MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dekomunizacja może być za droga

ik
Pracownicy magistratu nie policzyli ile będzie kosztować dekomunizacja nazw ulic
Pracownicy magistratu nie policzyli ile będzie kosztować dekomunizacja nazw ulic archiwum
Internauci nie chcą dekomunizacji nazw radomskich ulic. Tak przynajmniej wynika z naszej internetowej sondy. A magistrat nie policzył nawet, ile ta operacja miałaby kosztować.

O ewentualnych zmianach nazw radomskich ulic pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Tekst wywołał dyskusje na naszym forum internetowym. W większości rozmówcy są przeciwni temu pomysłowi. Głównie ze względu na koszty tej operacji.
A te mogą być spore. Choć na razie nikt nie wie, ile to może kosztować. W miejskiej kasie pieniędzy na ten cel nie zarezerwowano. Nie policzono nawet ile mogłoby ich być potrzeba.

DECYZJA NALEŻY DO RADY

- Nie było na razie takiej potrzeby - mówi Ryszarda Kitowska z biura prasowego radomskiego magistratu. - Decyzja o dekomunizacji nazw ulic należy do rady, a ta uchwały nie podjęła. Nie było podstaw do obliczeń.

A pieniądze na dekomunizację ulic wywołały spore emocje także wśród samych urzędników. Od nich dowiedzieliśmy się, że już pojawił się pomysł skąd wziąć potrzebne pieniądze. Miałyby one pochodzić z oszczędności powstałych po wstrzymaniu podwyżek pensji w urzędzie.

- Podwyżki w tym roku rzeczywiście zostały zamrożone - mówi Rafał Czajkowski, sekretarz Radomia. - To ze względu na oszczędności w związku z kryzysem. Te pieniądze nie zostały przekazane na żaden inny cel. Oczywiście za kilka miesięcy może trzeba będzie je wydać na coś innego, ale na pewno nie na dekomunizację nazw ulic.

Zamrożona kwota na podwyżki to około 1,1 miliona zło-tych. Jak przypomina sekretarz, aby przeznaczyć je na jakikolwiek inny cel zgodę musi wydać Rada Miejska.

- A radni powinni przemyśleć, czy w mieście nie ma teraz pilniejszych wydatków niż zmiany nazw ulic - dodaje Rafał Czajkowski.
INSTYTUT PROSIŁ O ZMIANĘ

Jak już pisaliśmy, w ubiegłym roku prezes Instytutu Pamięci Narodowej wystosował do samorządów list z prośbą o zmianę nazw ulic, których patronami są bohaterowie minionej epoki. Sprawa dekomunizacji radomskich ulic wróciła w czasie lutowej sesji Rady Miejskiej. Przewodniczący Rady Miejskiej odczytał pismo, które wysłał do Instytutu Pamięci Narodowej. Wskazuje w nim 11 radomskich ulic, których nazwy powinno się zmienić. Są to ulice: Armii Ludowej, Mieczysława Deperasińskiego, Władysława Domagalskiego, Janka Krasickiego, Adama Rapackiego, Władysława Skowrońskiego, generała Waltera, Adolfa Warskiego, Alfreda Wnukowskiego, Franciszka Zubrzyckiego i Czynu Chłopskiego. Teraz Rada czeka na opinię Instytutu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie