Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Związkowcy sprzeciwiają się zwolnieniom w amerykańskiej Kuźni Matrycowej w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W ubiegłych latach związki zawodowe wobec naruszania prawa pracy wnioskowały do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę
W ubiegłych latach związki zawodowe wobec naruszania prawa pracy wnioskowały do Państwowej Inspekcji Pracy o kontrolę Zdzisław Surowaniec
Sześć organizacji związkowych działających w amerykańskiej spółce ATI ZKM Forging w Stalowej Woli (dawna Kuźnia Matrycowa należąca do Huty Stalowa Wola) sprzeciwiło się zamiarom zwolnienia pracowników ze względu na zmniejszenie zamówień na odkuwki z branży lotniczej, co spowodowane jest epidemią koronawirusa.

Spółka zatrudnia blisko 500 osób. Związki zawodowe na ostatnim spotkaniu zaproponowały władzom spółki skorzystanie z przygotowanych przez rząd oraz władze lokalne ustaw antykryzysowych mających na celu wsparcie pracodawców oraz utrzymanie miejsc pracy. Jak wyliczyli związkowcy są to między innymi wprowadzenie postoju, skrócenie czasu pracy do 4/5 etatu, dwutygodniowa przerwa w ramach urlopów wypoczynkowych.

„Skorzystanie z pomocy rządowych i lokalnych programów antykryzysowych pozwoli Naszej Spółce utrzymać płynność finansową przy obecnym stanie zatrudnienia” - napisali w liscie do zarządu spółki.

Jak przekonują związkowcy, spółka od 2010 roku osiąga duże zyski, a rok 2019 był rekordowy pod tym względem. W pierwszy kwartale 2020 roku oraz w miesiącu kwietniu został wykonany plan budżetu. - Nagrodą dla załogi za włożony wysiłek w tak dobre wyniki spółki nie może być zwalniane pracowników – uważa Emil Laskowski, przewodniczący Zakładowego Związku Zawodowego Hartowników-Pracowników Zakładu Kuźnia Matrycowa.

Związkowcy proponują, aby przy braku pełnego portfela zamówień zintensyfikować działania w celu pozyskania nowych klientów i zamówień, bo ich zdaniem za brak zamówień odpowiada prezes spółki oraz menagement działu sprzedaży (brak dywersyfikacji klientów).

Związki Zawodowe uznają iż, zmniejszenie zatrudnienia może nastąpić tylko w przypadku zagrożonej płynności finansowej spółki po wyczerpaniu wsparcia przygotowanego przez rząd. Ich zdaniem „pracodawca w chwili obecnej nie chce podjąć żadnego wysiłku dla potrzymania dobrej kondycji zakładu oraz utrzymania miejsc pracy tylko woli najgorsze z możliwych rozwiązań - redukcję zatrudnienia”. W opinii związkowców zarząd swoimi działaniami jasno pokazuje, że nie dba o dobro pracowników oraz zakładu chcąc doprowadzić do grupowych zwolnień.

Związki zawodowe widząc, jak zwalniane są kolejne osoby pod byle pretekstem, napisały list otwarty do premiera Mateusza Morawieckiego. „Prosimy o pomoc dla naszych pracowników i ich rodzin, pomoc naszym zdaniem powinna być wielotorowa poprzez zamówienia rządowe na odkuwki dla branży: górnictwa, kolei, obronnej czy też nafty i gazu, ale też prawo, które będzie chronić pracowników przed bezprawnymi praktykami osób zarządzających spółką w imieniu pracodawcy, zemstą i zwalnianiem z pracy za upominanie się pracowników o swoje prawa lub za dochodzenie swoich praw przed sądem pracy” - napisali.

Zakład Kuźnia Matrycowa powstał we wrześniu 1982 roku.  Po załamaniu się rynku radzieckiego na początku lat 90. potencjał kuźni matrycowej pozostał niewykorzystywany przez wiele lat. Od 2005 roku kuźnia jest własnością amerykańskiej korporacji Allegheny Technologies Incorporated (ATI), światowego lidera w produkcji metali specjalnych. Produkuje odkuwki matrycowe dla przedsiębiorstw z branż lotnictwa, kolei maszyn budowlanych, górnictwa, motoryzacji, nafta i gazu z USA, Kanady, Niemiec, Francji i rynku krajowego.

O tym co się dzieje w spółce i jak źle są traktowani pracownicy związki zawodowe pisały do Głównego Dyrektora ATI do spraw zgodności w lutym 2019 roku i do dziś nie doczekały się odpowiedzi, a sytuacja uległa pogorszeniu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie