MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dyplomy 2015 to nowa wystawa w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu

Barbara Koś
Barbara Koś
Autorki wystawy, absolwentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu: od lewej- Teresa Bysiec, Anna Ludwicka, Barbara Wziątek i Anna Zimoląg.
Autorki wystawy, absolwentki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu: od lewej- Teresa Bysiec, Anna Ludwicka, Barbara Wziątek i Anna Zimoląg. Barbara Koś
„Przekroje - dyplom 2015” to wystawa, którą otwarto w piątek w sali wystawienniczo-odczytowej Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Ekspozycję tworzą prace tegorocznych absolwentek Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno- Humanistycznego w Radomiu: Teresy Bysiec, Anny Ludwickiej, Barbary Wziątek i Anny Zimoląg.

- Razem stanowimy Grupę „Cztery Czwarte” – tłumaczyła w imieniu koleżanek Barbara Wziątek.- Nasza Grupa powstała w celu promowania twórczości w pozauczelnianym świecie. „Cztery Czwarte” to całość podzielona na cztery.

Jak wynika z dalszej części Manifestu Grupy, „Cztery Czwarte” to także różne spojrzenia na świat i na problemy nurtujące człowieka. Ale „Cztery Czwarte” to również cztery żywioły, temperamenty i osobowości artystyczne, dążące do tego, aby tworzyć dzieła niebanalne, dalekie od komercji i pokazujące Prawdę.

Po odczytaniu Manifestu każda z pań przedstawiła krótko swoje dyplomy.

Teresa Bysiec, animator kultury i grafik, prezentuje pracę dyplomową ”Martyrologia Radomia”. Wykonała ją w technice druku cyfrowego a seria prac jest wyrazem jej zainteresowania II wojną światową, szczególnie Holocaustem. Tu odnosi się do pamięci tych wydarzeń w rodzinnym mieście Radomiu. - To jakby plastyczny zapis historii – mówiła Teresa Bysiec.

Anna Ludwicka, grafik i matematyk- ukończyła też studia na wydziale matematyki, informatyki i mechaniki Uniwersytet Warszawskiego, pokazuje cykl grafik „Kiedy niemożliwe staje się możliwe” .Wszystkie grafiki wywodzi z trójkąta Penrose’a czyli figury, którą matematyk Roger Penrose opisywał jako „niemożliwość w jej najczystszej postaci”. Trójkąt pozwala artystce szukać doskonałości poprzez między innymi, wykorzystywanie złudzenia optycznego.

Barbara Wziątek, nauczyciel i pedagog, przedstawia pracę „Portrety”. To zestaw grafik- portretów w technice kolografii i druku płaskiego. Przedstawione postaci, których forma jest inspirowana stylem secesyjnym, są uchwycone w różnych sytuacjach, myślach, chwilach życia a także różnych spojrzeń autorki na te chwile.

Anna Zimoląg, grafik, pokazuje ”Hasła PRL-u”. Inspiracją dla powstania tych dziewięciu grafik wykonanych techniką cyfrową, zgodną z estetyką PRL-u, były hasła, tablice pokazujące poglądy polityczne lub ostrzegające przed czymś. Wiele z nich publikowano w formie plakatów. Choć artystka (rocznik 1991) nie zna PRL-u i wiedzę o tym okresie historii zdobywała z książek i Internetu, tworzy współczesną wersję tamtych plakatów, które wraz z ilustracją ukazują absurdalny charakter tamtych lat.

Swoim uczennicom gratulowali opiekunowie: profesorowie Adam Romaniuk i Andrzej Markiewicz. Wystawę można oglądać do 29 lutego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie