Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Filozofia może być atrakcyjna.Wkrótce IV Radomski Festiwal Filozofii

Barbara Koś
Zapraszamy wszystkich do Resursa na IV Radomski Festiwal Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego ”Okna” od 23 do 26 maja – mówią od lewej: Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Elżbieta Raczkowska i Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej.
Zapraszamy wszystkich do Resursa na IV Radomski Festiwal Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego ”Okna” od 23 do 26 maja – mówią od lewej: Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego, Elżbieta Raczkowska i Marcin Kępa z Resursy Obywatelskiej. Barbara Koś
- Ten festiwal stara się pokazać, że filozofia nie jest czymś abstrakcyjnym

Program IV Radomskiego Festiwalu Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego

Program IV Radomskiego Festiwalu Filozofii imienia profesora Leszka Kołakowskiego

Środa, 23 maja

Godzina 13 - debata filozoficzna "Jest-że dla prawdy przyszłość jaka?" z udziałem córki profesora Kołakowskiego, Agnieszki Kołakowskiej i profesora Karola Toeplitza. (Resursa)
17 - otwarcie wystawy "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego" w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.
18 - seans Klubu Dobrego Filmu w Resursie Obywatelskiej "Ulubione filmy profesora"- "Sceny z życia małżeńskiego" w reżyserii Ingmara Bergmana.

Czwartek, 24 maja

Godzina 12 - wykład profesora Karola Toeplitza na temat "Metaforycznego i mitologicznego znaczenia bajek Leszka Kołakowskiego" w Resursie.
Godz.17- zakończenie roku księdza Włodzimierza Sedlaka - wystawa "Życie jest światłem. Światło w sztuce współczesnych artystów polskich" oraz wykład doktor Moniki Mazur na ten temat.(Resursa).
Godz. 18 - "Antek z Ćmielowa" fragmenty pamiętników księdza Sedlaka czytają aktorzy Teatru Poszukiwań.(Resursa).

Piątek, 25 maja

Godzina 16 - otwarcie wystawy ilustracji do "Bajek z Królestwa Lajlonii" Leszka Kołakowskiego autorstwa uczniów ze Szkoły Plastycznej imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu (Resursa).
Godzina 17 - spotkanie z profesorem Antonim Liberą na temat "Być sobą - co to znaczy? Studium "Ostatniej taśmy "Samuela Becketta".(Resursa).

Godz.18 - premiera spektaklu "Kuszenie św. Piotra" w wykonaniu Teatru Poszukiwań w reżyserii Włodzimierza Mancewicza (Resursa).

Sobota, 26 maja

Godzina 12 - wręczenie Nagrody imienia Profesora Kołakowskiego i gminy miasta Radomia dla laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej ( Resursa).

Godz. 17 - koncert Romana Kołakowskiego i Krystyny Kozaneckiej "Kołakowski według Kołakowskiego - Uśmiech filozofii" - pasaż imienia Leszka Kołakowskiego w Centrum Słonecznym, w razie niepogody koncert odbędzie się w Resursie.

Godz.19 - film "Wygnanie z raju" w reżyserii Jerzego Zitzmana, scenariusz Leszek Kołakowski (Resursa).

Godzina 19.15 - "Kinematograf Filozoficzny" - pokaz najlepszych filmów filozoficznych prezentowanych na Międzynarodowym Festiwalu Filmu Filozoficznego w Krakowie (Resursie).

27 maja (niedziela)

Godzina 10 - "Profesor dzieciom" - czytanie ulubionych bajek młodego Leszka Kołakowskiego, w tym roku aktorzy czytają "Koziołka Matołka" (Teatr Powszechny).

Godz. 10 - "Majówka w Garbatce" - wycieczka śladami profesora Kołakowskiego (odjazd specjalnym pociągiem o nazwie "Kołakowski" o godz. 10.38, powrót o godz. 15.43).

Godz. 19 - "Filozoficzne After Party" w Restauracji Parkowa.

Na wszystkie imprezy (oprócz seansu Klubu Dobrego Filmu) wstęp wolny.

Filozofia, zdaniem twórców festiwalu, może być dla nas osiągalna i zrozumiała.

-Staramy się pokazać filozofię poprzez film, plastykę i muzykę - podkreślał Marcin Kępa podczas wtorkowej konferencji w Resursie Obywatelskiej, która już po raz czwarty zaprasza radomian na "bliskie spotkania z filozofią" dedykowane profesorowi Leszkowi Kołakowskiemu.
Festiwal rozpocznie się 23 maja i potrwa do 27 maja.

Na początku - Gabinet Profesora

Głównym punktem tegorocznego festiwalu będzie uroczyste otwarcie stałej wystawy poświęconej prof. Leszkowi Kołakowskiemu w Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Ekspozycję zatytułowano "Gabinet Profesora Leszka Kołakowskiego", bowiem zawiera ona ponad 200 rekwizytów, z których korzystał profesor w swojej pracy.

- W Gabinecie znajdzie się ponad dwieście eksponatów związanych z życiem i twórczością naukową profesora Leszka Kołakowskiego - mówił Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Jacka Malczewskiego.

Wśród dwustu eksponatów jest blisko sto książek - mówi Adam Zieleziński, dyrektor Muzeum imienia Malczewskiego.

Pozostałe pamiątki to na przykład słynny kapelusz filozofa, który ma rzekomo pobudzać twórczą wenę, toga doktorska z biretem, maszyna do pisania, laski, fotografie, kopie dyplomów dołączanych do nagród i tytułów doktora honoris causa wielu prestiżowych uczelni a nawet ubrania profesora, rękawiczki, buty, fajki, zegarki, okulary, karty do pasjansa, którego lubił stawiać... Są też wydania jego dzieł we wszystkich językach świata. Razem z meblami udało się nam się zrekonstruować gabinet uczonego - cieszył się Adam Zieleziński.

Muzeum chce, aby ekspozycja miała charakter multimedialny i przedstawiała także dorobek Leszka Kołakowskiego, a nie tylko jego rzeczy. Według planów mają się pojawić nagrane wykłady, wystąpienia telewizyjne, filmy z jego udziałem.

W otwarciu Gabinetu uczestniczyć będzie córka profesora, Agnieszka Kołakowska oraz jego żona.

I Sedlak był filozofem

Kolejnym ważnym punktem "Okien" stanie się zakończenie roku księdza Włodzimierza Sedlaka. Z tej okazjim otwarta zostanie wystawa "Życie jest światłem. Światło w sztuce współczesnych artystów polskich".

- Wystawa obejmuje prace artystów, którzy zwrócili szczególną uwagę na rolę światła w kontekście abstrakcyjnym i formalnym - tłumaczyła Elżbieta Raczkowska, kurator wystawy.

Zobaczymy dzieła takich twórców, jak Maciej Bieniasz, Zbigniew Karpiński, Barbara Jonscher, Łukasz Korolkiewicz, Jacek Waltoś czy Apoloniusz Węgłowski.

Po wernisażu Resursa zaprosi na wykład Moniki Mazur, która przybliży nam rolę światła w życiu i sztuce, odnosząc się do wystawy.

Kto otrzyma nagrodę imienia Kołakowskiego?

26 maja odbędzie się wręczenie Nagrody imienia profesora Kołakowskiego i gminy miasta Radomia dla laureatów Ogólnopolskiej Olimpiady Filozoficznej. Tuż po rozdaniu nagród laureaci będą dyskutować na temat "Komu potrzebna jest dziś filozofia?", w której oczywiście można uczestniczyć.

Niedziela potraktowana będzie relaksowo. Zaplanowano czytanie ulubionych bajek młodego Leszka Kołakowskiego - aktorzy Teatru Powszechnego przeczytają dzieciom "Koziołka Matołka" a dorośli będą mogli wziąć udział w - "Majówce w Garbatce" czyli wycieczce śladami profesora Kołakowskiego - odjazd specjalnym pociągiem o nazwie "Kołakowski" o godz. 10.38, powrót o godz. 15.43.

Wieczorem dla wszystkich "Filozoficzne After Party" w Restauracji Parkowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie