Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Brzustów w ogniu walk o wolność. Rocznica Bitwy pod Laskami-Anielinem (zdjęcia)

KZ
Tradycyjnie, w drugą niedzielę października odbyły się uroczystości związane ze 104. rocznicą bitwy pod Laskami-Anielinem. Tegoroczne obchody rozpoczęto od odsłonięcia pamiątkowej tablicy w Garbatce. Później pod pomnikiem-mauzoleum w Żytkowicach miały miejsce dalsze oficjalne uroczystości. Na zakończenie w Brzustowie mieliśmy okazję po raz kolejny zobaczyć widowiskową rekonstrukcję historyczną.

Obchody 104. rocznicy Bitwy pod Laskami-Anielinem rozpoczęły się pod urzędem gminy w Garbatce-Letnisko gdzie została odsłonięta tablica upamiętniająca żołnierzy AK i ZWZ działających w czasie II wojny światowej na terenie Garbatki i okolic.

Z Garbatki uroczystości przeniosły się pod pomnik-mauzoleum w Żytkowicach. Tę część obchodów rozpoczął koncert w ramach projektu Roberta Grudnia „Zrozumieć niepodległą”. Przybyły razem z nim solista Jakub Gąska zaśpiewał pieśni legionowe, które opowiedziały trudną historię sprzed stu lat.

"Pierwsza Brygada", "O, mój rozmarynie" czy "Pierwsza kadrowa"  to melodie, z którymi do walki
"Pierwsza Brygada", "O, mój rozmarynie" czy "Pierwsza kadrowa" to melodie, z którymi do walki szli żołnierze spoczywający w mauzoleum. A©Arpass

Po koncercie ks. kan. Bogdan Piwko odprawił mszę polową. Po mszy gospodarz gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk przywitał wszystkich przybyłych w tym: szefa Gabinetu Politycznego Premiera RP Marka Suskiego, posła Dariusza Bąka, starostę Andrzeja Junga, przedstawicieli grup kombatanckich i wojska.

Wójt gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk przybliżył wszystkim przebieg walk.
Wójt gminy Garbatka-Letnisko Robert Kowalczyk przybliżył wszystkim przebieg walk.
A©Arpass

Następnie głos zabrali goście. Przywołali oni pamięć spoczywających w Żytkowicach dzielnych żołnierzy i ich bohaterskich czynów jakich dokonywali dla kolejnych pokoleń, w tym również dla nas.

Obchody 104. Rocznicy Bitwy pod Laskami-Anielinem zostały objęte patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy, a list od niego przeczytała sekretarz
Obchody 104. Rocznicy Bitwy pod Laskami-Anielinem zostały objęte patronatem narodowym prezydenta Andrzeja Dudy, a list od niego przeczytała sekretarz gminy Garbatka-Letnisko Teresa Fryszkiewicz. A©Arpass

Następnie został odczytany apel poległych, a żołnierze oddali salwę honorową. Później zebrane delegacje złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem.

Na zakończenie tej części uroczystości zostały przyznane odznaczenia dla osób, które w sposób szczególny przyczyniają się do dbania o pamięć o tamtych czasach. Wśród nich znaleźli się starosta Andrzej Jung i wójt Robert Kowalczyk.

Okrucieństwo Wojny

Punktem kulminacyjnym obchodów była rekonstrukcja bitwy między wojskami rosyjskimi i austro-węgierskimi, w skład których wchodziły Legiony Polskie. Świadkami tego widowiska mogliśmy być jak zawsze na polach miejscowości Brzustów. Przekazy historyczne podają, że faktycznie właśnie w tym miejscu przebiegała linia rosyjskich okopów.

W czasie prawdziwej bitwy w dniach 22-26 października 1914 roku naprzeciw siebie stanęło około 200 żołnierzy. W niedzielę w rekonstrukcji wzięło udział kilkadziesiąt rekonstruktorów, ale i tak nie stanowiło to przeszkody w oddaniu grozy wojny. Powietrze rozcinały huki wystrzałów i wybuchów, a w górę wzbiły się tumany kurzu.

Bitwa pod Laskami-Anielinem została stoczona w początkowym okresie I wojny światowej. Była pierwszym krokiem Legionów Polskich pod przywództwem komendanta Józefa Piłsudskiego w zbrojnym dążeniu do wolnej ojczyzny.

Za swoje marzenia o wolnej Polsce Legioniści płacili najwyższą cenę. Najlepszym tego przykładem są właśnie pola pod Laskami i Anielinem.

Bitwa pod Laskami-Anielinem była należała do najbardziej krwawej, w której brały udział Legiony Polskie.

Bitwę odtwarzało wiele grup rekonstrukcyjnych w tym 22. Pułk Ułanów Podkarpackich z Garbatki-Letniska na czele z Pawłem Kibilem, który wcielił się w rolę Józefa Piłsudskiego.

Kiedy już opadły emocje związane z bitwą, przyszła pora na wspólny posiłek przy ognisku i zakończenie obchodów rocznicowych.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie