Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

GIELNIÓW – ZARADNA GMINA

reklama

Skutki dobrego zarządzania gminą Gielniów widać na każdym kroku: są nowe drogi, boiska, kanalizacja. Władze gminy organizują imprezy dla mieszkańców.
Już przy wjeździe do Gielniowa można zauważyć, że chodniki są równe, kolorowe, a asfalt na głównej trasie przelotowej – równy, bez kolein.

WAŻNA KANALIZACJA
Dalsza rozbudowa kanalizacji gminnej – to jedno z najważniejszych zadań, jakie rozwiązuje samorząd Gielniowa. Ta inwestycja została przeprowadzona w gminie na dwa lata.
Gmina postarała się pozyskać wsparcie na tę inwestycję. Sieć została zbudowana w Zielonce, Goździkowie, Zygmuntowie, Marysinie, Stoczkach, Antoniowie, Bielinach, Jastrzębiu.
- Dzięki tej inwestycji sieć kanalizacyjna objęła 60% naszej gminy – mówi Władysław Czarnecki, wójt Gielniowa.
Jak się szacuje, kanalizacja objęła miejscowości, w których mieszka blisko 2400 mieszkańców.
Samorząd gminy postarał się o dofinansowanie inwestycji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i koszt inwestycji był sfinansowany dzięki wsparciu z zewnątrz. Całkowity koszt inwestycji wyniósł 9 milionów złotych.
Została też gruntownie zmodernizowana stacja uzdatniania wody w Zygmuntowie. Jednocześnie został zbudowany wodociąg przesyłowy z Gielniowa do Zielonki. Prace kosztowały 544 tysiące złotych. Z kolei w Brzezinkach za 86 tysięcy złotych został przeprowadzony odwiert studni.
W tym roku gmina wytyczyła kolejny zakres prac – budowy kanalizacji w miejscowościach gminy Gielniów. Koszt prac w 2016 r. zamknie się kwotą 450 tysięcy złotych. W kolejnych latach 2017-2018 budowa kanalizacji w miejscowościach Wywóz, Gałki, Brzezinki, Rozwady i Snarki to koszt 9 mln. zł.

NA DROGI, ŚWIETLICĘ

Inne zadania, jakie zostały przeprowadzone w tej kadencji w gminie Gielniów, to budowa drogi gminnej Kotlin – Drynia. Nowa droga została zbudowana za 40 tysięcy złotych. Również w Zielonce została zmodernizowana droga. Koszt tych prac zamknął się kwota 82 tysięcy złotych. Został tez przeprowadzony czwarty etap przebudowy drogi Jastrząb – Stoczki. Prace te kosztowały 149 tysięcy złotych.
W 2016 roku gmina zleciła wykonanie dokumentacji na modernizacje drogi Gielniów – Rozwady. Została też przebudowana kolejna droga gmina Bród – Góźdź. Ta inwestycja kosztowała 140 tysięcy złotych.

POTRZEBNE WSPARCIE

Gmina kupiła też grunty pod planowane inwestycje gminne, a także bardzo potrzebną bekę asenizacyjną za 19 000 złotych. Został też kupiony w tym roku ciągnik za 135 tysięcy złotych.
Z kolei za 32 tysiące złotych została zakupione wyposażenie do świetlicy w Gielniowie, a Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych otrzymała sprzęt komputerowy za 6000 złotych.
W 2016 roku gmina rozpoczęła prace dotyczące rewaloryzacji parku w Gielniowie.
Urząd gminy wspiera też wiele inicjatyw społecznych. Na bieżąca działalność Gminnej Biblioteki Publicznej, a także na zakup książek urząd przeznacza 60 tysięcy złotych.
Z kolei na organizację treningów i rozgrywek piłki nożnej dla mieszkańców Urząd Gminy przeznaczył 68 000 złotych. Zaś utrzymania i prowadzenie dziewczęcej sekcji piłki nożnej wynosi 12 000 złotych.

LEPIEJ DLA PACJENTÓW

Już za poprzedniej kadencji samorządu i wójta Władysława Czarneckiego poprawiły się warunki po generalnym remoncie w Samodzielnym Publicznym Zespole Opieki Zdrowotnej w Gielniowie. Modernizacja objęła przebudowę gabinetów lekarskich, poczekalni, korytarzy, łazienek.
Przed rokiem przeprowadzono kolejne prace. Tym razem w Ośrodku Zdrowia zostało przebudowane centralne ogrzewanie.
- Poprawiły się u nas warunki do przyjmowania pacjentów – mówią panie pracujące w Ośrodku Zdrowia.

UTRZYMANIE OŚWIATY
Sporą część budżetu gminy zajmuje utrzymanie oświaty. I tak w szkołach podstawowych i w gimnazjum przeprowadzono wiele remontów, niezbędnych zakupów sprzętu. I tak w szkole w Bielinach został przeprowadzony remont sal lekcyjnych. Zostały tez wymienione drzwi wewnętrzne w klasach. Koszt tych wszystkich prac wyniósł przeszło 19 000 złotych.
W ostatnich dwóch latach szereg prac przeprowadzono w Publicznej Szkole Podstawowej w Rozwadach. W tej placówce został przeprowadzony miedzy innymi remont podłogi w oddziale przedszkolnym, jest też nowy podjazd dla niepełnosprawnych. Przedszkolaczki mają też nowe wyposażenie zakupione za 7896 złotych.
W budynku został wymieniony piec grzewczy w kotłowni. Jego zakup i montaż kosztował przeszło 19 000 złotych. Za prawie 7,5 tysiąca złotych została wymieniona rura doprowadzająca wodę. Szkoła otrzymała także siedem kompletów sprzętu komputerowego z pełnym oprogramowaniem. Sprzęt ten kosztował prawie 11 000 złotych.
W Zespole Szkół Ogólnokształcących w Gielniowie wymieniono grzejniki na Sali sportowej, oraz zamontowano osłony na grzejniki. Te prace kosztowały łącznie 20 tysięcy złotych. Został też przeprowadzony remont wejścia do budynku, budowa podjazdu dla niepełnosprawnych i taras - wszystko kosztem 25 tysięcy złotych. Remont sal lekcyjnych w gimnazjum kosztowa 34 tysiące złotych. Zostało tez przeprowadzone cyklinowanie i lakierowanie parkietów, wymieniono również drzwi do sali sportowej.

PAMIĘTAJĄ O HISTORII

Gielniów, to nie tylko inwestycje, ale i pamięć o historii ojców, kultura. Każdego roku w Stefanowie obchodzone są uroczystości patriotyczne. Mieszkańcy obchodzą rocznicę walk Armii Krajowej pod Stefanowem koło Gielniowa i rocznicę pacyfikacji tej wsi. Zawsze zjawia się tu kilkaset osób: mieszkańców gminy, weteranów, a nawet gości z odległych stron. Zebrani czczą pamięć żołnierzy Armii Krajowej i mieszkańców Stefanowa.

KRZYŻ W BUDACH
Ponadto z inicjatywy Wójta Gminy Gielniów Władysła-wa Czarneckiego we wsi Budy, został odbudowany i poświęcony krzyż, by upamiętnić jubileusz 1050 – lecia Chrztu Polski, ale i matkę wójta, która jako pierwsza po-stawiła krzyż przy drodze.
Miejscowość położona w dużych kompleksach le-śnych, w których schronienie miał 25 i 72 Pułk Piechoty AK, skrywa w sobie wiele tajemnic związanych z wydarzeniami z okresu II wojny światowej.
- To jest moja rodzinna wieś, tutaj się urodziłem i spędziłem najmłodsze lata” - wspomina wójt – Władysław Czarnecki.
Na krzyżu, poświęconym przez ks. kan. Kazimierza Okrutnego, umieszczona została tabliczka z napisem: „Tu była wieś Budy. Krzyż ten został wzniesiony w 1050-lecie Chrztu Polski.

DBAJĄ O BEZPIECZEŃSTWO
W Urzędzie Gminy w Gielniowie odbyła się debata społeczna dotycząca bezpieczeństwa mieszkańców gminy Gielniów. Zaproszeni goście dyskutowali z mieszkańcami gminy o trapiących problemach i sposobach ich rozwiązywania. Celem spotkania było włączenie obywateli w wypracowanie lokalnych rozwiązań zmierzających do wzrostu poczucia bezpieczeństwa. Istotnym elementem spotkania było przedstawienie założeń i celów wdrażanego programu „Mapy zagrożeń”. Poruszano przede wszystkim tematykę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, m.in. zwiększenie ilości patroli w rejonie skrzyżowania drogi krajowej numer 12 z drogą wojewódzką 728 – Gielniów Skrzyżowanie, jak również kierowanie patroli policji w rejony: szkół, parku.

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA
W Rozwadach mieszkańcy organizują Święto Ziemniaka. Festyn jest okazja do integracji miejscowej społeczności, a działa tu także stowarzyszenie Rozwadzianki. Impreza odbywa się na boisku szkolnym w Rozwadach pod apetyczną nazwą „Święto pieczonego ziemniaka". Przy pięknej, słonecznej pogodzie bawią się nie tylko dzieci, dla których organizuje się wiele atrakcji, ale również dorośli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Radomskie