MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy Huty Stalowa Wola chcą od Chińczyków zabezpieczeń miejsc pracy

ZS
Takie akcje ma wielu pracowników Huty Stalowa Wola. Teraz chcieliby zyskać z ich zbycia pieniądze.
Takie akcje ma wielu pracowników Huty Stalowa Wola. Teraz chcieliby zyskać z ich zbycia pieniądze. Zdzisław Surowaniec
Pracownicy Huty Stalowa Wola obawiają się, że przejęcie Oddziału I HSW czyli produkcji cywilnej przez chiński koncern LiuGong może doprowadzić do wyprowadzenia produkcji ładowarek i spycharek z zakładu i z Polski. Żądają gwarancji zatrudnienia.

Henryk Szostak, przewodniczący Międzyzakładowej "Solidarności" Huty Stalowa Wola:

- Zależy nam na tym, aby sprzedaż majątku tak istotnego dla społeczności lokalnej i państwa polskiego odbyła się w zgodności z dobrze pojętym interesem narodowym i społecznym.

Huta Stalowa Wola podpisała już z LiuGong umowę przedwstępną, przy udziale władz obu krajów. Do podpisania umowy warunkowej ma dojść końcem kwietnia. W czerwcu natomiast będzie podpisana umowa właściwa. Chińczycy mają rozmawiać ze związkami zawodowymi w sprawie pakietu pracowniczego. Przyjadą niebawem, bo właśnie zakończyli obchody nadejścia nowego roku.

PAKIET OSŁON

"Solidarność" i Związek Zawodowy Pracowników Huty Stalowa Wola przygotowały pakiet osłon pracowniczych, w którym zawarte są oczekiwania pracowników. - Jednakże sygnały jakie dochodzą od strony inwestora w kwestii wielkości zatrudnienia są na tyle niepokojące, że mogą doprowadzić na samym początku rozmów do rozbieżności i tym samym zablokowania dalszych rozmów - obawia się szef "Solidarności" Henryk Szostak.

Dlatego związkowcy zwrócili się do Rady Nadzorczej HSW SA z pytaniami czy właściciele przewidują dalszą możliwość funkcjonowania Huty Stalowa Wola SA w sytuacji nieosiągnięcia porozumienia, czy Rada Nadzorcza bierze pod uwagę wejście HSW SA w całości do Grupy Bumar?

WARTOŚĆ KONTRAKTU

Związkowcy chcą także, aby Rada Nadzorcza udzieliła im informacji w sprawie wartości kontraktu na sprzedaż części HSW, zabezpieczeń poczynionych w umowie przed wyprowadzeniem produkcji i technologii poza granice Stalowej Woli i Polski, przewidywanych kar umownych za niewywiązywanie się z warunków umowy, propozycji dotyczących wielkości zatrudnienia w Oddziale I i HSW SA oraz wszelkich innych działań związanych z zatrudnieniem w kontekście prywatyzacji;

Organizacje związkowe działające w HSW SA mają zamiar wystąpić do większościowych akcjonariuszy z inicjatywą odkupienia przez spółkę akcji pracowniczych. Odkupienie tych akcji mogłyby nastąpić w drodze ich umorzenia za wynagrodzeniem w trybie dobrowolnym. Środki na taki wykup posiadałaby HSW SA z wpływów z prywatyzacji Oddziału I.

MILIONY AKCJI

- Z posiadanych przez nas informacji wynika, że dotyczyć to może około 2,4 mln sztuk akcji, które objęli uprawnieni pracownicy. Uważamy, że wykupienie tych akcji będzie społecznie usprawiedliwione bowiem przez wiele lat pracownicy nie odnieśli z faktu ich posiadania żadnych korzyści, a wartość nominalna została zmniejszona o połowę. Przy ubożejącym społeczeństwie miasta nawet niewielki przypływ gotówki będzie bardzo ważny dla budżetów domowych - stwierdził szef "Solidarności" Henryk Szostak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Praca sezonowa. Jaką umowę podpisać?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie