Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jędrzejowscy strażacy podsumowali rok

Przemysław Chechelski
W środę w siedzibie jędrzejowskiej komendy odbyło się spotkanie podsumowujące ubiegły rok, na którym obecni byli między innymi włodarze gmin powiatu jędrzejowskiego, strażacy i przedstawiciele instytucji z nimi współpracującymi.
W środę w siedzibie jędrzejowskiej komendy odbyło się spotkanie podsumowujące ubiegły rok, na którym obecni byli między innymi włodarze gmin powiatu jędrzejowskiego, strażacy i przedstawiciele instytucji z nimi współpracującymi. P. Chechelski
Strażacy nie tylko gasili, ale też wyjeżdżali do wypadków. Komendant zapowiada szkolenia dla ochotników.

W ubiegłym roku co prawda w powiecie jędrzejowskim zmniejszyła się liczba pożarów w stosunku do roku 2006, jednak było kilka bardzo dużych. Jeden z nich - fabryki Quck Pack - był jednym z największych w historii województwa.

Zaczęło się 19 stycznia. W płomieniach stanęła obora w miejscowości Daleszyce w gminie Imielno. Straty oszacowano aż na około 300 tysięcy złotych. Ogień przez 13 godzin gasiły trzy zastępy państwowej straży oraz siedem zastępów ochotników.

TRAGICZNY LIPIEC

Minęło zaledwie osiem dni i strażacy dostali wezwanie do kolejnego wielkiego pożaru, tym razem kurnika w miejscowości Prząsław w gminie Jędrzejów. Tym razem ogień wyrządził straty na około 190 tysięcy złotych.

Najbardziej tragiczny był jednak lipiec. Wówczas to doszło do największego pożaru w historii powiatu jędrzejowskiego i jednego z największych w historii województwa. W ogniu stanął zakład Quick Pack, produkujący opakowania z tworzyw sztucznych. Z żywiołem walczyło aż 14 zastępów państwowej straży z całego województwa oraz 17 zastępów ochotniczych straży. Akcja gaśnicza prowadzona była aż przez 92 godziny.
Kilka dni później zapaliła się hala magazynowo - produkcyjna zakładu "Stalmech". Na szczęście była ona już nie użytkowana. Straty wyniosły tylko 35 tysięcy złotych.

NIE TYLKO OGIEŃ

12 października w ogniu stanęła stołówka Ośrodka Wypoczynkowego "Ptaszyniec" w Bocheńcu w gminie Małogoszcz. Pożar gasiło w sumie 15 jednostek państwowej i ochotniczej straży pożarnej. Straty wyniosły 200 tysięcy złotych.

Ale nie tylko z wielkimi pożarami w ubiegłym roku zmagali się strażacy. 23 listopada na krajowej siódemce doszło do zderzenia samochodu osobowego z autokarem, podczas którego dwie osoby zginęły, a 18 zostało rannych. W działaniach brało udział sześć zastępów państwowej straży pożarnej. Część pasażerów, która nie odniosła ran została przewieziona do komendy straży i tam zapewniono im opiekę do czasu pojawienia się zastępczego autobusu.

WKŁAD OCHOTNIKÓW

We wszystkich akcjach ogromny udział miały Ochotnicze Straże Pożarne. Na terenie naszego powiatu działa ich około 130, z czego do Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego włączonych jest obecnie 18 jednostek. Najlepiej wyposażone oraz wyszkolone są jednostki z Wodzisławia, Oksy, Małogoszcza i Sobkowa. Pod względem mobilności i udziału w akcjach najlepszymi jednostkami są Wodzisław, Małogoszcz, Sobków i Imielno.

Jak twierdzi Jerzy Krawczyk, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Jędrzejowie, w tym roku ma zamiar przeprowadzić liczne szkolenia dla ochotników, aby jeszcze bardziej podnieść ich umiejętności.

OTWARCIE NOWEGO OBIEKTU

W minionym rok nie brakowało również miłych akcentów. Najważniejszym z nich było oficjalne oddanie do użytku nowej siedziby straży pożarnej w Sędziszowie, gdzie mieści się posterunek mieszany składających się z ochotników i strażaków zawodowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Świętokrzyskie