Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Andrzej Seweryn gościł w Muzeum Gombrowicza we Wsoli

Barbara Koś
Świat biało - czarny nie jest światem Gombrowicza - mówił Andrzej Seweryn podczas spotkania w Muzeum Witolda Gombrowicz we Wsoli. Z lewej prowadzący spotkanie, Tomasz Tyczyński.
Świat biało - czarny nie jest światem Gombrowicza - mówił Andrzej Seweryn podczas spotkania w Muzeum Witolda Gombrowicz we Wsoli. Z lewej prowadzący spotkanie, Tomasz Tyczyński. Barbara Koś
- To pisarz, którego trzeba szanować - mówił o utworach Witolda Gombrowicza Andrzej Seweryn, który gościł w piątek w muzeum we Wsoli. Wybitny aktor ujął słuchaczy nie tylko wspaniałą interpretacją "Dziennika" Gombrowicza ale także wielkim dystansem do swojej osoby i poczuciem humoru.
Andrzej Seweryn gościł w Muzeum Gombrowicza we Wsoli
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Spotkanie rozpoczęło się zaprezentowaniem przez Andrzeja Seweryna fragmentów "Dziennika" Witolda Gombrowicza z lat 1953, 1958 i 1964. Choć w zamierzeniu aktora nie był to spektakl, poszczególne urywki prozy czytane przez Seweryna ułożyły się niemal w monodram.

Prozy - mimo upływu czasu - nadal aktualnej.

- Co takiego jest w twórczości Gombrowicza, że wciąż wraca się do niego i czyta na nowo jego utwory? - zaczął rozmowę z gościem Tomasz Tyczyński, kierownik muzeum we Wsoli.

- Nie jestem teoretykiem - zastrzegł Andrzej Seweryn. - Nie jestem naukowcem. Jestem praktykiem - człowiekiem teatru. Grałem Henryka w Ślubie", czytam "DziennikI". Jestem więc sługą Gombrowicza. I cieszę się, że ludzie chcą tego słuchać. Dlaczego? Bo jest to autor, który wciąż zmusza do myślenia. Pyta o rzeczy oczywiste a jednocześnie im zaprzecza. Świat biało - czarny nie jest światem Gombrowicza. Jako autor broni swojego "ja". Broni zatem osoby ludzkiej i jest to swojego rodzaju religia - adoracja indywiduum.

-A jego stosunek do europejskości? Polska powinna być częścią składową Europy, uważał, a nie wtopić się w nią bez reszty. Nie miał racji?- mówił aktor.

- Gombrowicz to osoba, którą należy szanować. Można się z nim nie zgadzać. Ale jego spojrzenie na nas z daleka powinno być przez cenione - zakończył Seweryn ten wątek.

Potem była mowa o misji teatru dziś, o zajmującym obecnie ważne miejsce w dramaturgii nurcie publicystycznym, dzięki której, zdaniem aktora, teatr staje się bardziej różnorodny i bogatszy, o klasyce w teatrze, która według Seweryna powinna przede wszystkim polegać na prymacie tekstu dramatu nad techniką, czytelnej scenografii i wyraźnemu podawaniu tekstu przez aktorów.

Aktor rozwijał kolejne wątki dyskusji w sposób pełen humoru i ironii w stosunku do swojej osoby przytaczając licznie dygresje i anegdoty.

Spotkanie z wybitnym aktorem scen polskich i francuskich, reżyserem i dyrektorem Teatru Polskiego w Warszawie kontynuuje cykl wieczorów z ludźmi teatru i literatury w Muzeum Witolda Gombrowicza pod hasłem "Twarze i gęby".

W ramach cyklu "Twarze i Gęby" Muzeum zaprasza nie tylko ludzi teatru, ale także postaci publiczne, które albo są znawcami "teatru dnia codziennego", albo też - świadomie lub nie - stali się jego aktorami. Spotkania są próbą konfrontacji doświadczenie gości z doświadczeniem zapisanym w tekstach Witolda Gombrowicza.

Do tej pory gośćmi cyklu byli: Teresa Lipowska, Krzysztof Globisz oraz Adam Ferency.

Andrzej Seweryn gościł w Muzeum Gombrowicza we Wsoli
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Aktor dziękował za kwiaty
Aktor dziękował za kwiaty BarbaraKkoś

Aktor dziękował za kwiaty
(fot. BarbaraKkoś)

Andrzej Seweryn gościł w Muzeum Gombrowicza we Wsoli
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Andrzej Seweryn gościł w Muzeum Gombrowicza we Wsoli
Barbara Koś

(fot. Barbara Koś)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie