Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwie nowe premiery w Teatrze Powszechnym

Barbara Koś
W roli Angeli wystąpi Izabela Brejtkop - Frączek
W roli Angeli wystąpi Izabela Brejtkop - Frączek Fot. Archiwum teatru
"Kopciuszek" "Kopciuszek" Marty Guśniowskiej na podstawie znanej baśni braci Grimm oraz monodram "Mój boski rozwód" Geraldine Aron to dwie premiery na które zaprasza w weekend Teatr Powszechny.
Reżyser "Kopciuszka" Petr Nosalek cieszy się z nowej lalkowej sceny radomskiego tetaru
Reżyser "Kopciuszka" Petr Nosalek cieszy się z nowej lalkowej sceny radomskiego tetaru Fot. Barbara Koś

Reżyser "Kopciuszka" Petr Nosalek cieszy się z nowej lalkowej sceny radomskiego tetaru
(fot. Fot. Barbara Koś)

Wydarzeniem będzie na pewno "Kopciuszek". Znana opowieść o biednej sierocie, która dzięki czarom dobrej wróżki trafia na królewski bal zawsze podoba się małym widzom. Wybiegając o północy z pałacu, dziewczyna gubi pantofelek. Zgubiony bucik znajduje książę. Zakochany w dziewczynie postanawia za wszelką cenę ją odnaleźć...

Ale właśnie popularny "Kopciuszek" zainauguruje nową scenę Teatru Powszechnego, scenę lalkową. Nazywa się ona Fraszka.

"Fraszka" powstała w dawnej sali baletowej. Otrzymała obrotówkę, nowe oświetlenie i wszystkie urządzenia służące spektaklom lalkowym. Są też nowe krzesła. Każde przedstawienie obejrzy od 80 do 90 widzów.

- Dobrze, że zaczynamy "Kopciuszkiem"- podkreśla Petr Nosalek, reżyser "Kopciuszka".- To bardzo stara baśń…Jej pierwsze literackie przekazy odnoszące się do zgubionego bucika datowane są w IX wieku przed Chrystusem i pochodzą z Chin. Bucik, mała nóżka, to w ich kulturze to bardzo ważny element.

Przybyli młodzi lalkarze

Reżyser jest zadowolony ze swojej "kopciuszkowej" aktorskiej młodzieży. Cała piątka wykonawców bajki to studenci Wydziału Lalkarskiego warszawskiej Akademii Teatralnej w Białymstoku i to ich pierwsze spotkanie z profesjonalną sceną oraz interesującymi rolami. Zagrają Magdalena Witczak - Kopciuszek, Magda Pawelec - Siostra II - Głupiutka, Przemysław Bosek - Siostra I - Przemądrzała, Robert Mazurek - Szczur - Trębacz i Krzysztof Parda -Królewicz.

Piękne stroje zaprezentują lalki: marionetki i Sycylijki. Cześć akcji granych będzie jako "żywy plan" to znaczy z udziałem samych aktorów - opowiada reżyser. - Będą też manekiny z gumy…

Wszystkie lalki powstały na zamówienie teatru w Bielsku-Białej i Czechach. Zostaną odpowiednio ucharakteryzowane i ubrane w przygotowany dla nich strój.

Spektakl rozgrywać się będzie na dużej, trzymetrowej, obrotówce, więc ma być dużo ruchu, dużo koloru, dużo piosenek…Wszyscy w sztuce śpiewają i tańczą.

- Mnie się bardzo spodobało, że dyrektor Rybka w dzisiejszych czasach, kiedy jest kryzys, otwiera nową scenę dla maluchów - chwali pomysł szefa "Powszechnego" Petr Nosalek.- Dzieci poznają estetykę teatru i dobre teksty.

A całe przedstawienie będzie międzynarodowe. Petr Nosalek, znana postać w teatrze lalek, jest Czechem, Eva Farkasova, autorka scenografii, pochodzi ze Słowacji. Muzykę skomponował Krzysztof Dzierma, znany kompozytor.

Dyrektor teatru, Zbigniew Rybka zamierza w pierwszym sezonie grać na nowej scenie trzy przedstawienia. "Kopciuszek" to pierwsze z nich.

Premiera "Kopciuszka" odbędzie się w niedzielę, o godzinie 13 na scenie lalkowe "Fraszka" w Teatrze Powszechnym, Plac Jagielloński 15.

Bilety w cenie 24 i 18 złotych.

"Kopciuszek" będzie też grany w piątek, 21 maja, o godzinie 10 oraz w sobotę, 22 maja, o godzinie 10.

O miłości, zdradzie, zazdrości i seksie.

Premierę monodramu "Mój boski rozwód" Geraldine Aron, zobaczymy w sobotę, 22 maja, na scenie kameralnej teatru. Wystąpi Izabela Brejtkop Frączek.

"Mój boski rozwód" młodej autorki irlandzkiej to wzruszająca i pełna optymizmu historia kobiety w średnim wieku, którą porzuca mąż, a córka wyprowadza się do narzeczonego.

Do wypełnienia pustki Angela ma tylko psa i telefon. Teraz na nowo musi znaleźć swoje miejsce na ziemi, odnaleźć sens życia i szczęście. Po różnorodnych perypetiach udaje się to jej. I to jest tryumf kobiety, która nigdy nie zatraciła nie tylko poczucia humoru, młodzieńczej ciekawości świata, a także dystansu do siebie i innych.

Opowiedziana z humorem i dystansem historia Angeli to rzecz o relacjach damsko-męskich, o przyjaźni i zazdrości, o miłości i seksie, o nowych dietach odchudzających i sposobach walki ze zmarszczkami, o przemijaniu i radości życia. O tęsknotach i lękach, które - od wieków przypisywane kobietom - może wcale nie są wyłącznie kobiece?...
W roli Angeli wystąpi Izabela Brejtkop-Frączek. Reżyseruje Zbigniew Rybka. Autorką scenografii jest Iza Toroniewicz.

Premiera odbędzie się w sobotę, 22 maja o godzinie 19 na scenie kameralnej. Spektakle "Boskiego rozwodu" także w piątek, 21 maja i w niedzielę, 23 maja(premiera studencka) o godzinie 19.
Bilety w cenie 25 i 20 złotych oraz 10 złotych - premiera studencka.

Zbigniew Rybka, dyrektor Teatru Powszechnego:

- W mieście tak dużym jak Radom, dzieci powinny mieć własną scenę. Dlatego zapraszamy najmłodszych i ich rodziców na pierwsze przedstawienie nowej lalkowej sceny Teatru Powszechnego - "Kopciuszka" Marty Guśniowskiej na podstawie znanej baśni braci Grimm.

Opowieść o biednej sierocie, która dzięki czarom dobrej wróżki trafia na królewski bal będzie całkowicie nową adaptacją klasycznej bajki. Zobaczycie na pewno mądre, dowcipne, barwne przedstawienie z piosenkami i pięknymi lalkami.

Spektakl reżyseruje Petr Nosalek - jeden z najbardziej utytułowanych twórców teatru dla dzieci. Wraz z Kopciuszkiem zapraszamy was w podróż do magicznej krainy bajek, w której nie można się nudzić...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie