Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą odbudować pomnik ku czci Szarych Szeregów

Barbara Koś
- Chodzę często tą alejką i cieszę się, że ten pomnik będzie odnowiony. Naprawdę wymaga tego – mówi pan Józef.
- Chodzę często tą alejką i cieszę się, że ten pomnik będzie odnowiony. Naprawdę wymaga tego – mówi pan Józef. Tadeusz Klocek
Nowa inicjatywa Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia.

Znajdujący się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego pomnik ku czci radomskich sześciu harcerzy zamordowanych przez hitlerowców, a także wszystkich członków Szarych Szeregów będzie odbudowany. Społeczny Komitet Ratowania Zabytków Radomia prowadzi zbiórkę pieniędzy na ten cel.

- Widziałem egzekucję tych młodych ludzi - mówi Aleksander Sawicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Ratowania Zabytków Radomia. -Pamięć o tej zbrodni nie może zaginąć.

Szóstkę harcerzy, w wieku od 18 do 22 lat, rozstrzelano w lutym 1944 roku w publicznej egzekucji w Skaryszewie. Ich śmierć była represją za walkę ich kolegów z Niemcami, która rozegrała się w mieszkaniu przy ulicy Dobrej 24. Gestapowcy wkroczyli tam niespodziewanie na naradę konspiracyjną Szarych Szeregów. Podczas strzelaniny zginęli wszyscy uczestnicy spotkania.

W kwietniu 1945 roku zwłoki sześciu rozstrzelanych złożono na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego i postawiono pomnik.

Zniszczenie monumentu jest ogromne

- Od roku 1945 pomnik nie był odnawiany - przypomina Aleksander Sawicki. - Z roku na rok stan monumentu jest więc coraz gorszy.

Stojący harcerz nie ma ręki. Oderwana jest też część drzewca sztandaru.

-Chcemy, aby była to replika pomnika wykonana z trwałego materiału, może granitu - uważa Sawicki. -
Zrobi ją radomski rzeźbiarz, Marek Szczepanik. Rozpoczęliśmy już zbiórkę funduszy.

Całość monumentu to koszt około 25 tysięcy złotych.

Cześć kwoty już mają

-Część kwoty wysokości 6 tysięcy złotych uzyskaliśmy z "jednego procenta" przekazanego nam przez mieszkańców na rzecz odbudowy pomnika - liczy Aleksander Sawicki. - Teraz o wsparcie naszej inicjatywy zwróciliśmy się do radomskiej młodzieży.

W tym celu Sawicki odwiedził już 47 szkół. W każdej prowadzi najpierw prelekcję o lutowej zbrodni sprzed 66 lat a potem apeluje o wpłatę symbolicznej złotówki.

-Myślę, że w ten sposób zbierzemy część funduszy. O resztę zwrócimy się do sponsorów - uważa Sawicki.

Pomnik "Pamięci Szarych Szeregów, ofiar walki z niemieckim okupantem w latach 1939 - 1945" , będzie darem młodzieży szkolnej Radomia w obchodzoną w 2010 roku 100 rocznicą powstania Związku Harcerstwa Polskiego.

Uroczyste odsłonięcie pomnika Komitet planuje na 11 listopada 2011 roku.

W lutym 1944, w mieszkaniu przy ulicy Dobrej 24 w Radomiu trwała narada członków Grupy Szturmowej Szarych Szeregów. Niespodziewanie pojawili się Niemcy. Harcerze zdążyli zastrzelić jednego Niemca. Ale w ciągu krótkiej chwili zginęli wszyscy konspiratorzy.
W efekcie dalszych represji gestapo aresztowało sześciu najbardziej aktywnych w ruchu oporu harcerzy. Więzieni i torturowani w siedzibie gestapo przy ulicy Kościuszki , 20 czerwca 1944 roku zostali przewiezieni do Skaryszewa i straceni w publicznej egzekucji.
W kwietniu 1945 roku zwłoki młodych bohaterów Szarych Szeregów po ekshumacji ze zbiorowej mogiły zostały przewieione do kościoła garnizonowego. Po żałobnym nabożeństwie radomska młodzież przeniosła na cmentarz. Tu we wspólnej mogile spoczywają do dziś. Bohaterom postawiono wkrótce pomnik ukazujący postać młodego harcerza trzymającego polski sztandar.

20 czerwca 1944 roku zginęli rozstrzelani: Jerzy Maszczyk, "Jurand" lat 18, Mieczysław Garbarczyk, "Laluś", lat 20, Władysław Kłosowski, "Wicher", lat 22, Stanisław Bartkiewicz, "Szyszka", lat 20, Zygmunt Szczepanik, "Zasada", lat 22, Marian Pająk, "Czarny" lat 18.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie