Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Egzotyczna wystawa jakiej jeszcze nie widziałeś

Barbara Koś
To zobaczymy na wystawie: Hełm samurajki kabuto, Japonia, XVIII w.
To zobaczymy na wystawie: Hełm samurajki kabuto, Japonia, XVIII w. Muzeum
XVIII-wieczna zbroja samurajska typu Doi, włócznie japońskie typu su-yari, włócznie z regionu Oceanii XIX-wieczny pas skórzany z Mongolii i inne jeszcze niezwykle przedmioty znajdą się na wystawie ukazującej kultury pozaeuropejskie przygotowywanej przez Muzeum imienia Malczewskiego.
Włócznie su-yari, naginata, miecz wakizahsi, Japonia, XVIII wiek
Włócznie su-yari, naginata, miecz wakizahsi, Japonia, XVIII wiek
muzeum

Włócznie su-yari, naginata, miecz wakizahsi, Japonia, XVIII wiek

(fot. muzeum)

W dziale sztuki nieprofesjonalnej naszego muzeum znajduje się kolekcja pozaeuropejskich zabytków licząca obecnie sto eksponatów - mówi Agnieszka Kozdęba, kurator wystawy. - Ich pochodzenie nie jest do końca znane. - Teraz przyszedł moment by pokazać je radomianom.

Początki egzotycznych zbiorów prawdopodobnie sięgają lat II wojny światowej, kiedy to Niemcy, po uprzedniej grabieży zbiorów w radomskim muzeum, sprowadzili do Radomia eksponaty egzotyczne.

Chcieli w ten sposób zorganizować ekspozycję ukazującą kultury pozaeuropejskie a właściwie "gabinet osobliwości" mający cieszyć niemieckich okupantów.

- Do Radomia przywieziono wówczas z muzeum z Lipska oraz z innych muzeów niemieckich w większości XVIII i XIX-wieczne zabytki - mówi Agnieszka Kozdęba. - Między innymi broń i rzemiosło z Dalekiego Wschodu: Japonii i Chin, Afryki i Oceanii. Wycofujący się w 1945 roku Niemcy pozostawili w Radomiu przywiezione kilka lat wcześniej muzealia.

W latach sześćdziesiątych XX wieku ponad 80 zabytków przekazano w długoterminowy depozyt do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Trzy rzeźby datowane na XVIII/XIX wiek "poszły" do Muzeum Azji i Pacyfiku w Warszawie. Niewielka część kolekcji trafiła również do Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku-oddział Muzeum Narodowego w Kielcach, gdzie niestety zaginęła.

Dopiero w 2011 roku zabytki powróciły do Muzeum imienia Jacka Malczewskiego. Obecnie poddawane są pracom konserwatorskim i przygotowywane do udostępnienia zwiedzającym.

Część kolekcji - broń japońska oraz zbroja samurajska były już prezentowane podczas Japońskiej Nocy Muzealnej w radomskim.

Co zobaczymy na wystawie?

- Niewątpliwie do najcenniejszych eksponatów należy XVIII-wieczna zbroja samurajska typu Doi, na którą składają się kirys typu doi, naręczaki (kote), naramienniki (sode), nagolennice (suneate) oraz hełm (kabuto) typu o-boshi-suji-no - wylicvza Agnieszka Kozdęba.

Poza tym w zbiorach znajdują się włócznie japońskie typu su-yari, włócznie typu naginata oraz miecze samurajskie typu katana i wakizashi datowane na XVIII wiek.

Z Chin - oprócz przedmiotów codziennego użytku pochodzą rzeźby pełnoplastyczne ukazujące między innymi, Buddę Medytującego i Śmiejącego się z XVIII/XIX wieku.

Z regionu Oceanii zobaczymy kilka grotów włóczni oraz pochwy tych grotów. Z terenów Afryki pokazane będą oszczepy, łuki, strzały tworzące zespół z kołczanem i owalna tarcza wykonana prawdopodobnie ze skóry antylopy.

Na szczególną uwagą zasługuje również pochodzący z Mongolii XIX-wieczny pas skórzany obijany mosiężną blachą zdobiony agatami - podkreśla Agnieszka Kozdęba

Otwarcie wystawy odbędzie się w kwietniu..

Śmiejący się Budda, Chiny, XVIII/XIX w.
Śmiejący się Budda, Chiny, XVIII/XIX w.
muzeum

Śmiejący się Budda, Chiny, XVIII/XIX w.

(fot. muzeum)

Pas, Mongolia, XIX w.
Pas, Mongolia, XIX w.

muzeum

Pas, Mongolia, XIX w.

(fot. muzeum)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie