Białorusin zwyciężył w Biegu o Puchar Rektora Politechniki Radomskiej

/sid/
Od startu do mety w Biegu o Puchar Rektora prowadziła trójka zawodników (od lewej) Igor Żaworonok, Sergiej Fiskowicz i Sergiej Oksjeniuk. J. Stobiecki
Igor Żaworonok zwyciężył z czasem 30 minut i 48 sekund zwyciężył w XIII Biegu o Puchar Rektora Politechniki Radomskiej. Najlepszy z radomian, Artur Błasiński ukończył bieg na 5. miejscu, tracąc do zwycięzcy 1 minutę i 11 sekund. Bieg miał rekordową obsadę.

Rekordową długość miała także "Złota Mila", integracyjny bieg, który rozpoczął rywalizację. Jego uczestnicy pomylili trasę, nadkładając kilkaset metrów.

Na stracie rozgrywanego po raz trzynasty biegu stawiło się ponad 160 biegaczy z całego kraju oraz Ukrainy i Białorusi. Po roku przerwy bieg na dystansie 10 kilometrów powrócił na tradycyjna trasę na ulicy Chrobrego. Zarówno w rywalizacji mężczyzn jak i kobiet to zawodnicy zza wschodniej granicy odegrali decydującej role. Wśród mężczyzn od pierwszych metrów na czele znalazła się trójka zawodników Igor Żaworonok, Sergiej Oksjeniuk i Sergiej Fiskowicz. Pewnie prowadzili, powiększając przewagę nad goniącą ich dwójką Polaków, Emilem Dobrowolskim z Warszawianki Warszawa i radomskim długodystansowcem, Arturem Błasińskim oraz kolejnym Ukraińcem Mykolą Rudykiem. Do mety nie zmieniła się kolejność. Wygrał Żaworonok, który wyprzedził Oksjeniuka o 4 sek. Na piątej pozycji finiszował Błasiński.

- Niestety odbiło się zaangażowanie w organizację biegu - przyznał Błasiński. - Rywale byli znacznie szybsi i dziś poza moim zasięgiem.

Wśród kobiet najszybciej dystans 10 kilometrów, w czasie 35 min. i 4 sek. pokonała Białorusinka Violha Minina. Niezwykle liczną obsadę miały także biegi dla najmłodszych. Dzieci i młodzież wystartowały w pięciu kategoriach wiekowych z podziałem na dziewczęta i chłopców. Najlepsi otrzymali puchary, a wszyscy pamiątkowe szklane medale i upominki. Przesądni liczbie "trzynaście", oznaczającej kolejną edycję biegu mogli przypisać sytuację z biegu integracyjnego "Złota Mila". Jego uczestnicy... pomylili trasę, która ostatecznie zamiast 1609 metrów liczyła około 2000 metrów.

- Była to najdłuższa mila na świecie - stwierdził żartobliwie Tadeusz Kraska, organizator biegu. - Mówiąc zupełnie poważnie, przytrafiła się nam pomyłka, która mam nadzieję została nam wybaczona. Jesteśmy bardzo zadowoleni z frekwencji i mamy nadzieję, że uczestnicy, a szczególnie najmłodsi są, zadowoleni z nagród.

Wyniki
"Złota Mila": 1. Szymon Dudek (Rudnik), 2. Krzysztof Sobiegraj (Radom), 3. Paweł Kamusiński (Klub Maratończyka AZS Politechnika Radomska); Bieg o Puchar Rektora Politechniki Radomskiej: 1. Igor Żaworonok (Białoruś) 30.48, 2. Sergiej Oksjenik (Ukraina) 30.52, 3. Sergiej Fiskowicz (LKT Rudnik) 30.55, 4. Emil Dobrowolski (Warszawianka Warszawa) 31.36, 5. Artur Błasiński (UKS Technik Radom) 31.59, 6. Mykola Rudyk (Ukraina) 32.01; kobiety: 1. Violha Minina (Białoruś) 35.04, 2. Katerina Karmanenko 35.51, 3. Natalia Lakimoricz (obie Ukraina) 36.58, 4. Monika Bojarczuk (Radzyń Podlaski) 39.26, 5. Olena Borysiuk 40.02, 6. Katerina Semiriak (obie Ukraina) 40.48.