Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barbara Mazurkiewicz - Białęcka z gminy Sienno z tytułem Kobiety Przedsiębiorczej 2018 w powiecie. Promuje jabłka od rolnika i eko-żywność

Marcin Genca
Marcin Genca
Po raz kolejny nagrodziliśmy aktywne, pełne pasji kobiety, które odnoszą sukcesy w życiu zawodowym. Tytuł Kobiety Przedsiębiorczej 2018 w powiecie lipskim zdobyła Barbara Mazurkiewicz - Białęcka.

W ostatni piątek, 12 kwietnia w Europejskim Boutique Hotel przy ulicy Słowackiego w Radomiu odbyła się uroczysta Gala Finałowa konkursu, podczas której wręczyliśmy nagrody dla laureatek akcji Kobieta Przedsiębiorcza 2018 oraz Mistrzowie Urody z całego regionu. Głosowanie trwało od 1 marca do 8 kwietnia.

Konkurs Kobieta Przedsiębiorcza odbył się już po raz 11. Na liście nominowanych do tytułu za rok 2018 znalazły się panie, prowadzące własne biznesy, ale też działające społecznie w lokalnej społeczności. Czytelnicy zgłosili kobiety, które mają ciekawe pomysły i determinację, aby je realizować.

Sadownictwo to jej hobby

Laureatka tytułu Kobieta Przedsiębiorcza 2018 w powiecie lipskim to Barbara Mazurkiewicz - Białęcka, z zawodu piarowiec, związana z przeprowadzeniem kilku ogólnopolskich kampanii informacyjnych, pracująca w Warszawie. Prowadzi również niewielkie gospodarstwo sadownicze w rodzinnej Nowej Wsi koło Sienna. Jest też założycielką Fundacji Nova Perspektywa.

- Działalność fundacji koncentruje się na aktywizacji społeczności lokalnych, działaniach prospołecznych i promocji polskich produktów rolnych. Organizuje również cykliczne wydarzenie pod nazwą Festiwal Mazowieckich Smaków, którego ideą jest promowanie zakupów bezpośrednio od gospodarzy i skracanie łańcuchów dostaw - mówi zdobywczyni tytułu.

Sadowniczka - hobbystka jest właścicielka gospodarstwa Zdrowy Owoc, działającym w rolniczym handlu detalicznym, w ramach którego tworzy między innymi sad edukacyjny starych odmian jabłoni.

- Marzy mi się stworzenie internetowej platformy kojarzeniowej, w której potencjalni klienci będą mogli wybrać gospodarstwa, gdzie produkuje się dobrą, zdrową żywność. Byłaby to ogólnopolska baza danych dla zainteresowanych osób - mówi Barbara Mazurkiewicz - Białęcka.

Według niej, misją Fundacji Nova Perspektywa jest też działalność wspierająca i aktywizująca społeczności, promocja polskiej wsi i jej produktów rolnych, a także szeroko pojęta aktywność obywatelska.

- W powiecie lipskim, który jest wybitnie niekonkurencyjny pod względem rolniczym, gdzie gospodarstwa są małe i rozdrobnione, a poza tym brak grup producenckich, wskazane byłyby działania zmierzające albo do powstawania spółdzielni, zrzeszających producentów albo do tworzenia ekologicznych gospodarstw. W tym drugim przypadku rolnik oferowałby i tak niższe ceny od stawek za żywność oznaczaną jako ekologiczna - zauważa zdobywczyni tytułu, której ostatnią z pasji jest też grafika komputerowa.

Promuje polską żywność

- Pochodzę z rodziny sadowniczej, ale w ostatnich latach handel jabłkami przestał być opłacalny, dlatego trzeba było szukać nowych pomysłów na tego rodzaju działalność. Pracując w Warszawie zauważyłam, że wielu mieszkańców stolicy nie ma dostępu do dobrej, zdrowej, polskiej żywności i niskoprzetworzonych produktów. Postanowiłam połączyć jedno z drugim, umożliwiając ludziom niejako skazanym na ofertę marketów znalezienie dobrych produktów z wiejskich gospodarstw - opowiada laureatka tytułu.

Swoje gospodarstwo ukierunkowuje teraz na uprawę starych odmian jabłek, na razie jest tam 45 drzewek, a sad pełni też funkcję edukacyjną.

Zdrowa żywność od rolnika

Jednocześnie jako prezes Fundacji zainicjowała cykliczne wydarzenie Festiwal Mazowieckich Smaków, którego pierwsza edycja odbyła się w grudniu 2018 roku w miejscowości Zgorzała koło Piaseczna.

- Jego ideą jest promowanie zakupów bezpośrednio od gospodarzy i skracanie tak zwanego łańcucha dostaw. Już podczas pierwszej edycji było bardzo wielu rolników oraz ich potencjalnych klientów, łącznie ponad 250 osób, co dobrze rokuje na przyszłość. Chciałabym stworzyć internetową platformę, która umożliwi mieszkańcom miast kupowanie zdrowych produktów bezpośrednio od rolników, którzy spełniają określone kryteria - dodaje.

Według Barbary Mazurkiewicz - Białęckiej, prowadzenie rolniczego handlu detalicznego wiąże się jeszcze z wieloma trudnościami, związanymi głównie z procedurami i przepisami sanitarnymi, które traktują rolnika tak samo jak dużą przetwórnię.

- Polskie produkty to marka sama w sobie, tylko trzeba o tym mówić - podkreśla Kobieta Przedsiębiorcza 2018 powiatu lipskiego.

Drugie miejsce zajęła Henryka Kiepas, która pracuje jako pielęgniarka w ośrodku zdrowia w Rzeczniowie. W 2007 roku wraz z Radą Sołecką założyła Stowarzyszenie ,,Senior’’, w którym pełni funkcję prezesa. Od wielu lat jest sołtysem Rzeczniowa. Jej pasją jest pszczelarstwo.

Trzecie miejsce przypadło Agacie Kawałek, prezes Fundacji Bianca, której głównym celem jest odrodzenie winiarstwa i rozwój enoturystyki.

Życzenia na Wielkanoc 2019. Wierszyki - śmieszne, krótkie, wielkanocne SMS

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie