Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzięki tej wyprawie stworzył prawdziwy obraz II Rzeczypospolitej

/bk/
Trasa Kazimierza Palucha
Trasa Kazimierza Palucha Resursa Obywatelska
Jeszcze do 19 marca w Resursie Obywatelskiej można oglądać wystawę przygotowaną przez Muzeum Historii Polski w Warszawie poświęconą osobie Kazimierza Palucha.
Kazimierz Paluch
Kazimierz Paluch Resursa Obywatelska

Kazimierz Paluch
(fot. Resursa Obywatelska)

Kazimierz Paluch to młody społecznik, który w latach międzywojennych przewędrował pieszo Polskę pokonując ponad 6,5 tysiąca kilometrów.

Ta wycieczka trwała od 12 kwietnia 1928 roku do 20 września 1929 roku, Kazimierz Paluch chciał uczcić nią 10 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Dlatego wędrowiec przeszedł dookoła całego terytorium II Rzeczypospolitej.

Wyprawa była własną inicjatywą Palucha. Do swego pomysłu zachęcił także druha z "Sokoła" Franciszka Kaczmarka, który jednak z powodu choroby musiał zrezygnować w czerwcu 1928 roku.

Celem drogi, jak to młodzi podróżnicy określili w pamiątkowej cegiełce, było zbieranie "wrażeń z całej Polski, aby po powrocie do miejsca rodzinnego być przykładnymi wychowawcami i nauczycielami wychowania i przysposobienia młodzieży".

Przez 526 dni Kazimierz Paluch przebył prawie siedem tysięcy kilometrów. Poznawał Polskę, jej krajobraz, ludzi, miasta i wsie, w każdą porę roku. Przebytą drogę dokumentował w pamiętnikach, w których zbierał wpisy, pieczątki, wszelkie potwierdzenia jego pobytu z urzędów, parafii, fabryk, szkół i od osób prywatnych. Dzięki nim możemy zrekonstruować przebieg wyprawy, jej charakter, wyobrazić obie sytuacje i zdarzenia jej towarzyszące.
Wpisy są też świetnym portretem społeczeństwa II Rzeczypospolitej.

Wystawa planszowa "W 526 dni dookoła Polski" prezentuje wyczyn młodego skauta w formie komiksu. Ekspozycja pozwala przyjrzeć się wybranym zagadnieniom funkcjonowania odrodzonego państwa a także przedstawia sposoby obchodzenia Święta Niepodległości w okresie międzywojennym przez rozmaite instytucje, stowarzyszenia oraz pojedynczych obywateli.

Ekspozycję otwartą podczas "Kazików 2012" oglądać można w Resursie jeszcze do poniedziałku, 19 marca.

Wstęp na wystawę wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie