Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz kiedy zostanie wypłacony dodatek węglowy w gminach powiatu niżańskiego. Każda gmina ma indywidualny termin

Redakcja Strefy Biznesu
Redakcja Strefy Biznesu
Zobacz, kiedy gminy powiatu niżańskiego wypłacą dodatek węglowy. Sprawdź informacje na kolejnych slajdach.
Zobacz, kiedy gminy powiatu niżańskiego wypłacą dodatek węglowy. Sprawdź informacje na kolejnych slajdach. archiwum
Dodatek węglowy to świadczenie mające na celu obniżenie kosztów zakupu paliw kopalnych, a przez to redukcję kosztu przetrwania zimy. Dodatek wypłacany jest jednorazowo, wynosi 3 tysiące złotych. Zgodnie z zapisami ustawy przysługuje on osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi. Niektóre z gmin powiatu niżańskiego już zaczęły wypłacać dopłatę, natomiast w innych gminach proces legislacji jeszcze trwa. Zobacz, kiedy otrzymasz swój dodatek węglowy.

Gminy powiatu niżańskiego przygotowują się do wypłaty dodatku węglowego. Niektóre z nich już zaczęły. Zobacz które.

20. września w życie weszła nowelizacja przepisów o dodatku węglowym, jeden dodatek będzie przysługiwać na jeden adres, a nie jak początkowo zapowiadano - na gospodarstwo. Ta zmiana ma spowodować, że osoby zamieszkujące wspólnie w jednym domu nie będą dzielić się na kilka gospodarstw domowych po to, aby uzyskać jeszcze więcej pieniędzy. Gdyby urzędnicy mieli jednak wątpliwości, czy do takiego incydentu nie doszło, będą przeprowadzać wywiad środowiskowy. Ponadto dodano przepis umożliwiający odrzucenie wniosków o dodatek węglowy, jeśli zostały one złożone przez kilka osób zamieszkujących pod tym samym adresem. W takim przypadku dopłatę otrzyma tylko wnioskodawca, który złożył wniosek jako pierwszy, a pozostałe pozostaną bez rozpatrzenia. Mocą znowelizowanych przepisów prawa, urzędnicy mają obecnie dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku o dodatek węglowy. W pierwotnej wersji mieli na to miesiąc.

Dodatek węglowy wypłacany będzie jednorazowo, wynosi 3 tysiące złotych. Zgodnie z zapisami ustawy przysługuje on osobie w gospodarstwie domowym, w przypadku gdy głównym źródłem ogrzewania gospodarstwa domowego jest kocioł na paliwo stałe, kominek, koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe, zasilane paliwami stałymi.

Zobacz, kiedy gminy powiatu niżańskiego wypłacą dodatek węglowy. Sprawdź informacje na kolejnych slajdach.

Przepisy mówią, że wniosek o wypłatę dodatku trzeba złożyć w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek. Z kolei wójt, burmistrz, prezydent miasta dokonywać będzie weryfikacji wniosku o wypłatę dodatku, w szczególności w zakresie zgłoszenia lub wpisania głównego źródła ogrzewania w centralnej ewidencji emisyjności budynków (CEEB). Jest to warunek konieczny, aby ubiegać się o dodatek.

Wnioski o dodatek węglowy należy złożyć do 30 listopada bieżącego roku. Gmina będzie miała z kolei maksymalnie 60 dni na jego wypłatę. Dodatek będzie zwolniony też od podatku i od możliwości zajęcia.

Zobacz, gdzie możesz złożyć wniosek o dodatek węglowy na terenie gmin powiatu niżańskiego i stalowowolskiego!

  • Urząd Gminy i Miasta Rudnik nad Sanem, Rynek 40, 37-420 Rudnik nad Sanem, pokój numer 1, na parterze
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, 3 Maja 19, 37-410 Ulanów
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, 3 Maja 10, 37-400 Nisko
  • Ośrodek Pomocy Społecznej, Zachodnia 15, 37-470 Zaklików
  • GOPS Harasiuki, 37-413 Harasiuki 112a
  • GOPS Jarocin, 37-405 Jarocin 113
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Jeżowem, Jeżowe 136A, 37-430 Jeżowe
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Krzeszowie, ul. Rynek 2, 37-418 Krzeszów

Co jest konieczne, by wypełnić wniosek o dodatek węglowy?

  • Formularz jest prosty. Na początku wpisujemy informację do kogo kierujemy wniosek. Wnioski o dodatek węglowy będą rozpatrywały gminy, więc trzeba podać, czy będzie to wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w którym mieszkamy.
  • Następnie osoba składająca wniosek powinna wpisać swoje dane, w tym imię i nazwisko, PESEL oraz adres zamieszkania.
  • Jeżeli w skład gospodarstwa domowego wchodzą też inne osoby, w kolejnej rubryce wpisujemy ich dane osobowe z numerem PESEL i adresem zamieszkania.
  • Następnie w formularzu zaznaczamy jedno, główne źródło ogrzewania węglowego, np. kocioł na paliwo stałe, koza czy piec kaflowy. Pamiętajmy - wskazane przez nas źródło ogrzewania powinno być wcześniej wpisane do lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Będzie to weryfikowane przez gminę na etapie rozpatrywania wniosku.
  • Na koniec podpisujemy oświadczenie o tym, że podane w formularzu dane są prawdziwe.
  • Od dnia złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku gmina będzie miała 30 dni na wypłatę dodatku węglowego w wysokości 3 tysięcy złotych.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie