Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Było otwarcie nowej ekspozycji, była Rita Gombrowicz. Muzeum Gombrowicza we Wsoli przygotowało uroczystości we francuskim Vence

Barbara Koś
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał  Régis Lebigre, Mer Miasta Vence, Wiceprezydent Metropolii Nicejskiej, Przewodniczący SIVOM du Pays de Vence. Obecna była Rita Gombrowicz i marszałek Mazowsza, Adam Struzik.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Régis Lebigre, Mer Miasta Vence, Wiceprezydent Metropolii Nicejskiej, Przewodniczący SIVOM du Pays de Vence. Obecna była Rita Gombrowicz i marszałek Mazowsza, Adam Struzik. Muzeum Gombrowicza we Wsoli facebook
Było otwarcie nowej ekspozycji, była Rita Gombrowicz - Muzeum Gombrowicza we Wsoli przygotowało uroczystości w Vence, Francja. 28 i 29 października w Vence odbyły się wydarzenia związane z pięcioleciem utworzenia w dawnym mieszkaniu pisarza Espace Museal Gombrowicz. Glównym organizatorem uroczystości było Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Muzeum Gombrowicza we Wsoli przygotowało uroczystości we francuskiej Vence

Najważniejszym momentem obchodów stało się otwarcie nowej części muzeum, w której znalazła się wystawa wzbogacająca już istniejącą o nowe materiały - dokumenty, plakaty i fotografie związane z Witoldem Gombrowiczem.
W wydarzeniu uczestniczyła Rita Gombrowicz, wdowa po pisarzu, a także przedstawiciele rządu RP, w tym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, samorządów Vence, regionu Nicei oraz samorządu Województwa Mazowieckiego.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonał Régis Lebigre, Mer Miasta Vence, Wiceprezydent Metropolii Nicejskiej, Przewodniczący SIVOM du Pays de Vence. Obecna była Rita Gombrowicz i marszałek Mazowsza, Adam Struzik.

– Dzięki państwu Polskiemu możemy tutaj przywitać znowu Gombrowicza, wielkiego pisarza, nie zawsze jednak znanego. Jest to wielka szansa dla naszego miasta – mówił podczas inauguracji nowej wystawy Régis Lebigre, mer Vence.

Zobaczcie wideo:

Historię Espace Museal Gombrowicz w Vence na południu Francji, poświęconej autorowi „Ferdydurke” i prowadzonej przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli, przypomniał Tomasz Tyczyński, kierownik muzeum we Wsoli.

25 października 1964 roku Witold Gombrowicz i Rita Labrosse, późniejsza żona pisarza, wprowadzili się do mieszkania na drugim piętrze willi Alexandrine w miejscowości Vence na południu Francji. W „Dzienniku”, w 1965 roku, Gombrowicz zanotował:
„Rok z górą mija odkąd osiedliłem się w Vence, o dwadzieścia kilometrów od Nicei, na zboczu Alpes Maritimes – miejscowość szykowna, nie brak rezydencji wykwintnie ukrytych w kępach palmowych, za murami z róż, w gęstwinie mimoz”.

W Vence pisarz mieszkał i pracował do końca życia. Pochowany został na miejscowym cmentarzu.

– Przez pierwszy miesiąc nie pracowałam , odkrywaliśmy Vence, to mieszkanie, a przede wszystkim odkrywałam Gombrowicza. Nie mieliśmy telewizora, nie mieliśmy niczego. Poznawaliśmy siebie nawzajem. Każdego dnia opowiadał mi swoje życie, a ja próbowałam go zainteresować swoim, krótkim życiem - wspominała Rita Gombrowicz.

Dzięki staraniom, między innymi, wdowy po pisarzu, Rity Gombrowicz oraz Evelyne Temmam, ówczesnej radnej i wiceburmistrzyni miasta, w 2017 roku w dawnym mieszkaniu pisarza otwarta została ekspozycja poświęcona autorowi „Kosmosu”. Pomieszczenia udostępnił samorząd Vence. Wcześniej na koszt polskiego Ministerstwa Kultury przeprowadzone zostały prace konserwatorskie w całym budynku.

- Teraz, na jubileusz placówki, ta ekspozycja została poszerzona i uzupełniona. Przybyło zdjęć, archiwalnych dokumentów, ale też cytatów. W części multimedialnej obejrzeć można fragmenty inscenizacji dramatów pisarza. Zmienił się też sens wystawy, bo wcześniej pokazywała Gombrowicza europejskiego, francuskiego, trochę berlińskiego. Natomiast w tej chwili mamy na tej maleńkiej przestrzeni, w takim dużym skrócie całą biografię Gombrowicza, część polską, część argentyńską – podkreślił Tomasz Tyczyński. - Nowa część wystawy dopasowana została stylistycznie do wcześniejszej ekspozycji. Tym samym udało się stworzyć jednorodną, interesującą prezentację. Myślę że całość ma taką siłę przyciągania do Gombrowicza także tych, którzy go nie czytali – uważa Tyczyński.

Co roku placówkę odwiedza kilka tysięcy osób z całego świata. Espace Gombrowicz stała się zatem dobrą ambasadorką polskiej kultury, w szczególności literatury i coraz mocniej zaznacza swoją obecność na kulturalnej mapie Francji. Cyklicznie organizowane są tam spotkania z polskimi pisarzami i poetami, czasowe wystawy, panele eksperckie, np. translatorskie, a także koncerty i kameralne wydarzenia teatralne.

Po otwarciu nowej części ekspozycji i zwiedzaniu całego Espace Gombrowicz w Villi Alexandrine goście obejrzeli ekspozycję plakatów „Gombrowicz półwieczny” na murach miejskich. Zawiera ona prace wyróżnione w międzynarodowym konkursie zorganizowanym w 2019 roku przez Muzeum Witolda Gombrowicza i Muzeum Plakatu, Vence. Trwać będzie do stycznia 2023 r.

Jednym z pierwszych zwiedzających nową ekspozycje był marszałek województwa Mazowieckiego.

– W ogóle jestem po raz pierwszy w Vence i po raz pierwszy widzę całą ekspozycję. I jestem pod dużym wrażeniem, dlatego że w moim odczuciu to jest taka pewna klamra między Wsolą a Vence, takie dopełnienie – mówi Adam Struzik, marszałek woj. Mazowieckiego.

Samorząd Mazowsza jest jednym z organów prowadzących Muzeum Literatury, a tym samym – także przestrzeń muzealną w Vence. Dlatego Mazowsze wsparło finansowo organizację jubileuszu. Drugim organem prowadzącym placówkę jest Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To współpraca między samorządem Vence a Ministerstwem doprowadziła do powstania Espace Gombrowicz. – W imieniu wicepremiera, ministra Piotra Glińskiego chciałabym podpisać się pod tymi wszystkimi podziękowaniami przede wszystkim pani Ricie Gombrowicz władzom miasta, pani Evelyne Temmam a także wszystkim twórcom ekspozycji – mówiła Agnieszka Grunwald, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą MKiDN.

Jak podkreślał Régis Lebigre, mer Vence, Espace Museal Gombrowicz to świetny przykład tego, jakie efekty przynosi szeroka współpraca instytucji, samorządów i krajów.

– Chciałbym z tego miejsca bardzo serdecznie podziękować polskim przyjaciołom za ich zaangażowanie w ten projekt, w promowanie tego wielkiego pisarza, który jest pisarzem polskim, ale również Vencjańskim – mówił Régis Lebigre.

- Niewątpliwie istniejące tutaj od ponad pięciu lat muzeum Gombrowicza, przestrzeń zaaranżowana w dawnym mieszkaniu Witolda Gombrowicza i Rity Gombrowicz, zdecydowanie wchodzi na mapę punktów turystycznych, które są bardzo atrakcyjne dla naszych obywateli, szczególnie tych podróżujących po południowym wybrzeżu Republiki Francuskiej – podkreślał Hubert Czerniuk, Konsul Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Lyonie.

Potem miał miejsce spacer po mieście śladami Witolda Gombrowicza. Udano się też na cmentarz, gdzie kwiaty na grobie pisarza złożyła delegacja Urzędu Marszałkowskiego woj. Mazowieckiego z marszałkiem Adamem Struzikiem, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, przedstawiciele Muzeum Literatury w Warszawie oraz Muzeum Witolda Gombrowicza.

Przed Villą Alexandrine, odbył się turniej szachowy, a w sali Cadrans Solaires - koncert Kapeli ze Wsi Warszawa, gorąco przyjęty przez francuskich słuchaczy. Do udziału w spotkaniach i koncertach zaproszono zarówno mieszkańców Vence i okolicznych miejscowości, jak i wszystkich, których drogi w tym czasie przebiegły przez francuskie Lazurowe Wybrzeże

Organizatorzy wydarzeń zaplanowali również aktorskie czytanie korespondencji Witolda Gombrowicza z wielkim francuskim malarzem Jeanem Dubuffetem w wykonaniu Andrzeja Seweryna i Jerzego Radziwiłowicza.

- Dziękujemy wszystkim uczestnikom wydarzeń, gościom, turystom - tym, którzy przyjechali specjalnie dla Gombrowicza i do Gombrowicza, i tym, którzy przypadkiem przechodząc sobotniego poranka przez centrum Vence zatrzymali się zwabieni muzyką, a potem zajrzeli do Villi Alexandrine. Dziękujemy p. Ricie Gombrowicz za jej nieustające wsparcie. Dziękujemy naszym polskim i (w coraz większej grupie) francuskim przyjaciołom. Wszystko pięknie się udało; bez Was nie byłoby to możliwe. Z imion, nazwisk, funkcji, instytucji będziemy Wam, będziemy Państwu dziękować w kolejnych, bardziej szczegółowych relacjach i wspomnieniach. Teraz tylko nisko i z wdzięcznością kłaniamy się Wam wszystkim - napisało Muzeum Gombrowicza we Wsoli na swoim Facebooku.

I zaprasza do Vence.

Zobacz zdjęcia

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie