Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku kontynuuje program „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”

Barbara Koś
Rzeźba Marioli Wawrzusiak - Borcz zrealizowana w roku 2021 w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021” stanęła na osiedlu w Pionkach. Rzeźby i instalacje stoją już także, między innymi, w Toruniu, Poznaniu, Ełku i Zakopanem.
Rzeźba Marioli Wawrzusiak - Borcz zrealizowana w roku 2021 w ramach programu „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2021” stanęła na osiedlu w Pionkach. Rzeźby i instalacje stoją już także, między innymi, w Toruniu, Poznaniu, Ełku i Zakopanem. materialy CRP
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, kontynuuje program własny pod nazwą „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2022”. Czeka na zgłoszenia do 14 lutego.

„Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” to pierwszy w Polsce program dotacyjny przeznaczony na inwestycje w zakresie realizacji form rzeźbiarskich w przestrzeni publicznej.

Jego celem jest podniesienie jakości przestrzeni publicznej w Polsce poprzez usytuowanie w niej większej liczby dzieł o wysokim poziomie rzeźbiarskim oraz próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni, między innymi, dzięki wypracowaniu dobrych praktyk wyboru dzieł.

Program adresowany jest do samorządowych instytucji kultury oraz do jednostek samorządu terytorialnego. Działania możliwe do dofinansowania to realizacja projektów współczesnych artystów odpowiadających na potrzeby lokalnych społeczności.

Także konserwacja istniejących dzieł, wykup depozytów rzeźb gotowych, realizacja odlewów prac artystów polskich i zagranicznych, ewentualnie projektów rzeźb, w celu umieszczenia ich w przestrzeni publicznej – zewnętrznej i wewnętrznej ze stałym, nieograniczonym dostępem dla publiczności. Na przykład w parkach rzeźby, foyer, lobby, na dziedzińcach siedzib instytucji użyteczności publicznej, w tym instytucji kultury, czy uczelni.

Trwałym efektem realizacji programu jest już i będzie grupa obiektów rzeźbiarskich — autorstwa wybitnych twórców — zrealizowanych na wysokim poziomie artystycznym, umieszczonych w przestrzeniach publicznych.

Równie istotna dla założeń projektu jest próba dokonania zmiany myślenia o wspólnej przestrzeni poprzez: wypracowanie dobrych praktyk wyboru dzieł, konsultacje społeczne, serię edukacyjno-naukowych prelekcji, seminariów i webinariów analizujących zagadnienie od strony artysty – twórcy, zamawiającego – inwestora po odbiorcę – widza.

W roku 2021 w ramach programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej „Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej” odbyło się 13 spotkań i seminariów podejmujących dyskusję nad miejscem, formą i relacją rzeźby wobec przestrzeni publicznej.

Tak będzie i w tym roku, a do udziału zaproszeni są teoretycy i praktycy reprezentujący różne obszary zawodowe i środowiska, by możliwie szeroko zaprezentować i skonfrontować rozmaite punkty widzenia i priorytety, określając nie tylko możliwości realizacji projektów artystycznych, ale także determinujące ich społeczny odbiór i kontekst. W roku 2022 budżet programu wynosi dwa miliony złotych na inwestycje w zakresie realizacji rzeźb w przestrzeni publicznej.

Wnioski mogą składać samorządowe instytucje kultury niebędące współprowadzonymi przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz jednostki samorządu terytorialnego, w których istnieje wydział lub komórka organizacyjna sprawująca opiekę konserwatorską nad zabytkami lub przestrzenią publiczną.

Nabór wniosków odbywa się elektronicznie poprzez platformę Witkac.pl w terminie 4 stycznia – 14 lutego 2022. Bliższe informacje na stronie Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie