Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Radomiu i Szydłowcu. Powstały: astrobazy, świetlice, place zabaw i muzeum rowerów

Janusz Petz
Astrobaza to jeden z pierwszych projektów budżetu obywatelskiego w Radomiu, na zdjęciu pomysłodawcy z prezydentem miasta.
Astrobaza to jeden z pierwszych projektów budżetu obywatelskiego w Radomiu, na zdjęciu pomysłodawcy z prezydentem miasta. Tadeusz Klocek
W Radomiu, w ramach budżetu obywatelskiego zrealizowano w ciągu pięciu lat 94 projekty na łączną kwotę 21 milionów 600 tysięcy złotych. Przybywa także inwestycji w mieście i gminie Szydłowiec.

Panuje dość powszechna zgoda co do sensowności wydawania pieniędzy zgodnie z wolą obywateli. Będą tworzone nowe budżety, choć w nieco zmienionej nowymi przepisami formule.

W 2014 roku, kiedy budżety obywatelskie były jeszcze w Polsce nowością, w Radomiu zrealizowano w ramach inicjatyw obywatelskich jedenaście projektów, kolejne pięć można było zrealizować w ramach oszczędności. W 2015 roku realizowanych projektów było już 15, w 2016 - 20, w 2017 - 25, 2018 - 18. W przyszłym roku mają być realizowane 22 projekty warte w sumie 4 miliony 800 tysięcy złotych. Taką właśnie kwotę przeznacza się na budżet obywatelski od 2016 roku, w pierwszych dwóch latach były to mniejsze kwoty.

Wśród projektów realizowanych w Radomiu dominowały inwestycje związane z budową placów zabaw, siłowni, stref aktywności, ale były też dość oryginalne przedsięwzięcia takie jak mobilne muzeum rowerów zabytkowych, albo minirzeźby prezentujące najbardziej charakterystyczne wyroby produkowane przez radomskie firmy. Warto też wspomnieć o jednym z pierwszych i chyba najgłośniejszym projekcie - budowie astrobazy na ulicy Wierzbickiej.

Plany na rok 2019

Tworzenie budżetu obywatelskiego jest procesem długotrwałym, który od chwili zgłoszenia pomysłu po jego realizację może trwać ponad rok. Najpierw pomysłodawca zgłasza swój projekt, potem jest on poddany głosowaniu, przechodzi weryfikację merytoryczną i dopiero wtedy jest zakwalifikowany do realizacji w przyszłym roku budżetowym.

Na rok 2019 zakwalifikowano w Radomiu 22 projekty wartości w sumie 4 milionów 800 tysięcy złotych, znalazły się one w projekcie budżetu miasta i będą mogły być realizowane jeśli Rada Miejska przyjmie budżet.

W obszarze ogólnomiejskim zwyciężył projekt „Remont pomnika „Mogiła zbiorowa” i „Mogiła indywidualna” autorstwa Małgorzaty Ziomki. Chodzi o pomnik pomordowanych przez hitlerowców, znajdujący się na cmentarzu przy ulicy Ofiar Firleja. Na remont pomnika zostanie przeznaczonych 800 tysięcy złotych.

Drugie miejsce w tej kategorii zdobył projekt „Spotkania z bohaterem - mieszkańcy miasta poznają historię pierwszego partyzanta II wojny światowej”. Pomysł zakłada popularyzację postaci majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” i wykonanie muralu na frontowej ścianie budynku szkoły jego imienia.

CZYTAJ TAKŻE: Budżet Obywatelski Radomia. Będzie więcej miejsc do głosowania w mieście?

Kolejny projekt zakłada organizację oraz prowadzenie warsztatów literacko - teatralnych skierowanych do mieszkańców Radomia w każdej grupie wiekowej. Zakwalifikowany został też projekt otwartych zajęć z trenerem, który nauczy w teorii i praktyce jak bezpiecznie uprawiać nordic walking. Piąte miejsce zdobył pomysł zakupu nowych łóżek dla rodziców opiekujących się swoimi dziećmi podczas ich pobytu w szpitalu. Kolejne projekty dotyczą poszczególnych grup radomskich osiedli. - Największą aktywność w zgłaszaniu pomysłów wykazują mieszkańcy Śródmieścia i południowych dzielnic miasta - mówi Janusz Kalinowski z Urzędu Miejskiego w Radomiu.

Świetlica, boisko

W regionie radomskim budżet obywatelski realizowany jest także w Szydłowcu. W tym roku przez głosowanie zakwalifikowano dziewięć projektów, wybrano trzy. Jest to budowa linii oświetleniowej przy drodze Ciechostowice - Łazy, budowa świetlicy w Chustkach i boiska w Szydłówku. W ubiegłorocznej edycji mieszkańcy gminy Szydłowiec wybrali aż czternaście projektów, z czego komisja weryfikacyjne wybrała cztery.

ZOBACZ: Gmina Szydłowiec. Można już głosować na projekty zgłoszone w ramach Budżetu Obywatelskiego
Nowa ustawa o samorządzie gminnym zmienia formułę konstruowania budżetów obywatelskich. Zmieniona ustawa likwiduje możliwość podziału miasta na obszary terytorialne. W Radomiu takich obszarów było pięć. Zamiast tego pojawiła się więc propozycja podzielenia łącznej kwoty przeznaczonej na budżety obywatelski na trzy grupy według kryterium wartości projektów. Odrębna pula byłaby przeznaczona na realizację małych projektów o wartości do 50 tysięcy złotych, druga do 300 tysięcy złotych, a w trzeciej nie byłoby już limitu wartości.

Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania





Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu







Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Muszka owocówka. 10 sposobów jak się jej pozbyć z kuchni






Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]





Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie