Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budynek dawnej fabryki fajansu Lewina Sunderlanda w Iłży został wpisany do rejestru zabytków. Bywał tam Bolesław Leśmian

OPRAC.:
Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Tak wygląda obecnie Dom Sunderlanda przy ulicy Podzamcze 38 w Iłży.
Tak wygląda obecnie Dom Sunderlanda przy ulicy Podzamcze 38 w Iłży. www.mwkz.pl
W ostatnich dniach budynek dawnej fabryki fajansu Lewina Sunderlanda w Iłży został wpisany do rejestru zabytków. W latach 1902-1936 odwiedzał go wybitny poeta Bolesław Leśmian.

Dom Sunderlanda w Iłży został wpisany do rejestru zabytków

W poniedziałek 8 stycznia na stronie facebookowej Lepsza Iłża poinformowano, że budynek dawnej fabryki fajansu Lewina Sunderlanda w Iłży został wpisany do rejestru zabytków.

Na stronie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zamieszczono o tym obszerną informację, przypominając bogatą historię budynku. Zamieszczamy ją bez skrótów.

Profesor Jakub Lewicki, wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego budynek dawnej fabryki fajansu Lewina Sunderlanda, tak zwany „Dom Sunderlanda” przy ulicy Podzamcze 38 w Iłży. Postępowanie w tej sprawie było wszczęte z urzędu.

Budynek położony jest u podnóża Wzgórza Zamkowego. Obiekt powstał jako spichlerz Biskupów Krakowskich, wzniesiony w połowie XVIII wieku przez Andrzej Załuskiego. W 1816 roku został przekazany Głównej Dyrekcji Górniczej Królestwa Polskiego, instytucji powołanej do rozwoju górnictwa i hutnictwa z inicjatywy Stanisława Staszica.

W 1823 roku, z inicjatywy Stanisława Staszica, w Iłży założono fabrykę fajansu. Jej założenia i prowadzenia podjął się Żyd pochodzący z Anglii, Lewi Selig Sunderland. Przystosował do tego celu dawny spichlerz zbożowy znajdujący się za murami miasta pod wzgórzem zamkowym. Wybór miejsca nie był przypadkowy. Doskonała jakość iłżeckiej gliny sprawiła, że już w średniowieczu Iłża słynęła ze swoich wyrobów ceramicznych.

Sunderland sprowadził z zagranicy rzemieślników, maszyny, narzędzia i formy. W pierwszych dwóch latach otrzymał zezwolenie na sprowadzanie na rynek krajowy naczyń fajansowych z Anglii. Kiedy produkcję zwiększono iłżeckie wyroby były wysyłane do Rosji. Sunderland produkował ceramikę użytkową i dekoracyjną, polewaną na biało i kolorowo, zdobioną za pomocą szablonów i ręcznie.

W 1885 roku wstrzymano produkcję w związku z bankructwem jednego ze wspólników. Budynek został przebudowany na część produkcyjną i na część mieszkalną. Obecny wygląd pochodzi z 1879 roku, kiedy to Seweryn Sunderland dokonał gruntownego remontu budynku.

W 1903 roku obiekt przystosowano wyłącznie do celów mieszkaniowych. Zarówno kamienica jak i pobliski ogród były miejscem spotkań. Pierwszym takim wydarzeniem było spotkanie dwóch kultur: angielskiej i polskiej, a także judaizmu postępowego z tradycyjną kulturą Żydów aszkenazyjskich.

W latach 1902-1936 Sunderlandów odwiedzał Bolesław Leśmian, wybitny poeta, prozaik, krytyk literacki, którego matka pochodziła z rodziny iłżeckich fabrykantów. W 1903 roku budynek manufaktury spalił się, co ostatecznie zakończyło działalność obiektu. Budynek odbudowano i przerobiono na mieszkanie dla rodziny właścicieli dawnej fabryki.

„Dom Sunderlanda” był częstym miejscem wizyt Bolesława Leśmiana. To właśnie za budynkiem znajdował się malinowy chruśniak, sentymentalnie wspominany w jednym z wierszy poety. Poeta bywał w Iłży między 1902 a 1936 roku.

Kamienica i ogród przetrwały II wojnę światową. Po jej zakończeniu ostatni spadkobierca sprzedał parcelę z budynkami mieszkańcom pochodzącym z Iłży. Teren dawnej fabryki zamienił się w podwórko, na którym panowała wiejska atmosfera.

Od 1987 roku z inicjatywy regionalisty Adama Bednarczyka w Iłży odbywają się Dni Leśmianowskie.

Budynek jest świadectwem wielowiekowych przemian architektury począwszy od połowy XVIII aż do początku XX wieku. Wtedy uzyskał swoją dzisiejszą formę, charakterystyczną dla zabudowy niedużych miast, sytuowanej wzdłuż ulicy. Pomimo skromnego opracowania elewacji szczegół snycerki artystycznej objawia się w detalach budując wartość artystyczną obiektu. Zjawiskiem tego są dobrze zachowane skrzynkowe okna drewniane oraz metalowe okucia.

Szczególna wartość „Domu” wynika także z zachowania w bardzo dużym stopniu i dobrym stanie oryginalnej substancji architektonicznej wraz z pierwotnym układem pomieszczeń - amfilady, detalami wystroju i wyposażenia, jak chociażby piece kaflowe o niezwykle indywidualnym i bogatym opracowaniu ceramicznym i rzeźbiarskim.

Znaczną wartością historyczną budynku, jest jego materialne świadectwo wchodzące w skład układu urbanistyczno-krajobrazowego w Iłży. Obiekt jest żywym dowodem niegdyś krajowej sławy przemysłu fajansu Iłży. Na szczególną uwagę zasługuje fakt osobistego i rodzinnego związku miejsca z postacią Bolesława Leśmiana.

Jego tkanka może stanowić wartościowy materiał do badań dotyczących obiegu i wtórnego użycia materiału kamiennego i ceramicznego pierwotnie ze wzgórza zamkowego. Ponadto obiekt jest źródłem wiedzy na temat historii i genealogii rodziny Sunderlandów i życia Bolesława Leśmiana z nią się przenikającego. Obiekt, jest trwałym dowodem charakterystyki życia codziennego, zamieszkiwania, rozwoju i przemysłu miasta jakim jest Iłża.

Zobacz także:

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie