MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie malowniczo i przytulnie... Rewitalizacja parku zakończy się zgodnie z planem (zdjęcia)

Tomasz DYBALSKI, [email protected]
- Fajnie, że można tu będzie odpocząć na kocyku – uważają Asia Jurczak i Krzysztof Piasecki.
- Fajnie, że można tu będzie odpocząć na kocyku – uważają Asia Jurczak i Krzysztof Piasecki. Tadeusz Klocek
W niektórych miejscach prace dobiegają już końca. Termin ukończenia przebudowy to 31 października.

Historia parku im. Tadeusza Kościuszki

Budowę parku na wzór ogrodów angielskich rozpoczęto w roku 1865. Stojącą do dziś altanę wzniesiono w roku 1912. Cztery lata później w parku pojawiła się płyta poświęcona Kościuszce. W latach 50-tych zlikwidowano ogrodzenie, rozebrano też ruiny zamku. Pojawiła się za to basen z fontanną i muszla koncertowa, która spłonęła w latach 80-tych.

Katarzyna Piechota-Kaim, rzeczniczka prezydenta:

Będzie malowniczo i przytulnie... Rewitalizacja parku zakończy się zgodnie z planem (zdjęcia)
Tadeusz Klocek

(fot. Tadeusz Klocek)

Katarzyna Piechota-Kaim, rzeczniczka prezydenta:

Planowany termin zakończenia modernizacji parku Kościuszki to 31 października. Wykonawca miał małe opóźnienie, ale zostało ono "nadrobione" i w tej chwili wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Mamy nadzieję, że park będzie popularnym miejscem wypoczynku.

Najbardziej efektowna będzie aleja biskupa Chrapka. Chodnik będzie wykonany z płyt granitowych. Szczególnego uroku aleja nabierze po zachodzie słońca.

- Poza stylowymi latarniami, w chodnik będzie wmontowanych 240 diodowych lampek, które nadadzą alei swoistego uroku - opowiada Katarzyna Piechota-Kaim, rzeczniczka prasowa prezydenta.

WIĘCEJ ZIELENI

Prawie gotowa jest wschodnia część parku. Robotnicy skończyli już układanie nawierzchni na części alejek, powstało mnóstwo nowych trawników. klombów i kwietników, zasadzono nowe krzewy.

Parkowe alejki będą wykonane z czterech rodzajów nawierzchni. Aleja biskupa Chrapka - z granitowych płyt, droga dojazdowa do kawiarni Parkowa - z granitowej kostki.

Doskonale wygląda ścieżka rowerowa - wykonana z masy mineralno-asfaltowej w kolorze zielonym. Pozostałe alejki będą wykonane z ubitego specjalną metodą żwiru - tak zwanego HanseGrandu. HanseGrand nie kruszy się i nie pyli, jest odporny na działanie zewnętrznych warunków atmosferycznych, nadaje się na powierzchnie przeznaczone dla wózków inwalidzkich.

NOWE ALEJKI

Powstało kilka nowych alejek, ale niektóre zniknęły lub przebiegają inną, okrężną trasą. Czy urzędnicy nie obawiają się siły przyzwyczajenia i rozdeptanych kwietników? - Wiele drzew w parku jest starych, są silnie ukorzenione. Budowa części alejek po starej trasie wiązałaby się z koniecznością naruszenia korzeni, co byłoby groźne dla tych drzew - wyjaśnia Piechota.

W trakcie odbudowy jest fragment pałacyku, który kiedyś znajdował się na skraju parku. Teraz będzie przy saneczkowej górce, znajdzie się tam publiczna toaleta.

NA ZIELONEJ TRAWCE

Do środka parku zostanie przeniesione popiersie Chopina. Ma być ono, podobnie jak tablica poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, lepiej wyeksponowana niż dotychczas.

- Ciekawi jesteśmy, czy będzie tu można rozłożyć koc na trawie i odpocząć - zastanawiają się Asia Jurczak i Krzysztof Piasecki. Dobrze byłoby, żeby to był park dla wszystkich. Na ławkach siedzą głównie starsi, może więc również coś dla młodych.

Katarzyna Piechota zapewnia, że będzie taka możliwość. - Park był zaplanowany jako miejsce wypoczynku. Będzie można usiąść nie tylko na ławce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie