MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dajemy plusy i minusy w powiecie szydłowieckim

/Sok/
Zawsze tak jest, że koniec roku, to czas podsumowań. Wracamy do najważniejszych wydarzeń 2011 roku w naszym powiecie i osób, które brały w nich udział lub miały na nie wpływ.

Stawiając im symboliczne plusy i minusy wskazujemy, kogo warto nagrodzić za działania na rzecz mieszkańców regionu czy promocji powiatu, a kogo upomnieć za pozorne działania.

MINUS PRZYZNAJEMY

Zdzisław Dzik, wójt gminy Mirów, otrzymuje minus, za sposób sprawowania władzy. Od lat gmina jest jedną z najbardziej dotkniętych bezrobociem, a w tej chwili nie ma większej zapaści na rynku pracy na całym Mazowszu, jak w Mirowie. To jednak w części od starań wójta zależy, czy do gminy trafiają inwestorzy, czy nie. Tych inwestorów - niestety nie ma.

Dając minusa przyznajemy, że nie można tylko administrować gminą, trzeba jeszcze mieć pomysły, jak wyrwać gminę z marazmu. Władze samorządowe nie mają też pomysłu, jak zatrzymać młodych. Ponadto gmina kierowana przez wójta wciąż stoi przed poważnymi wyzwaniami: trzeba choćby zreformować oświatę, co już dawno zrobiono w innych gminach.

Minus należy się także urzędnikom miejskim w Szydłowcu, za brak oświetlenia na drodze krajowej numer 7. Na drodze jest ciemno i zdarza się, że kierujący, także dużymi ciężarówkami, zwłaszcza spoza naszego regionu, hamują z piskiem opon, bo zbyt późno zauważają przed sobą skrzyżowania na wysokości Szydłowca.

Sygnalizacja świetlna, która się na nich znajduje, nie jest w stanie wystarczająco je oświetlić. Narażeni na niebezpieczeństwo są zwłaszcza piesi i rowerzyści. Urzędnicy przekonują, że jest dobra wola z ich strony, ale czekają na przekazanie latarń i na decyzję Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowej i Autostrad.

Minus otrzymuje też Straż Pożarna w Szydłowcu, za utarczki personalne. Jedna z ogólnopolskich telewizji informacyjnych wyemitowała w listopadzie program interwencyjny o problemach strażaków z szydłowieckiej komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Wynikało z niego, że jej pracownicy skarżą się na złe relacje pomiędzy nimi, a członkami rodziny komendanta, których miał zatrudnić.

Narzekali na wulgarne odzywki i poniżanie ich, między innymi przez szwagra szefa komendy. Po ujrzeniu światła dziennego tej sprawy komendant wojewódzki wszczął w szydłowieckiej komendzie postępowanie wyjaśniające. Z kolei komendant szydłowieckiej straży złożył wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec trzech swoich podwładnych.

PLUS PRZYZNAJEMY

W pierwszym rzędzie plusa przyznajemy Dariuszowi Bernatkowi, laureatowi konkursu "Nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego". Dariusz Bernatek znalazł się tym samym w gronie wybitnych Mazowszan - ludzi twórczych i kreatywnych, których praca, inicjatywy i nietuzinkowe pomysły przyczyniają się do rozwoju i promocji województwa mazowieckiego. Dariusz Bernatek został zgłoszony do konkursu przez Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym w Szydłowcu.

Dariusz Bernatek jest piosenkarzem, pochodzi z Szydłowca. Jest obdarzony pięknym głosem. To wspaniały interpretator piosenek Czesława Niemena. Był już wcześniej nominowany do tytułu "świętokrzyski scyzoryk", laureat Festiwalu "Widzieć Muzyką", zdobył wyróżnienie w programie telewizyjnym "Szansa na sukces". Dariusz Bernatek, to niezwykle skromny człowiek, zjednujący sobie widzów.

Plusa przyznajemy także Andrzejowi Jarzyńskiemu, burmistrzowi Szydłowca. Za doprowadzenie do finału prestiżowego programu "Odnowa zabytkowych obiektów i przestrzeni publicznej w Szydłowcu, poprawa funkcjonalności i dostępności infrastruktury kulturalnej i turystycznej dla mieszkańców Mazowsza". Dzięki temu zabytki Szydłowca zostaną odbudowane także za pieniądze z Unii Europejskiej. I tak rozpocznie się między innymi budowa budynku Regionalnego Centrum Biblioteczno - Multimedialnego w miejscu istniejącego harcówki.

Zostanie wyremontowany Ratusz Miejski, będzie renowacja budynku "Pod Dębem", gdzie zostanie między innymi rozbudowany nowy budynek boczny i nowy budynek w głębi działki. W przebudowanym i rozbudowanym budynku będzie funkcjonował obiekt hotelowy składający się z części: hotelowej, usługowej, gastronomicznej, konferencyjnej oraz zespołu rekreacyjnego.

Plusa otrzymuje również Stowarzyszenie Aktywnych Kulturalnie Projektoriat w Szydłowcu, za projekt, do którego włączyły się słynne instytucje kultury. Nad cyklem działań artystycznych i edukacyjnych czuwał artysta rzeźbiarz i reżyser Artur Żmijewski. Zaprosił on do współpracy Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Centrum Sztuki Współczesnej i Krytykę Polityczną, by wspólnie przez półtora miesiąca animować życie kulturalne Szydłowca.

Większość działań miała miejsce w lokalu przy szydłowieckim rynku, na ulicy Radomskiej 5. Tam była świetlica artystyczna prowadzona kolejno przez animatorów kultury. Oprócz działań w świetlicy instytucje przeprowadziły w Szydłowcu akcje artystyczne, edukacyjne i kulturalne. Projekt "Cięcie", w ramach którego odbyły się wszystkie imprezy, miał na celu odwrócenie tradycyjnej relacji między "centrum" a "peryferiami".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie