Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski Radomia. Będzie więcej miejsc do głosowania w mieście?

Piotr Stańczak
Piotr Stańczak
Warsztaty w sprawie Budżetu Obywatelskiego Radomia odbyły się pod koniec listopada.
Warsztaty w sprawie Budżetu Obywatelskiego Radomia odbyły się pod koniec listopada. radom.pl
Pod koniec listopada w Urzędzie Miejskim odbyły się warsztaty ewaluacyjne, które dotyczyły kolejnej edycji Budżetu Obywatelskiego Radomia 2020.

Głównym tematem spotkania było dostosowanie Budżetu Obywatelskiego do nowych przepisów ustawy o samorządzie gminnym? - Co roku spotykamy się z osobami, które zgłaszają i promują projekty, by podsumować poprzednią edycję Budżetu Obywatelskiego i zaproponować nowe rozwiązania. Tym razem przed nami wyjątkowo wiele wyzwań, bo nowa ustawa nakłada na nas nowe ramy organizacyjne. Chcemy poznać propozycje osób, które chcą zmieniać swoje najbliższe otoczenie i wykorzystać ich doświadczenie przy wprowadzaniu nowych rozwiązań – mówił dyrektor Kancelarii Prezydenta Mateusz Tyczyński.

Zmieniona ustawa likwiduje możliwość podziału miasta na obszary terytorialne. Zamiast tego pojawiła się więc propozycja podzielenia łącznej kwoty przeznaczonej na Budżet Obywatelski na trzy grupy według kryterium wartości projektów. Odrębna pula byłaby przeznaczona na realizację małych projektów o wartości do 50 tysięcy złotych, druga grupa obejmowałaby projekty do 300 tysięcy złotych, a w trzeciej nie byłoby już żadnego limitu wartości pojedynczego projektu. Tu górną granicę stanowiłaby kwota przeznaczona na realizację projektów w tej grupie.

Jak informuje strona internetowa miasta radom.pl, podczas warsztatów mówiono też o potrzebie wypracowania jednoznacznej definicji ogólnodostępności. To ważne, ponieważ ogólnodostępność np. boiska, placu zabaw czy innych obiektów to jeden z podstawowych warunków, jakie muszą spełniać projekty zgłaszane do Budżetu Obywatelskiego. Uczestnicy warsztatów zgłosili także potrzebę zmian w organizacji samego głosowania. Proponowali stworzenie stałego harmonogramu wystawiania mobilnych punktów głosowania oraz utworzenie dodatkowych stałych miejsc, w których można głosować na projekty.

W oparciu o zgłoszone uwagi i propozycje zostanie przygotowany projekt uchwały Rady Miejskiej w sprawie wymagań jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego. Zarządzenie wyda także prezydent miasta, zostaną w nim szczegółowo określone zasady naboru, oceny i głosowania.

Budżet alert

ZOBACZ TAKŻE: Ogłoszenie wyników Budżetu Obywatelskiego Radomia na 2019 rok

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie