Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katynia w Radomiu - obchody trwają 11, 12 i 13 kwietnia

Barbara Koś
13 kwietnia  główne obchody Dnia zaczną się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego.
13 kwietnia główne obchody Dnia zaczną się na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego. UM
W dniach 11–13 kwietnia odbędą się Obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Uroczystości rozpoczną się w czwartek,11 kwietnia, o godzinie 16, spotkaniem dla społeczności lokalnej pod tytułem „Katyń – Pamiętamy!”, które odbędzie się w Centrum Aktywności Seniorów, przy ulicy Traugutta 31/ 33/.

Natomiast w piątek, 12 kwietnia, o godzinie 12, w Resursie Obywatelskiej, ulica Malczewskiego 16 rozpocznie się program słowno-muzyczny, połączony z pokazami relacji świadków, przygotowany przez młodzież IV Liceum Ogólnokształcącego imienia Tytusa Chałubińskiego przy współpracy ze Stowarzyszeniem Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939 oraz z Delegaturą IPN w Radomiu. Potem nastąpi uroczyste wręczenie nagród w konkursie literacko-plastycznym „Katyń – Pamiętamy!” pod patronatem Prezydenta Miasta Radomia.

W konkursie organizowanym przez „Chałubińskiego” mogli brać udział uczniowie szkół podstawowych- 8 klasy, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z Radomia. Formami wypowiedzi mógł być wiersz, esej lub plakat wykonany dowolną techniką. Celem Konkursu było kształtowanie świadomości młodego pokolenia przez pogłębianie wiedzy o historii Polaków, którzy zginęli w ZSRR w czasie II wojny światowej i upamiętnienie rocznicy Zbrodni Katyńskiej

Uroczystości główne w sobotę

Z kolei w sobotę,13 kwietnia, zaplanowano uroczystości główne. O godzinie 10.30 obchody rozpoczną się na cmentarzu rzymskokatolickim przy ulicy Limanowskiego:będzie modlitwa w intencji pomordowanych w 1940 roku, Apel Pamięci oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod Pomnikiem Katyńskim. O godzinie 12 w kościele garnizonowym rozpocznie się uroczysta msza święta w intencji pomordowanych w 1940 roku jeńców polskich z obozów Kozielsk, Starobielsk, Ostaszków i wszystkich zaginionych na Wschodzie.
Uroczystości organizuje miasto przy pomocy 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Radomiu, IV Liceum imienia oraz Stowarzyszeń Rodzina Katyńska i Rodzina Policyjna 1939.

Zbrodnia katyńska

Zbrodni katyńskiej dokonało z NKWD z rozkazu Stalina przez rozstrzelanie wiosną 1940 roku co najmniej 21 768 obywateli Polski, w tym ponad 10 tysięcy oficerów wojska i policji. Polaków uznanych za „wrogów władzy sowieckiej”, NKWD mordowało przez strzał w tył głowy. Pierwszy transport polskich jeńców do Katynia wyruszył z obozu w Kozielsku 3 kwietnia 1940 roku.

MASZ CIEKAWĄ INFORMACJĘ, ZROBIŁEŚ ZDJĘCIE ALBO WIDEO?
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego?
PRZEŚLIJ WIADOMOŚĆ NA [email protected] lub Facebook.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie