Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze niżańskiego garnizonu świętowali Dzień Sapera

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wystawa sprzętu wojskowego była okazją do przyjrzenia się wyposażenia i broni
Wystawa sprzętu wojskowego była okazją do przyjrzenia się wyposażenia i broni Zdzisław Surowaniec
Z udziałem dowódców 16 Tczewskiego Batalionu Saperów i 3 Batalionu Inżynieryjnego odbyły się w piątek w niżańskim garnizonie uroczyste obchody Święta 16 Tczewskiego Batalionu Sapera i Święta Wojsk Inżynieryjnych.

„Dzień Sapera” był okazją do Dnia Otwartego Koszar i pokazu sprzętu wojskowego, z czego skorzystały dzieciaki z przedszkoli i szkół. Po porannej Mszy świętej w intencji żołnierzy oraz pracowników odprawionej w Kaplicy Garnizonowej odbył się uroczysty apel. Był okazją do wręczenia awansów i odznak. Uczniowie klas mundurowych z Zespołu Szkół numer 1 imienia generała Władysława Sikorskiego ze Stalowej Woli złożyli uroczyste ślubowanie.

„Żadna bitwa, a zawżdy wojna odbyć się bez saperów nie może, a gdy pokój nastanie oni ciągle w walce są” - przywołał słowa Tadeusza Kościuszki dowódca 16. Tczewskiego Batalionu Saperów podpułkownik Grzegorz Grobel. dalej mówił: - W tych słowach wypowiedzianych przez Tadeusza Kościuszkę, zawiera się cała istota naszej saperskiej służby. Służby nie tylko w czasie wojny, ale wtedy, kiedy zamilkną już działa. Chwała saperom. Te słowa przypominają nam w kwietniu – w miesiącu wojsk inżynieryjnych o czynach polskich saperów, dokonanych zarówno podczas działań wojennych, jak w czasie pokojowej służby. Święto 16. Tczewskiego Batalionu Saperów połączone jest nierozerwalnie ze świętem wojsk inżynieryjnych tzw. Dniem Sapera, które obchodzone jest 16 kwietnia w rocznicę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej.

- Czasem niszczyć, często budować, zawsze służyć - to motto wojsk inżynieryjnych, które oddaje warunki naszej trudnej i odpowiedzialnej służby. To my żołnierze wojsk inżynieryjnych, saperzy niszczymy żelazną śmierć w postaci pozostałości II wojny światowej. Budujemy drogi i mosty, usuwamy zatory lodowe oraz uczestniczymy w akcjach przeciwdziałania klęskom żywiołowym, a także w likwidacji tych skutków. Wojska inżynieryjne podejmują działania wszędzie tam, gdzie jest zagrożenie życia ludzi – powiedział ppłk Grobel.

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie