Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Żołnierze z batalionu saperów w Nisku na szkoleniu w Bieszczadach

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Opady śniegu, mróz wymuszały na żołnierzach odpowiednie przygotowanie się do wykonywania zadań
Opady śniegu, mróz wymuszały na żołnierzach odpowiednie przygotowanie się do wykonywania zadań 16 batalion saperów
W dniach 2 - 6 marca kompania drogowo-mostowa niżańskiego 16 batalionu saperów realizowała szkolenie w warunkach górskich w Bieszczadach.

W ramach szkolenia programowego kompania drogowo-mostowa odbyła szkolenie w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Rajskim w Bieszczadach.

Celem szkolenia było przygotowanie i sprawdzenie żołnierzy w działaniach, w trudnych warunkach terenowych. Zmienność pogody, opady śniegu, deszczu oraz mróz wymuszały na żołnierzach odpowiednie przygotowanie się do wykonywania zadań. Ćwiczenia odbywały się na terenie ośrodka i w przyległych pasmach górskich.

Jednym z podstawowych zadań stojących przed batalionem było i jest szkolenie wojskowe i specjalistyczne. Na przestrzeni minionych lat batalion skierował tysiące przygotowanych specjalistów do gospodarki narodowej. Prowadzone inspekcje i kontrole wykazywały zawsze pozytywne rezultaty, przez wiele lat zajmował pierwsze miejsce w 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w grupie samodzielnych Batalionów.

Rajskie - to niewielka miejscowość położona przy trasie małej obwodnicy bieszczadzkiej, nad malowniczą zatoką przy ujściu rzeki San do Zalewu Solińskiego. Pierwsza wzmianka o wsi założonej na prawie wołoskim w sobieńskich dobrach Kmitów pochodzi z 1425 roku.

Wieś posiada tragiczną przeszłość związaną z II wojna światową i okresem powojennym. Dziś przybywający do Rajskiego turyści mogą korzystać z letniej bazy domków wczasowych Sanockiego Przedsiębiorstwa Nafty i Gazu, z czynnego latem kąpieliska nad zalewem solińskim i wypożyczalni sprzętu pływającego oraz nowego całorocznego obiektu noclegowego „Caritas” - Centrum Wolontariatu Archidiecezji Przemyskiej. We wsi jest też nowy kościół rzymskokatolicki, kilka gospodarstw agroturystycznych i kwater prywatnych, niewielki sklep i bar (czynne latem). Stowarzyszenie rozwoju wsi „Rajska Dolina” podejmuje szereg inicjatyw w celu utworzenia Ekomuzeum „Rajska Dolina” siłami tej niewielkiej społeczności lokalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie