Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa ekspresowej siódemki z Grójca do Warszawy. Jest sześć ofert na budowę ostatniego odcinka trasy. Kiedy zakończą się prace?

Izabela Kozakiewicz
Izabela Kozakiewicz
Budowana jest ekspresowa siódemka od Grójca do Warszawy. Ostatni odcinek, od Tarczyna do Lesznowoli, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie gotowy za ponad 2,5 roku.
Budowana jest ekspresowa siódemka od Grójca do Warszawy. Ostatni odcinek, od Tarczyna do Lesznowoli, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będzie gotowy za ponad 2,5 roku. GDDKiA Warszawa
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad otworzyła oferty w przetargu na budowę odcinka S7 od Tarczyna do Lesznowoli. najtańsza opiewa na ponad pół miliarda złotych! Umowa z wykonawcą ma być podpisana w maju. Wiemy, kiedy miałby się zakończyć prace.

Więcej ciekawych i ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej ECHODNIA.EU/RADOMSKIE

Ekspresowa trasa numer 7 jest budowana od obwodnicy Grójca do węzła Warszawa - Okęcie. To w sumie 29 kilometrów nowej drogi. Generalna Dyrekcja Dróg - Krajowych i Autostrad podzieliła go trzy odcinki: Grójec - Tarczyn, Tarczyn - Lesznowola i Lesznowola - Warszawa. Na dwóch budowa trwa, od Tarczyna nic się nie dzieje, bo w październiku 2020 roku zerwano umowę z wykonawcą, który nie wywiązywał się z kontraktu. Dyrekcja dróg musiała ogłosić nowy przetarg. To też oznacza opóźnienia w oddaniu do użytku ekspresowej siódemki.

Umowa ma być w maju

W czwartek 25 lutego otworzone zostały oferty. Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, najtańsza opiewa na  510 533 942,16 złotych i złożyło ją Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Na to zadanie przeznaczono zaś 636 385 511,76 złotych. 

Jak czytamy w komunikacie pozostałe oferty opiewają na kwoty od 577 milionów złotych do ponad 728,5 miliona złotych.

Teraz oferty będą oceniane po względem formalnym. Przy wyborze najkorzystniejszej głównym kryterium będzie cena, ale brane pod uwagę będzie też gwarancja na prace, jaką udzieli wykonawca i termin osiągnięcia tak zwanego pierwszego kamienia milowego.

- Zakładamy, że umowa z wykonawcą, w przypadku braku odwołań, zostanie podpisana w maju 2021 roku. Wykonawca na realizację zadania będzie miał 30 miesięcy od daty zawarcia umowy. Ponadto wymaganiem inwestora jest dopuszczenie do ruchu trasy po ciągu głównym w terminie 13 miesięcy od podpisania umowy, to tak zwany pierwszy kamień milowy - informuje Małgorzata Tarnowska, rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. 

Wykonawca będzie miał za zadanie kontynuowania projektowania nowej trasy, ewentualne uzyskanie zamiennych decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej i wybudowanie nowej trasy. W zakres prac wchodzi także remont "starej" siódemki. Jego zadaniem będzie także uzyskanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie oraz oddanie do użytku nowej drogi.

Odcinek Tarczyn - Lesznowola jest najdłuższy, będzie miał blisko 15 kilometrów długości.

Od Grójca budują

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad pomimo trwającej na kontraktach ta zwanej przerwy zimowej, wykonawcy nie przerwali robót. Realizowany front robót jest dostosowany do panujących warunków atmosferycznych, przy zachowaniu reżimu technologicznego.

Na odcinku od obwodnicy Grójca do Tarczyna prace dobiegają końca. Jak wylicza Małgorzata Tarnowska zaawansowanie robót przekroczyło 88 procent. Na jednym z obiektów węzła Tarczyn Południe prowadzone są prace związane z wykonaniem oczepów murów oporowych. Ponadto wykonywane są studnie w ramach budowy kanalizacji deszczowej.
W grudniu ubiegłego roku przełożony został ruch z dróg lokalnych na docelowe jezdnie "siódemki". Ta czasowa organizacja ruchu umożliwia wykonawcy dokończenie przebudowy dróg lokalnych, po których do tej pory odbywał się ruch.

- Umowny termin zakończenia robót mija w drugiej połowie marca tego roku, niemniej jednak w rozpatrywaniu jest roszczenie wykonawcy o wydłużenie czasu na ukończenie, co oznacza, że termin może zostać przedłużony w przypadku uznania roszczenia - informuje Małgorzata Tarnowowska.

Na pierwszym odcinku, od węzła Warszawa Lotnisko na Południowej Obwodnicy Warszawy do węzła Lesznowola, zaawansowanie sięga prawie 33 procent. Przypomnijmy, że GDDKiA odstąpiła od umowy z poprzednim, nierzetelnym wykonawcą, a obecnie prace kontynuuje. ten odcinek ma być gotowy w październiku 2022 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie