Czy Piotr Kozłowski, burmistrz Kozienic realizuje obietnice wyborcze złożone przed wyborami w 2018 roku? Sprawdziliśmy

Wojciech Szczepański
Wojciech Szczepański
Na półmetku obecnej kadencji samorządu sprawdzamy, czy włodarze realizują obietnice wyborcze złożone wobec mieszkańców przed wyborami w 2018 roku. Dziś przeglądamy działania Piotra Kozłowskiego, burmistrza Kozienic.

Do wyborów samorządowych w 2018 roku Piotr Kozłowski startował z Komitetu Wyborczego Wyborców "Kozienicka Inicjatywa Samorządowa Piotra Kozłowskiego". Wygrał je w pierwszej turze, otrzymując 52,49 procenta głosów.

W kampanii wyborczej Piotr Kozłowski przedstawił program składający się z kilkunastu punktów. Sprawdźmy, czy i jak burmistrz Kozienic wywiązuje się ze składanych deklaracji.

Piotr Kozłowski pogrupował potrzeby mieszkańców gminy według trzech podstawowych założeń: praca, rodzina, bezpieczeństwo.

Nowe miejsca pracy

Tak. W grudniu 2019 roku ruszył projekt ułatwiający powrót do aktywności zawodowej osób sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3.

Gmina otrzymała tytuł gminy przyjaznej inwestorom. Dobrym przykładem jest współpraca z firmą Citronex. Gmina Kozienice wspierała utworzenie szklarni Zakładu Polskie Pomidory w Ryczywole koło Kozienic, gdzie we wrześniu 2021 roku zatrudnienie znajduje około 250 osób.

Wsparcie dla rolników

Tak. Gmina unowocześnia targowisko miejskie za 2 miliony złotych. Będzie gotowe w przyszłym roku. Rolnicy będą tam mieli niższe o 25 procent opłaty.

Gmina promuje działania Kół Gospodyń Wiejskich między innymi podczas Przeglądów Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kozienickiego.

Inicjatywy na rzecz rodzin

Tak. W latach 2019 - 2020 w Kozienicach został rozbudowany żłobek przy działającym na ulicy Skłodowskiej. W wyniku rozbudowy powstały trzy sale zabaw dla 24 maluchów. 528 tysięcy złotych pochodziło z rządowego programu „Maluch+”.

W grudniu 2020 roku oddano też do użytku plac zabaw przy Żłobku.

10 września 2021 roku podpisana została umowa na budowę nowego przedszkola integracyjnego, które ma powstać do 2023 roku.

We wrześniu 2020 roku dla rodziców, którzy nie mogą posłać dzieci do żłobka, a zamierzają wrócić do pracy, Gmina Kozienice uruchomiła program „Niania”. Gmina dopłaca do opieki domowej nad dzieckiem po 700 złotych.

Budowa mieszkań

Tak. W sierpniu 2021 roku Gmina Kozienice uzyskała blisko 4,4 miliona złotych dotacji na budowę nowych mieszkań. Jest już pozwolenie na budowę, a inwestycja ma być ukończona do końca 2023 roku, na osiedlu Polesie. Będzie to jeden nowy blok mieszkalny z 16 lokalami. Koszt inwestycji zaplanowano na około 5,5 miliona złotych.

Podpisano też porozumienie z krajowym zasobem nieruchomości oraz partnerami samorządowymi. W ciągu 4- 5 lat na terenie tych samorządów ma powstać około 850 lokali, średnio 100 mieszkań na gminę.

Dla osób starszych

Tak. Od 1 stycznia 2020 roku w Kozienicach utworzono Kozienicki Dzienny Dom Senior+ (dwie grupy), który działa w Centrum Usług Społecznych. W 2019 roku uruchomiono też program „Złota rączka” - bezpłatne naprawy u seniorów.

W zakresie bezpieczeństwa

Tak. Gmina dopłaca do dodatkowych patroli policyjnych około 80 tysięcy rocznie i dofinansowała zakup trzech radiowozów, pół na pół z policją.

Budowa monitoringu miejskiego. - Nie. Tego punktu jeszcze nie zrealizowano.

Zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

Tak. Realizacji tego punktu służą liczne w ostatnich latach inwestycje drogowe oraz instalacja nowego oświetlenia ulicznego na wielu ulicach i skrzyżowaniach w Kozienicach.

Ochrona środowiska

Tak. W 2020 roku zakupiono dwa nowe autobusy elektryczne. Realizowana jest budowa oczyszczalni w Ryczywole za prawie 6 milionów złotych. Jest program wymiany pieców i dofinansowania pomp ciepła oraz usuwania azbestu i folii. Inwestuje się też w tereny zielone.

Zatrzymanie migracji z miasta

Trudno ocenić realizację tego punktu programu, bo migracja nadal jest faktem, ale poprzez podjęte działania być może została w ostatnich latach spowolniona. Burmistrz ocenia, że na odwrócenie tego trendu potrzeba jeszcze co najmniej kilku lat.

Piotr Kozłowski:
- Dzięki dużej inspiracji od mieszkańców udało się już wiele zrobić, ale potrzeb jest dużo i czeka nas dużo pracy w kolejnych latach.

Mistrz Błachowicz liczy na nokaut!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie