Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejskie Dni Dziedzictwa w Orońsku „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” - Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza

Barbara Koś
CRP
Europejskie Dni Dziedzictwa w Orońsku „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń” - Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku zaprasza w niedzielę, 10 września, w godzinach 12 – 18, na ciekawe wydarzenia. Udział w wydarzeniach Europejskich Dni Dziedzictwa wolny - po okazaniu bezpłatnego biletu pobranego w Księgarni Artystycznej w Muzeum Rzeźby Współczesnej.

Program jest niezwykle bogaty i urozmaicony.
Warsztaty. „Tańcowała igła z nitką”, godziny 14–16 - warsztaty wyszywania dla dorosłych. Warsztaty poprowadzą pasjonatki haftowania z Klubu Seniora w Orońsku: Marianna Michałowska i Jadwiga Falińska.
Liczba miejsc ograniczona, zapisy: [email protected] (liczy się kolejność zgłoszeń)

„Dworek 3D”, godziny 12–14, 15–17 - warsztaty plastyczne dla dzieci wraz z opiekunami. Wiele dzieci zafascynowanych starymi zamkami czy pałacami pragnie posiadać właśnie taką budowlę „na zawsze”, chociaż w wersji mini. - Wszystkim chętnym stwarzamy możliwość zbudowania z papieru własnej wersji dworku Józefa Brandta. Wykorzystując unikatową technikę pop-up, która polega na wycinaniu i wklejaniu elementów, uczestnicy zbudują przestrzenne makiety 3D i w ten sposób staną się ich właścicielami - zapraszają organizatorzy.

„Dworskie świecidełka”, godziny 13–15, 15.30–17.30 - warsztaty tworzenia biżuterii. Warsztaty idealne dla tych, którzy bez świecących dodatków nie mogą wyjść z domu. Artystka i miłośniczka tworzenia biżuterii Dorota Dąbrowska pokaże, jak wykonać jedyną w swoim rodzaju biżuterię zainspirowaną dworskimi klejnotami. Swoją indywidualność będzie można zaznaczyć poprzez wybranie motywu, który znajdzie się pod szklanym kaboszonem - specjalnie zeszlifowanym kamieniem.

Kolekcja fantastycznych okazów przyrodniczych, godziny 12.30–14.30, 15–17 -warsztaty plastyczne. Pierwszy właściciel Orońska, Franciszek Ksawery Christiani, kolekcjonował okazy przyrody i minerały. Korzystając z suszonych kwiatów, gałązek i innych darów natury – czyli współczesnych okazów przyrodniczych – samodzielnie stworzymy pracę plastyczną. W artystycznych i przyrodniczych poszukiwaniach przewodnikiem będzie Marzanna Dykyj, pasjonatka przyrody i sztuki.

Oprowadzanie po Pałacu Józefa Brandta, godzina 14 oraz 17. Dorosłym miłośnikom historii regionalnej i osobom zainteresowanym dziedzictwem Orońska proponujemy oprowadzanie po pałacu. Wspólnie z przewodnikiem cofniemy się do czasów Franciszka Ksawerego Christianiego i następujących po nim rodzinach Pruszaków i Brandtów, i dzięki opowieściom poczujemy atmosferą XIX-wiecznego dworu.

„Orońsko. Historia miejsca i ludzi” - to wystawa fotografii historycznej z archiwum Centrum Rzeźby Polskiej oraz prywatnych fotografii mieszkańców Orońska. Miejsce: wzdłuż południowej ściany Pałacu Józefa Brandta.

Grupa – Baśnie z sześciu stron świata, godziny 16–17. Opowiadacze z Grupy Baśnie z Sześciu Stron Świata, w składzie: Agata Dzik, Dariusz Wróbel i gościnnie Ryszard Ryziewicz, podczas Europejskich Dni Dziedzictwa zabiorą Państwa w magiczną podróż. Podążymy śladami zjaw i mar żyjących w pałacowym parku. Opowiemy historie i legendy, które zmrożą krew w żyłach, zakręcą łezkę w oku i przeniosą słuchaczy w nieznany dotąd świat…

Pokaz instrumentów z Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych z Szydłowca, godziny 13–17.30. Dzięki uprzejmości Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych z Szydłowca otrzymamy możliwość nie tylko obejrzenia, ale także zagrania na ludowych instrumentach. Dla pasjonatów i poszukiwaczy nowych doznań przeprowadzone zostaną także warsztaty budowy burczybasów. Gratka dla dzieci w różnym wieku.

Spotkanie dworskie z poezją Amelii Pruszak, godziny 15 oraz 17. W typowym pomieszczeniu kobiecym, buduarze, w świat XIX-wiecznych zwyczajów panien dworskich wprowadzi nas Joanna Nagay, starszy kustosz zbiorów bibliotecznych CRP. W swoją opowieść wplecie wiersze Amelii Pruszak, znaną w kręgach towarzyskich śpiewaczkę i poetkę.

Herbatka u Amelii. - Zapraszamy naszych zwiedzających do specjalnie zaaranżowanego miejsca w Pałacu Józefa Brandta, ministudia fotograficznego stylizowanego minioną epoką, gdzie będzie można zrobić selfie i, choć na zdjęciu, przenieść się do przeszłości. Mile widziana kreatywność oraz łączenie nowoczesności z elementami inspirowanymi XIX wiekiem. Prosimy o oznaczanie swoich zdjęć hasztagiem: #herbatkauamelii #crp.

Szachy. Szachy to gra nie tylko dla wybranych – wybitnych strategów czy wielkich myślicieli – to również rozrywka dla każdego.
-Zapraszamy wszystkich miłośników potyczek na szachownicy do rozegrania towarzyskich partii w klimatycznych pomieszczeniach XIX-wiecznego pałacu Brandta. Jest to idealna forma integracji młodzieży, wśród której batalie figurami stają się coraz bardziej popularne, z przedstawicielami starszych pokoleń, dla których szachy są klasyczną rozrywką - mówią organizatorzy. Artystycznego uroku dodadzą bierki szachowe wykonane techniką druku 3D – uczestnicy rozegrają partię małymi rzeźbami.

Będzie także „Mural” przed Muzeum Rzeźby Współczesnej. Kreda + kreatywność naszych zwiedzających, małych i dużych = coś ciekawego! Zapraszamy przed Muzeum Rzeźby Współczesnej do artystycznej zabawy, gdzie przygotowaliśmy wielkoformatową przestrzeń, która pozwoli na realizację najskrytszych wizji malarskich.

W przerwie zapraszamy na ciepły posiłek przed Dom Rzeźbiarza oraz do kawiarni na domowe ciasto oraz pyszną kawę. - końxzą swoje zaproszenia organizatorzy z Centrum Rzeźby Polskiej.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Winiarze liczą straty po przymrozkach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie