Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą przywrócić pamięć Macieja Glogiera, zasłużonego radomianina

Barbara Koś
- Maciej Glogier zasłużył się bardzo dla Radomia – mówił Jacek Vieth podczas posiedzenia Komisji Kultury Rady Miejskiej. Z lewej Rafał Glogier, z prawej Jerzy Sekulski, autor "Encyklopedii Radomia”, w której są informacje o Macieju Glogerze
- Maciej Glogier zasłużył się bardzo dla Radomia – mówił Jacek Vieth podczas posiedzenia Komisji Kultury Rady Miejskiej. Z lewej Rafał Glogier, z prawej Jerzy Sekulski, autor "Encyklopedii Radomia”, w której są informacje o Macieju Glogerze Barbara Koś
Maciej Glogier, przedwojenny wiceprezydent Radomia i senator Rzeczpospolitej Polski. organizator sądownictwa po roku 1918, będzie miał pamiątkową tablicę w Zespole Szkół Muzycznych - zdecydowała Komisja Kultury Rady Miejskiej.

Z inicjatywą wydobycia z zapomnienia zasłużonego radomianina wystąpił lekarz Jacek Vieth. Jego zdaniem Maciej Glogier, wiceprezydent Radomia, senator, organizator sądownictwa w wolnej Polsce, założyciela i fundatora szkoły muzycznej a potem długoletniego jej dyrektora a także kawalera papieskiego Orderu Grzegroza Wielkiego zasluguje na wydobycie z niepamięci.

- Maciej Glogier zasłużył się bardzo dla Radomia - mówił Jacek Vieth podczas posiedzenia Komisji Kultury Rady Miejskiej . - Bo jeszcze kilka lat i pozostanie po nim w naszym mieście tylko kamienica przy ulicy Sienkiewicza 12 znana jako "dom Glogierów".
Inicjatywę poparł radny Sławomir Adamiec a także rodzina senatora, którą reprezentował na posiedzeniu Komisji wnuk Macieja, Rafał Glogier.

Komisja była "za" . -

Gdzie zatem umieścić pamiątkową tablicę? - zastanawiali się radni. Radny Sławomir Adamiec zaproponował umieszczenie tablicy poświęconej senatorowi w szkole muzycznej.

Jego zdaniem to najwłaściwsze miejsce, ponieważ Maciej Glogier - prezes radomskiej filii Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego imienia Fryderyka Chopina, już w 1925 roku zapoczątkował w Radomiu powstanie szkoły muzycznej, jako filii Wyższej Szkoły Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie.

Komisja Kultury przyjęła jednomyślnie to rozwiązanie.

Tablica pojawi się w szkole muzycznej w przyszłym roku, a jej odsłonięcie planowane jest na 24 lutego - dzień urodzin Macieja Glogiera.

Komisja zwróci się do prezydenta miasta z wnioskiem o zaplanowanie tego wydatku w przyszłorocznym budżecie miasta.

Kim był Maciej Glogier?

Maciej Glogier urodził się 24 lutego 1869 roku w Radomiu. Skończył prawo na uniwersytecie w Warszawie, a po aplikacji wrócił do rodzinnego miasta i podjął pracę sekretarza w Wydziale Cywilnym Sądu Okręgowego w Radomiu.

W latach 1914- 1917 był wiceprezydentem Radomia. W 1917 został tu prezesem Sądu Okręgowego. W 1922 roku został wybrany senatorem i był nim do roku 1927. Pracował w komisji oświaty i kultury oraz prawniczej.

Maciej Glogier był współzałożycielem i skarbnikiem radomskiego koła Polskiej Macierzy Szkolnej, długoletnim prezesem Towarzystwa Dobroczynności w Radomiu, wiceprezesem oddziału PCK, wiceprezesem Towarzystwa Opieki nad Umysłowo Chorymi i wiceprezesem Komitetów Obywatelskich.

Współorganizował pierwszą w Radomiu szkołę średnią z polskim językiem wykładowym, a później był prezesem dla prowadzenia i utrzymania średniej szkoły żeńskiej w Radomiu - opiekunem Gimnazjum im. Marii Konopnickiej.

Prezesował także Towarzystwu Śpiewaczemu "Lutnia" i radomskiej filii Warszawskiego Towarzystwa Muzycznego imienia Fryderyka Chopina. W 1925 roku Towarzystwo zapoczątkowało w Radomiu powstanie szkoły muzycznej, jako filii Wyższej Szkoły Muzycznej imienia Fryderyka Chopina w Warszawie, której kierownictwo powierzono właśnie Maciejowi Glogierowi.

W roku 1928 otrzymał od papieża Piusa XI Order Grzegorza Wielkiego.

Zmarł 20 sierpnia 1940 roku i został pochowany na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie