Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Barszcz pachnący śliwką idealny na wigilijny stół

/mod/
Barszcz czerwony z wędzonymi śliwkami i chrupiącymi pierożkami doskonale sprawdzi się jako danie na rozpoczęcie Wigilii.
Barszcz czerwony z wędzonymi śliwkami i chrupiącymi pierożkami doskonale sprawdzi się jako danie na rozpoczęcie Wigilii. Tadeusz Klocek
Danie poleca Renata Kowalczyk z restauracji Hotelu Maxima w Wolanowie

Barszcz czerwony z wędzonymi śliwkami i chrupiącymi pierożkami doskonale sprawdzi się na wigilijny wieczór. Gorące, aromatyczne danie będzie idealne na rozpoczęcie wieczerzy. Życzymy smacznego!

Składniki na barszcz: 700 gram buraków, 1 marchewka, 1 pietruszka, 1/2 małego selera, 2 jabłka, 2 ząbki czosnku, 110 gram wędzonych śliwek, 60 gram suszonych grzybów, 1 szklanka czerwonego wina, 4-5 łyżek soku z cytyny, 2-3 łyżki miodu, 2 liście laurowe, kilka ziaren czarnego pieprzu i ziela angielskiego, majeranek, sól, pieprz.

Składniki na pierożki z kapustą i borowikami

Ciasto na pierogi : 3 szklanki mąki, 1 szklanka wrzątku, 1/2 łyżeczka soli.

Farsz : 30 gram suszonych borowików, 300 gram kapusty, 1 cebula, 1,5 szklanki wrzątku, sól i pieprz, oliwa oraz dwie łyżki masła do podsmażania pierogów.

Sposób przyrządzenia barszczu : marchewkę, pietruszkę, seler oraz jabłka obrać, umyć, pokroić w duże kawałki. Włożyć je razem ze śliwkami, grzybami, obranym czosnkiem, liśćmi laurowymi, zielem angielskim i pieprzem do garnka. Zalać dwoma litrami wody i gotować od 1 do 1,5 godziny na małym ogniu. Do wywaru dodać wino, sok z cytryny i pokrojone w półcentymetrowe plastry buraki. Gotować 6 - 7 min na małym ogniu. Barszcz odstawić przykryty na 5 godzin. Potem przecedzić, podgrzać (nie gotować), doprawić solą, pieprzem, majerankiem i miodem.

Sposób przyrządzenia pierogów : zaczynamy od przygotowania farszu. Grzyby gotujemy w niewielkiej ilości wody. Następnie kroimy drobno. Kroimy też kapustę kiszoną i cebulkę. Cebulę podsmażamy na oliwie, następnie dodajemy kapustę i grzyby, szczyptę soli i pieprzu, następnie dolewamy 1,5 szklanki wrzątku lub wywaru po ugotowaniu grzybów. Zostawiamy pod przykryciem na średnim ogniu, aż cała woda wyparuje. W tym czasie przygotowujemy ciasto. Do miski wrzucamy mąkę, wlewamy gorącą (nie wrzącą) wodę, dodajemy sól i mieszamy. Wyrabiamy, a następnie dzielimy na mniejsze części ciasto i wałkujemy cienko. Wykrawamy szklanką kółka. Na każde koło układamy farsz, zlepiamy brzegi i robimy falbanki. Wrzucamy partiami do osolonej wrzącej wody, gotując aż zawrze ponownie i pierogi wypłyną i chwilę popływają po wierzchu. Następnie na patelni rozpuszczamy masło i obsmażamy pierogi z obydwu stron, aby zyskały złociste fragmenty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie