pić dużo wody mineralnej, chronić głowę, nie pić alkoholu i chronić się w godzinach od 10 do 16, kiedy promienie są najgroźniejsze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie