Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co proponuje w grudniu Resursa Obywatelska? Dwa interesujace wydarzenia

Barbara Koś
Na jubileusz Teatru Resursa zapraszają Robert Stępniewski i Marcin Fortuna.
Na jubileusz Teatru Resursa zapraszają Robert Stępniewski i Marcin Fortuna. Barbara Koś
Piąte urodziny Teatru Resursa i XV Jubileuszowy Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie Kolędowanie” to najbliższe plany Resursy Obywatelskiej.

Piąte urodziny Teatru Resursa odbędą się w sobotę, 10 grudnia i zapowiadają się na prawdziwą ucztę teatralną.

- Od godziny 16 aż do 20 - tej w Resursie trwać będzie teatralny maraton – zapowiada Robert Stępniewski, opiekun i reżyser Teatru Resursa.

Rozpocznie go premiera Teatru Resursa czyli spektakl ”Audiencja II” Bogusława Schaeffera w reżyserii i wykonaniu Marcina Fortuny. Ten znany monodram kojarzy się nam z nazwiskiem Mikołaja Grabowskiego albowiem dla niego został napisany.

– Jest to coś w rodzaju wykładu o roli muzyki współczesnej w sztuce – tłumaczy Marcin Fortuna. - Można powiedzieć - błazendna z elementami skeczu. Kształt tego monodramu zależy od reakcji publiczności, która może włączyć się w jego treść - mówi Marcin Fortuna.

Kolejny spektakl ( godzina 17,15) nosi tytuł „ i nic” i pokaże go Scena 05 z Młodzieżowego Domu Kultury. Powstał na podstawie tekstu Grzegorza Sławińskiego „Nuda” i ukazuje „nudny dzień” czterech nastolatek. Reżyserowała Monika Żurek.

O godzinie 18 przedstawione zostaną „Trojanki” według Eurypidesa w reżyserii Roberta Stępniewskiego.„Trojanki” to klasyczna tragedia grecka napisana przez Eurypidesa w V w.p.n.e. Dramaturg opowiedział historię trojańskich kobiet, które po słynnej wojnie i upadku Ilionu dostały się w ręce zwycięskich Greków. Ich mężowie i synowie wszczęli zamęt i zginęli, zostawiając je na pastwę losu i nieprzyjaciela. Choć wojna była domeną mężczyzn, to ostatecznie kobiety musiały podjąć ostatnią walkę, z góry skazaną na klęskę. Adaptacja Sartre’a po którą sięgnął Teatr Resursa wystawiając „Trojanki” sprawia, że sztuka mimo iż jej akcja toczy się wieki temu, wciąż jest aktualna dla współczesnego widza.

Spektakl został nagrodzony wyróżnieniem I stopnia na tegorocznym Festiwalu „Relacje. Międzypokoleniowe Spotkania Teatralne Stalowa Wola”. Nagrodę otrzymał Robert Stępniewski za koncepcję reżyserską spektaklu.

I wreszcie na zakończenie maratonu - o godzinie 19, 15 zaprezentuje się Kampania Tetralna MAMRO z Warszawy w komedii „Epopeja” w reżyserii opiekuna teatru, Grzegorza Reszki. Opowiada historię powstawania wielkiej filmowej epopei z okresu II wojny światowej, której przebieg zmienia się pod naciskiem władz, sponsorów i „szarych eminencji.”

- Jest to naprawdę doskonała komedia, którą ta grupa gra już od dłuższego czasu z powodzeniem - zapewnia Robert Stępniewski.

Maraton teatralny ozdobi wystawa fotografii Doroty Wólczyńskiej z prób sztuki „Kochanie, jutro zaczniemy od nowa”. Sztuka opowiada o wzajemnych relacjach kobiet i mężczyzn słowami radomskich poetów.
Jak uzupełnia Robert Stępniewski, sam spektakl jeszcze nie doszedł do skutku z braku czasu ale odbyło się już czytanie tekstów z udziałem publiczności. Jest więc szansa na przedstawienie.

Bilety na maraton kosztują 5 złotych i można je już kupować w Resursie Obywatelskiej przy ulicy Malczewskiego 16.

- Dochód przeznaczamy na dalszą działalność teatru – mówi dyrektor Metzger.

Teatr Resursa to amatorski teatr dorosłych działający od 2011 r. Opiekunem grupy jest Robert Stępniewski. Grupa skupia kilkunastu miłośników literatury, teatru, którzy swoją pasją dzielą się z mieszkańcami Radomia przygotowując i prezentując w Resursie swoje spektakle. Kilka z nich zyskało nagrody jury podczas ogólnopolskich przeglądów teatrów amatorskich. Ma na swoim koncie 12 premier, 60 spektakl, które obejrzało bardzo wielu widzów.
Aktualnie zespół tworzy 16 osób: Danuta Piątkowska-Poręba, Dorota Lewandowska, Katarzyna Mikulska, Jolanta Nędzi, Irmina Kołodziejczyk, Hanna Zembrzycka, Edyta Podkowa, Monika Kornafel, Joanna Tam, Julita Walasik, Wojciech Rudkowski, Konrad Gliński, Dariusz Wróbel, Marcin Fortuna, Robert Jabłoński i Ireneusz Komorowski.

XV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Staropolskie kolędowanie” Radom 2016, już się rozpoczął.
Festiwal odbywa się bowiem w dwóch etapach i właśnie w poniedziałek, 5 grudnia, eliminacje zaczęły się w rejonach: Białobrzegi, Opoczno, Kozienice, Drzewica, Skaryszew, Lipsko, Pionki i Radom. Z każdego rejonu do finału kwalifikowanych będzie do trzech wykonawców. Eliminacje potrwają do 16 grudnia.

II etap - finał ogólnopolski – odbędzie się 29 grudnia w Resursie Obywatelskiej.

Jak podkreśla Renata Metzger, dyrektor Resursy, wszyscy występujący zaśpiewać muszą jedna kolędę staropolską. Dlatego Resursa przygotowała nawet specjalne wydawnictwo zawierające teksty i muzykę tych kolęd.
- Jest jeszcze pora by dołączyć do uczestników eliminacji – apeluje Renata Metzger. – Zapraszamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie