Gmina Kowala: Dom Pamięci Kotlarza w Trablicach będzie...

  Gmina Kowala: Dom Pamięci Kotlarza w Trablicach będzie gotowy w sierpniu

  /inia/

  Echo Dnia Radomskie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Radomskie

  Budynek z zewnątrz jest już gotowy.

  Budynek z zewnątrz jest już gotowy. ©archiwum

  Przygotowują się do otwarcia Domu Pamięci Księdza Kotlarza w Trablicach.
  Budynek z zewnątrz jest już gotowy.

  Budynek z zewnątrz jest już gotowy. ©archiwum

  Roman Kotlarz

  W środku trwa ustawianie ekspozycji. Wystawę przekazaną gminie przez IPN ustawia miedzy innymi Arkadiusz Kutkowski.

  W środku trwa ustawianie ekspozycji. Wystawę przekazaną gminie przez IPN ustawia miedzy innymi Arkadiusz Kutkowski.

  Roman Kotlarz


  Ksiądz Roman Kotlarz, niezłomny kapłan, męczennik czasów komunizmu, przez piętnaście lat był proboszczem parafii w Pelagowie - Trablicach. Nazywany jest legendarnym kapelanem robotników radomskiego Czerwca 1976. W trakcie protestów błogosławił protestujący tłum i modlił się wraz z wiernymi w intencji pobitych, aresztowanych i usuwanych z pracy robotników. Prześladowany przez służbę bezpieczeństwa, zmarł na skutek pobicia przez "nieznanych sprawców".  Remont budynku zakończył się z kilka miesięcy temu. Teraz trwają prace porządkowe, a w budynku rozpoczęło się przygotowanie ekspozycji. Uroczyste otwarcie planowane jest na sierpień. Od września część budynku zajmą przedszkolaki.

  Głównym elementem ekspozycji Domu Pamięci księdza Romana Kotlarza w dawnej plebanii w Trablicach - Pelagowie będzie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej.

  NIE TYLKO IZBA PAMIĘCI

  Obiekt ma służyć zachowaniu pamięci o księdzu Kotlarzu, bohaterskim kapelanie Radomskiego Czerwca, zmarłym w wyniku pobicia przez służbę bezpieczeństwa. Jednocześnie budynek będzie mieć dodatkową funkcję społeczną, bo w kilku pomieszczeniach od września planowane jest uruchomienie punktu przedszkolnego.

  Poza wystawą przekazaną gminie przez IPN, ekspozycja o księdzu Kotlarzu wzbogacona będzie między innymi o pamiątki w postaci dokumentów, fotografii oraz mebli, które zachowały się z czasów gdy był proboszczem parafii w Pelagowie.

  CZEKAJĄ NA KOLEJNE PAMIĄTKI

  Działania na rzecz odnowienia dawnej plebanii księdza Kotlarza i urządzenia w niej izby pamięci podjął w 2012 roku wójt Sławomir Stanik. Po kilku miesiącach gmina pozyskała prawo do nieruchomości i opracowała kosztorys adaptacji budynku. Na wykonanie inwestycji udało się pozyskać dotację z unijnego programu "Odnowy i Rozwoju Wsi" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Na ten cel gmina Kowala pozyskała ponad 180 tysięcy złotych unijnej dotacji.

  - Jestem bardzo wdzięczny pracownikom radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej za pomoc i zaangażowanie w urządzenie ekspozycji - mówi wójt Sławomir Stanik. - Dzięki nim główna część wystawy jest już gotowa.

  Składa się na nią kilkanaście paneli przedstawiających kolejne etapy życia księdza Kotlarza. Od dzieciństwa w Koniemłotach, po okres posługi w parafii Pelagów.

  - Mam nadzieję, że wkrótce pozyskamy kolejne eksponaty. Wiele pamiątek przekazał nam obecny proboszcz, wciąż liczymy też na mieszkańców, parafian, którzy zechcą przekazać nam zdjęcia ze swoich rodzinnych archiwów - dodaje wójt.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Radomskim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Galerie zdjęć

  Polecamy:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  EKSPERT RADZI  OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ

  EKSPERT RADZI OTOSKLEROZA - CO POWINNIŚMY WIEDZIEĆ