Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Cały czas pielęgnują historię naszego miasta. Nowe plany Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia

Barbara Koś
Znacznie powiększona mapa Radomia otoczona fotografiami zabytków pomoże w zwiedzaniu naszego miasta - pokazuje Aleksander Sawicki
Znacznie powiększona mapa Radomia otoczona fotografiami zabytków pomoże w zwiedzaniu naszego miasta - pokazuje Aleksander Sawicki Barbara Koś
Zaczęła się renowacja pomnika ku czci Szarych Szeregów. Będą tablice ku czci zasłużonych dla naszego miasta. Wydany zostanie album o Radomiu. To tylko niektóre z najbliższych zamierzeń Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia, które w przyszłym roku obchodzić będzie 15-lecie działalności.

Znajdujący się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego pomnik ku czci sześciu radomskich harcerzy, zamordowanych przez hitlerowców w roku 1944 podczas publicznej egzekucji w Skaryszewie jest w bardzo złym stanie. Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia prowadzi zbiórkę pieniędzy na ten cel.

- Zniszczenie monumentu jest ogromne, bo stojący od 1945 roku pomnik nie był nigdy odnawiany - podkreśla Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Gruntowny remont pomnika wykona radomski rzeźbiarz, Stanisław Romańczuk. Artysta już rozpoczął pierwsze prace.

Całość ma kosztować około 25 tysięcy złotych. Dlatego Społeczny Komitet cały czas prowadzi zbiórkę funduszy. Na razie jest już połowa potrzebnej kwoty. Część pieniędzy uzyskano z "jednego procenta" przekazanego przez mieszkańców Komitetowi.

Z zebranej kwoty społecznicy chcą też wykonać dwie tablice pamiątkowe. Pierwsza poświęcona będzie majorowi Michalłowi Tadeuszowi Brzęk - Osińskiemu (1892 - 1983), piłsudczykowi, legioniście, zasłużonemu działaczowi społecznemu i kulturalnemu Radomia. Druga - profesorowi Wojciechowi Kalinowskiemu (1919 - 1992), badaczowi naszego miasta i popularyzatora zabytkowego układu przestrzennego Radomia. W przyszłym roku wypada 20 - lecie śmierci profesora.

Społeczny Komitet chce, aby tablica ku czci majora Osińskiego zawisła na Rogatce, o którą major walczył najwięcej oraz na gmachu Muzeum imienia Jacka Malczewskiego,

Aleksander Sawicki kończy już pracę nad Albumem "Radom. Wczoraj i dziś. Zabytki architektury" zawierającym informacje o najcenniejszych zabytkach naszego miasta uzupełnione fotografiami.
Powstanie też duża mapa Radomia opatrzona zdjęciami zabytków.

- Będą one czytelnie ponumerowane, aby ktoś będący pierwszy raz w naszym mieście od razu mógł trafić do interesującego go i najciekawszego obiektu - tłumaczy Aleksander Sawicki.

Mapa zostanie umieszczona w różnych punktach miasta, a także na korytarzu Urzędu Miasta.

W przyszłym roku Komitet obchodzić będzie 15 - lecie działalności. Z tej okazji przygotuje wystawę retrospektywną o sobie prezentując między innymi wydawnictwa i część zbiorów. Najciekawsze - wśród nich stare aparaty telefoniczne i przedwojenne rowery zaprezentowane zostaną na wystawie w Muzeum Sztuki Współczesnej.

Jak wiadomo, w przyszłości tam właśnie mieścić się będzie Muzeum Historii Radomia. Zbiory muzeum znajdą się w nowej Elektrowni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie