Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ekologiczna ofensywa w Białobrzegach: solary na każdym domu?

ik
Dom kultury jest ocieplany styropianem, będzie też wykonana elewacja oraz wymiana okien i drzwi.
Dom kultury jest ocieplany styropianem, będzie też wykonana elewacja oraz wymiana okien i drzwi. fot. archiwum
Na początek gmina zamontuje je na dachu domu kultury. Przygotowywany jest też wniosek o unijne dopłaty na solary dla mieszkańców.

Remont siedziby Miejsko - Gminnego ośrodka Kultury trwa do jakiegoś czasu. Budynek będzie ocieplony styropianem. Ocieplony będzie też dach. Wymieniane mają być okna i drzwi.

OGRZEWANIE INACZEJ

Do budynku głównego przeniesiona będzie kotłownia. teraz funkcjonuje ona w niedokończonym gmach domu kultury. Po remoncie ogrzewanie budynku ma być efektywniejsze, a więc także tańsze.
Zlikwidowane będą elektryczne, przepływowe podgrzewacze wody przy umywalkach. Ciepłą wodę podgrzewać mają solary, które będą montowane na dachu budynku.

- Dom kultury będzie pierwszą w Białobrzegach gminną instytucją, która będzie miała solary - mówi Wiesław Banachowicz, burmistrz Białobrzegów. - Myślę, że nie ostatnią. Przetestujemy to rozwiązanie i pomyślimy o bateriach słonecznych także w innych budynkach. Pewnie w szkołach, może w urzędzie.

Instalacja solarów planowana jest także w budowanej przez starostwo powiatowe hali sportowej przy białobrzeskim liceum.

DLA MIESZKAŃCÓW

W regionie wykorzystanie solarów jest coraz popularniejsze. W Radomiu ma je na przykład komenda Państwowej Straży Pożarnej. W gminie Zwoleń z kolei będą mogli je instalować także mieszkańcy, dostaną unijną dotację.

O takim rozwiązaniu myśli też Urząd Miasta i Gminy w Białobrzegach. Przygotowywany jest wniosek do funduszy unijnych.

- Wykorzystanie naturalnych źródeł energii to jeden z priorytetów Unii Europejskiej, a zarazem jeden z ostatnich programów, z których dofinansowania może skorzystać gmina - mówi Wiesław Banachowicz. -
Pozyskiwanie energii słonecznej dla potrzeb ogrzewania wody, pozwala na obniżenie kosztów za energię dostarczaną tradycyjnie.

Zgodnie z wyliczeniami koszt zamontowania solarów w domu to około 15 tysięcy złotych. Właściciel posesji musiałby wyłożyć jedynie 2,5 tysiąca złotych, resztę kwoty to dotacja unijna.

- Czekamy na deklaracje od mieszkańców, którzy są zainteresowani programem - informuje Wiesław Banachowicz. - Na razie zgłosiło się około 15 osób. Latem nikt nie myślał o ogrzewaniu,. Liczymy, że jesienią zadeklaruje się więcej osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie