Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Finał Festiwalu Gombrowiczowskiego. Grand Prix dla „Ślubu” ze Szczecina–Opola

Barbara Koś
Grand Prix dla "Ślubu" zed Szczecina-Opola: reżyser Anna Augustynowicz ze statuetką.
Grand Prix dla "Ślubu" zed Szczecina-Opola: reżyser Anna Augustynowicz ze statuetką. Szymon Wykrota
Werdykt jury XII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego - Radom 2016 ogłoszono w sobotę późnym wieczorem.

Przedtem odbyły się jeszcze dwa przedstawienia. O godzinie 18 na scenie kameralnej pokazana została „Iwona, księżniczka Burgunda”, w reżyserii Braiana Alonso i zagrana przez teatr Pablito No Clavó Nada z Buenos Aires (Argentyna) nawiązująca do szeregu konwencji estetycznych, takich jak commedia dell’arte, sztuka Marcela Marceau, ekspresjonizm czy barok.

O godzinie 20 na dużej scenie przedstawiona została kolejna „Iwona”, tym razem w reżyserii Anny Augustynowicz, zrealizowana przez Teatr Studyjny Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. To była inna „Iwona”, bardziej wyciszona, utrzymana w czarno – białym kolorze, a jej końcowa scena zabicia Iwony przypominająca czarną mszę żałobną robiła duże wrażenie.

Po zakończeniu spektaklu obecni udali się do foyer, by oczekiwać werdyktu. Tym razem oczekiwanie nie trwało bardzo długo. Już po godzinie zjawili się członkowie jury i głos zabrał Jacek Wakar, jego przewodniczący.

- Radomski festiwal jest unikatem na skalę krajową – powiedział. - Poza festiwalem szekspirowskim w Gdańsku nigdzie w Polsce nie gra się w ten sposób sztuk jednego autora. Zwłaszcza takiego, jak Gombrowicz. To trudny autor. Dlatego inscenizacja każdego jego utworu jest nie tylko przygodą, ale także wyzwaniem dla twórców.

Gombrowicz, jak mówił Jacek Wakar, jest szkołą myślenia. - Podczas festiwalu widzimy, jak jego twórczość rozumiana jest w różnych zakątkach świata – podkreślił krytyk. – Ale radomski festiwal jest jeszcze jednym unikatem - dodał.- Podczas każdego z jedenastu przedstawień na widowni trzeba było dostawiać krzesła. Bo zainteresowanie festiwalem w Radomiu było i jest olbrzymie. I to chyba najważniejszy aspekt tego festiwalu.

Jury XII Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego - Radom 2016 w składzie: Jacek Wakar – przewodniczący, Bożena Sawicka, Aleksander Mardań, Nagy László, Jan Bończa-Szabłowski oraz Anna Kulpa – sekretarz po obejrzeniu w dniach 22-29 października jedenastu spektakli konkursowych przyznało nagrody i wyróżnienia.

Grand Prix - Nagrodę Prezydenta Miasta Radomia w formie rzeźby dłuta profesora Krzysztofa Nitscha otrzymał spektaklu „Ślub” w reżyserii Anny Augustynowicz - koprodukcja Teatru im. J. Kochanowskiego w Opolu i Teatru Współczesnego w Szczecinie. Annie Augustynowicz przyznano też nagrodę dla najlepszego reżysera.

Nagrodę zespołową otrzymał En Rang d'Oignons Compagnie z Marsylii za spektakl „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Edith Amsellem.

Dwie równorzędne nagrody aktorskie otrzymał Grzegorz Falkowski za rolę Henryka i Arkadiusza Buszko za rolę Pijaka w spektaklu „Ślub” w reżyserii Anny Augustynowicz.

Nagrodę dla młodego aktora przypadła Łukaszowi Stawowczykowi za rolę Henryka w spektaklu „Ślub” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego z Teatru Powszechnego im. J. Kochanowskiego w Radomiu

Wyróżnienia aktorskie przyznano Aleksandrze Bogulewskiej za rolę Iwony w spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Edith Amsellem oraz dla Karola Puciatego za rolę Władzia w spektaklu „Ślub” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego.

Wyróżnienie zespołowe otrzymał teatr Pablito No Clavó Nada z Buenos Aires za spektakl „Iwona, księzniczka Burgunda” w reżyserii Braiana Alonso.

Wyróżnienie w postaci grafiki autorstwa profesora Lecha Majewskiego dla za scenografię do spektaklu „Iwona, księżniczka Burgunda” z Váci Dunakanyar Színház otrzymała Alla Fedoryshyn.

Za udział w festiwalu podziękowali wszystkim zespołom Zbigniew Rybka, dyrektor Teatr Powszechnego i festiwalu oraz wiceprezydent, Karol Semik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie